| Genre: | Pussel |
|---|---|
| Testplattform: | Wii |
| Utgivare: | Electronic Arts |
| Utvecklare: | EA Los Angeles |
En filmregissör gör oväntat besök i spelvärlden med ett eget spel. Kan det få oss på fall?
- Om du rör min tia så dödar jag dig.
Kombinationen känns osannolik. Små poängblock, fula djurfigurer, putslustig musik och de simplaste av kontroller. Och Steven Spielberg. Vad den mannen haft med det här projektet att göra förstår jag inte, men jag är nog skyldig honom ett tack. För Boom Blox är skitkul.
Tänk dig ett torn med klossar, som sällskapsspelet Jenga ungefär. Tornet är byggt lite spretigt, det ser ut som ett ruckel, och varje block har ett poängvärde mellan ett och tio. De block du lyckas få att träffa marken ger dig motsvarande poäng. Det är som Jenga, fast destruktivt. En varm känsla av tillfredsställelse sprider sig i magen på mig när jag lyckas rasera ett helt torn framför ögonen på min motståndare. Och trots hans dödshot överlever jag länge nog för att skriva den här recensionen.
Wii-konceptet och dess handkontroll faller väl in i ledet. Ett sällskapsspel som detta fungerar ypperligt: två till fyra spelare kan enkelt samsas om en gemensam wiimote. I det vanligaste läget pekar du på skärmen och håller in A-knappen för att låsa siktet. Du svingar sedan kontrollen som om du kastade en boll och släpper A-knappen när du hade släppt bollen. Kraften i ditt kast avgör den virtuella bollens utgångshastighet och Boom Blox stoltserar med en komplett fysikmotor där friktion och rådande krafter från exempelvis ovanpåliggande block vägs mot bollens rörelseenergi.
På tal om design förresten. Ett specialläge låter dig själv bygga banor som du kan dela med dig av till dina vänner via konsolens internetläge.
Ytterligare bredd tillförs av att det inte alltid handlar om att kasta bollar på block. Ibland ska du skjuta bort klossarna, ibland ska du dra bort dem och bland ska du skjuta bollar på fiender som försöker ta dina block ifrån dig. En platt story ligger bakom spelmomenten, en story som inte engagerar mig men likväl säkert har en tydlig effekt på yngre spelare.
Boom Blox är genialt. Det är så enkelt och samtidigt så mycket. Det är ett partyspel som fungerar oavsett hur många torrbollar och besserwissrar det är på festen, ett partyspel du kan lira vare sig ni är två eller två hundra. Enkelheten är också det enda som sätter krokben i betygssättningen. Boom Blox är det mesta, men inte beroendeframkallande. Därför blir betyget "bara" en stark fyra.





IEGOCENTRIC
Den Nebulösa Bloggaren [Bildjäveln]
tja bloggen
Fotograf Manuel Ek
Simon - varken mer eller mindre
Svenska Deltaco introducerar datorplattan Protab2 IPS9 från Point of View med...
Nyheter, 2012-05-24 15:23
LG Electronics har på en visning i Monaco presenterat världens största och...
Nyheter, 2012-05-24 14:54
HP Officejet 150 Mobile är enligt företaget världens första mobila...
Nyheter, 2012-05-24 14:25
Lacie lanserar en ny nätverksansluten lagringslösning (NAS) med två diskar,...
Nyheter, 2012-05-22 09:34
Asus kommer med en ny produkt som kombinerar tre olika enheter i en. Padfone...
Nyheter, 2012-05-22 09:13