När Halo 4 slår ner i början av november är det med gamla hederliga Master Chief bakom avtryckaren och en rejäl flock covenants i andra änden av bössan. Fienderna lär som vanligt bjuda rejält tuggmotstånd, och i en färsk film får du se vad det är som får det att svida när du inte är snabb nog att ta dig i skydd eller skjuta först.
Namnet till trots är Halo 4 det sjunde spelet i Halo-sagan. Utvecklingen sköts denna gång av 343 Industries, som även haft ett finger med i spelet kring ett par tidigare Halo-titlar.
Release: 2012-11-06
Utvecklare: 343 Industries
Förläggare: Microsoft
IEGOCENTRIC
Calles skitsnack
Eco is the new green
The Deadites Diaries
Benevolence
Från Logitechägda Ultimate Ears kommer UE Boom, en högtalare avsedd för att...
Nyheter, i går, 12:17
Kinesiska Huawei har presenterat Ascend Y300, en lågpristelefon med Android 4....
Nyheter, i går, 11:40
En flimmerfri 22-tummare är den senaste nyheten från proffsskärmstillverkaren...
Nyheter, i går, 10:22
Alla Ipad har hyfsade kameror, men ingenting går upp mot en riktig kamera,...
Nyheter, 2013-05-21 11:45
Microsofts första egna dator kommer att lanseras i Sverige den 30 maj, i form...
Nyheter, 2013-05-21 11:14
På vilket sätt är Halo likt Cod?
Måste ett spel utvecklas i grafik för att det ska bli bättre? Dessutom så finns det begränsningar eftersom Xboxen är fast med sin hårdvara.
Det har utvecklats med bland annat Forge, theathre och det går att ladda ner otroligt många custom kartor där det finns många olika varianter av spelsätt.
Just att man kan komma 5 meter upp i luften är Halo och det har man kunnat göra sedan ettan kom. Blir man ägd på en sekund så betyder att man spelar dåligt. Dvs ett sniper skott i huvudet eller en granat på kroppen.
Kampanjen är helt underbar och man flyter in i den djupa storyn.
Finns en viktig anledning till varför jag och inklusive över en miljon andra lirar spelet varje dag. För att det är kul! Nämn några spel där du har roligt när du spelar?
Varför känns det som att Halo är lite som CoD? spelet utvecklas så lite att det knappt märks av, både grafik och gameplay har gjort en ytterst lite utveckling sedan jag spelade Halo 3, vad skiljer sig Halo 3, reach och 4an egentligen? - det är en fråga till er som faktiskt spelar spelet.
Folk hoppar fortfarande i slowmotion 5 meter upp i luften å blir ägda på 1 sekund.. slow phased sci-fi shooter, njä.. inte min grej.
Dum som jag är lär jag nog köpa spelet, gillar ändå kampanjen i Halo, MP är ett skämt.