Snart är det dags igen. Ett nytt Call of Duty lockar tiotals miljoner att hala fram plånboken och ungefär lika många att skriva bitska forumkommentarer med en mejeriprodukt som skällsord.
På tisdag släpps Call of Duty: Black Ops II, och som uppladdning för den annalkande åsiktsstormen berättar FZ Play historien om Call of Duty. Från Allied Assault-avhoppet och den tokhyllade debuten via konsolexklusivitet, återuppståndelsen med det moderna kriget till nästa veckas garanterade storsäljare. Vi ger er drygt åtta minuters historielektion om en av det senaste decenniets viktigaste spelserier.
FZ:s recension av Call of Duty: Black Ops II har just lämnat jäsningen och är på väg in i ugnen. Vi räknar med att ta ut den för allmän avsmakning i början av nästa vecka.
Release: 2012-11-13
Utvecklare: Treyarch
Förläggare: Activision
Fotograf Manuel Ek
IEGOCENTRIC
Simon - varken mer eller mindre
BamsePonnyNytt
The Deadites Diaries
Alla Ipad har hyfsade kameror, men ingenting går upp mot en riktig kamera,...
Nyheter, i går, 11:45
Microsofts första egna dator kommer att lanseras i Sverige den 30 maj, i form...
Nyheter, i går, 11:14
Med siktet mot användare av bärbara datorer som behöver vad man kallar en...
Nyheter, i går, 10:44
Både bärbar dator och datorplatta. Så kallar HP sin nya Slatebook x2, en platta...
Nyheter, i går, 09:55
Världens snabbaste grafikkort för bärbara hävdar AMD att nya Radeon HD 8970M är.
Nyheter, 2013-05-16 10:33
Vet du vad? Jag är glad att du har hittat något du gillar att spela. Uppenbarligen så finns det folk här på FZ som vill ta den lyckan ifrån dig, men du ska veta att du fick en tumme upp av mig åtminstone.