Recension

Fifa Manager 06 vs. Football Manager 2006

0 kommentarer

Robin Vall 2005-11-20 20:11


Football Manager-serien (tidigare Championship Manager-spelen som numera ägs av Eidos) har länge regerat ensam som kung över andra managerspel men i år har EA Sports satt satt hårt mot hårt med sin senaste upplaga av Fifa Manager. Resultatet blir en grisig strid där vapnen utgörs av taktik, statistik, utseende och ren och skär känsla.

Jag ska inte sticka under stol med att jag alltid gillat Sports Interactives Football Manager-spel och förra årets upplaga av EA Sports försök till konkurrens var väl ingen direkt prisvinnare. Men nu är det 2005 och jag kan snabbt konstatera att EA lärt sig av sina misstag.

Det nya, förbättrade användargränssnittet i Fifa Manager är imponerande. Man får snabbt en bra överblick över det viktigaste och det tar inte lång stund innan du känner dig som hemma bland alla menyer.

I Football Manager har inte mycket förändrats rent stilmässigt. En smärre uppfräschning har man förvisso gjort, men inget direkt anmärkningsvärt. Detta är dock inte enbart dåligt. Du som spelat Sports Interactives spel tidigare kommer väldigt snabbt att känna igen dig. Nybörjare kan som vanligt ha det lite svårare i början, men det ger sig med tiden.

Taktik i massor

Fifa Manager låter dig göra precis hur mycket – eller hur lite – du själv vill. Du kan ta ansvaret till allt från a-lag och taktik till juniorreserverna och biljettpriser. Givetvis finns det en uppsjö av olika taktiska alternativ för dig att gå igenom för att få ditt lag dit du vill. Du kan bestämma över spelsystem, offensiv, defensiv, frisparksskyttar och mycket mer. Dessutom kan du peppa dina spelare i halvtid eller skälla på dem för att de gjort löje av klubben i tidningarna.

Här är förstås inte Football Manager mycket sämre. Sports Interactive har en vana av att baka in otroliga mängder data och funktioner och årets upplaga är inget undantag. Här kan du skapa dina helt egna taktiker, psyka dina motståndare innan en viktig match och självklart ha full och total kontroll över ditt lag.

Rent grafiskt imponerar Fifa Manager rejält. Förutom det snygga och stilfulla gränssnittet lyfter 3D-motorn spelet till en högre nivå. Du kan se dina spelare kämpa på planen i full 3D och detaljrikedomen är inte långt ifrån de vanliga Fifa-spelen. Du kan förstås även välja om du bara vill se vissa höjdpunkter eller en hel match. Väldigt imponerande!

Här har Football Manager helt enkelt inte mycket att sätta emot. Även om 2D-motorn har sin charm är det helt enkelt mycket roligare att se matcher och sekvenser i 3D snarare än små prickar som rör sig över en grön yta.

Ljudet: Tomma läktare eller fullsatt arena?

Även på ljudsidan har Football Manager halkat efter. Jag har i flera år efterlyst lite musik eller åtminstone möjligheten att spela MP3-filer i spelet men detta har jag helt enkelt inte sett röken av. I Fifa Manager får du däremot både och. Man har lagt in några helt okej låtar i spelet och du kan dessutom välja att spela upp dina egna musikfiler direkt i spelet. Härligt.

Så här långt kan det ju verka som om Fifa Manager är den solklara vinnaren, men riktigt så enkelt är det inte. Spelet dras med en del buggar och plågsamma laddningstider. Football Manager däremot kör vidare på ett vinnande koncept och gör det riktigt bra.

Och vinnaren är... ingen?

Men vem vinner då? Ingen faktiskt. Fifa Manager 06 visar en enorm potential medan Football Manager 2006 gör nästan allting rätt redan från början. Frågan är bara om Sports Interactive klarar att hålla tillbaka EA Sports nästa år eller om man faller på egen glidtackling genom att inte göra några väl behövda uppfräschningar. Även om det blev dött lopp mellan spelen finns det en given vinnare: spelaren. Konkurrens är nästan alltid bra för konsumenten och nästa höst kan jag garantera er att vi kommer ha ett par riktiga kanonlir att välja mellan.

Betyg:

Fifa Manager 06


Football Manager 2006

Testdator:

P4 3.2 GHz
1,5 GB RAM
Radeon 9800 PRO 256MB
SB Audigy 2


Bilder

Twittra

Facebook

Kommentarer
Detta innehåll är skapat av FZs besökare
Sortering:
Karmafilter:
Du måste vara inloggad för att kunna kommentera.
Detta innehåll är skapat av FZ:s medlemmar.
Detta innehåll är skapat av FZ:s medlemmar.
FZ
Egmont logo
© Egmont Tidskrifter