FZ.se
Nyheter
Michel Ancel: "Enormt mycket minne i Wii U"

Michel Ancel: "Enormt mycket minne i Wii U"

25 kommentarer

Av 2012-09-09 17:58


Enligt Michel Ancel finns det knappt några minnesbegränsningar i Wii U och att den därför är perfekt för 2D-titlar, som Rayman Legends och New Super Mario Bros. U. Både kräver mycket minne för bland annat texturer.

Ancel, förutom Rayman också känd för Beyond Good & Evil, menar att människor verkligen måste pröva på Wii U för att fatta grejen med den. Han säger också att Nintendo har ett tufft jobb som måste förklara konsolens styrkor för de som inte har testat att spela på den.

Hämtar priser från Prisjakt.nu ...

Priser från Prisjakt.nu Prisjakt.nu
Spelinformation
Kommentarer
Detta innehåll är skapat av FZs besökare
Dölj toppkommentarer Toppkommentarer
  • Qn1f3
    Qn1f3 2012-09-09 18:35
    Älskar Wii, Nintendos alster och kommer även skaffa en Wii U omgående vid release.
  • Banjo
    Banjo 2012-09-09 19:17
    Huruvida Wii U:s tabletgamepad är skiten eller skitdålig är inte så viktigt. Nintendo är först med en ny konsol, till ett hyfsat lågt pris, har massor med pengar och kända spelserier och en ordentlig marknadsandel, och de har för första gången en konsol som är kapabel att visa HD-grafik och som kan erbjuda ordentligt spel online. Wii U kommer inte att kännas lika gammal om några år som Wii gjorde, tror jag. Teknikracet har stannat av lite. PS4 och Xbox 720 får gärna visa att jag har fel, att man kan göra massor med spännande saker med prestandan i dem. Vi får väl se.
  • Friberg
    Friberg 2012-09-09 18:54
    Alla har vi nog olika definitioner av "enormt mycket".
Skriv kommentar
Sortering:
Karmafilter:
Du måste vara inloggad för att kunna kommentera.
Detta innehåll är skapat av FZ:s medlemmar.
Detta innehåll är skapat av FZ:s medlemmar.
FZ