FZ.se
Nyheter
Baynonetta 2 exklusivt för Wii U

Baynonetta 2 exklusivt för Wii U

24 kommentarer

Av 2012-09-13 16:43


När den 40 minuter långa presskonferensen var över hade ett flertal titlar passerat på skärmen men den kanske största överraskningen var att Platinumgames utvecklar Bayonetta 2, exklusivt för Wii U. Förutom ett kortare filmklipp har vi inte mer information än så i dagsläget men det är tydligt att spelutbudet på Wii U kommer att vara lite hårdare än det på föregångaren.

Den lyriska recensionen av Bayonetta

Hämtar priser från Prisjakt.nu ...

Priser från Prisjakt.nu Prisjakt.nu
Spelinformation

Twittra

Facebook

Kommentarer
Detta innehåll är skapat av FZs besökare
Dölj toppkommentarer Toppkommentarer
  • Margy
    Margy 2012-09-13 17:10
    Slutbossen skrev:
    Bayonetta var ett underbart och ösigt lir, och att göra det exklusivt till Nintendo lär reta upp en hel del skulle jag gissa på, mig inkluderad.


    Det ryktades väl att Sega lade ned utvecklingen av detta spel?

    Nintendo lär väl ha klivit in och betalat för att färdigställa det mot att de får exklusivitet.
  • brinkstar
    brinkstar 2012-09-13 17:20
    Matsodon skrev:
    Kul för Nintendo.


    Tycket det också. Tycker det är tråkigt när folk blir arga när nintendo för en gångs skull får ett exklusivt spel av en utomstående utvecklare. Sony och xbox gör ju likadant mot varandra hela tiden (särskilt xbox).
    Det är sånt här som behövs för att locka en ny marknad av spelare till WiiU som det faktist ser ut som att nintendo försöker göra. Trevligt!
  • Matsodon
    Matsodon 2012-09-13 17:11
    Kul för Nintendo.
Skriv kommentar
Sortering:
Karmafilter:
Du måste vara inloggad för att kunna kommentera.
Detta innehåll är skapat av FZ:s medlemmar.
Detta innehåll är skapat av FZ:s medlemmar.
FZ