FZ.se
Nyheter
"Splinter Cell: Blacklist kommer tilltala hardcore-fansen"

"Splinter Cell: Blacklist kommer tilltala hardcore-fansen"

32 kommentarer

Av 2012-09-30 16:19


Sedan Splinter Cell: Blacklist avtäcktes under sommarens E3 har kritiken varit hård. "För mycket action, för lite stealth och ett steg i fel riktning. Var är den riktiga Sam Fisher?" Ungefär så kan man sammanfatta domen från många fans. Men kritiken är orättvis. Åtminstone om vi ska tro spelets regissör, David Footman.

– Alla kan ha en ogenomtänkt reaktion på en litet smakprov ur spelet och inte alls vara medveten om hur hela upplevelsen blir. Vi måste verkligen ha tålamod när vi presenterar spelet bit för bit.

Den explosiva och våldsamma E3-visningen var till för att skapa en reaktion.

– Det vi visade var explosivt, riktigt våldsamt. Det är sådant som brukar demonstreras men när vi tids nog visar olika sidor av spel kommer ni se mycket variation och mycket mer av det som hardcore-fansen vill ha.

Han fortsätter.

– Om det får dig att känna obehag, kanske det var poängen. Jag visste att vi var på väg att skapa någonting gripande och intressant när reaktionerna blev sådana här. Men sanningen är att det här verkligen händer. Det är sanningen. Vi vet alla att sådana här saker händer över hela världen.

Footman tror också att snacket kommer tystna när spelarna väl får en demo som låter de känna på vilket slags spel Blacklist verkligen är. Kan spelet verkligen bli vad fansen vill ha? I vår släpps det till pc, Playstation 3 och Xbox 360.

Källa: Eurogamer

Hämtar priser från Prisjakt.nu ...

Priser från Prisjakt.nu Prisjakt.nu
Spelinformation
Kommentarer
Detta innehåll är skapat av FZs besökare
Dölj toppkommentarer Toppkommentarer
  • Jozo
    Jozo 2012-09-30 16:26
    Ja, för jag vill verkligen spela ett spel där allting görs i stort sett automatiskt... "Press X to win"!!
  • Raid25
    Raid25 2012-09-30 17:23
    Jag tycker SC nådde sin "peak" med Splinter Cell Chaos Theory, men smaken är som baken.

    Iallafall, jag föredrar SC som ett stealth-spel med action-element, inte tvärtom.
  • Raderad
    Raderad 2012-09-30 16:52


    Ungefär så jag reagerade, om Blacklist ska tilltala hardcore fansen som varit med sen ettan måste dom göra någon radikal förändring innan release.
Skriv kommentar
Sortering:
Karmafilter:
Du måste vara inloggad för att kunna kommentera.
Detta innehåll är skapat av FZ:s medlemmar.
Detta innehåll är skapat av FZ:s medlemmar.
FZ