| Genre: | Action, Stealth, Tredjeperson |
|---|---|
| Testplattform: | Xbox 360, PS3 |
| Utgivare: | Sierra Entertainment |
| Utvecklare: | High Moon Studios |
High Moon Studios fick det hedersamma uppdraget att föra över historien om Jason Bourne till spelvärlden och efter en veckas testande av Playstation 3-versionen kan vi bara konstatera att titeln är trogen filmerna. Det visar sig dock att detta inte bara är något positivt. Filmen ställer nämligen krav som spelmediet ännu inte är redo för.
Å ena sidan kan jag lätt tänka att Robert Ludlums böcker om Jason Bourne skulle passa perfekt i spelform. Ingredienserna finns ju där för en riktigt tät actiontitel med intressant handling, adrenalinstinna närstrider, snabba biljakter och explosiva skjutsekvenser. Efter att ha spelat The Bourne Conspiracy vidhåller jag också att det har allt detta, men samtidigt måste jag erkänna att det nog är svårt att föra över filmernas styrkor till spelens värld.
När The Bourne Conspiracy är bra så är det riktigt bra. Nu vore det orättvist att jämföra spelet med filmerna, men i sitt esse finns faktiskt likheterna där. När du i under ett slagsmål med någon av spelets "bossar" triggar adrenalinet och ser Bourne utföra en närmast dansartad manöver där han använder en bok, en brandsläckare eller något annat som finns i närheten för att besegra sin fiende infinner sig ofta den där "yeah"-känslan som bra actionsekvenser kan göra. Här hittar du spelets absoluta styrka, men tyvärr är det också en av dess svagheter.
För att få till alla snabba kameraklipp och koreograferade handgemäng har High Moon Studios varit tvugna att ta dig ur händelsernas centrum och helt enkelt spela upp en triggad händelse. Det kräver inget geni - jag kan ju förstå det - för att inse varför de gör på det här sättet, men det är likväl synd. Alternativet hade varit att skippa dessa sekvenser helt och då riskerat att förlora all kontakt med filmerna och det hade nog inte varit ett bättre alternativ. Nu får vi alltså nöja oss med en rad fördefinierade sekvenser där du på din höjd måste trycka på rätt knapp för att Bourne inte ska dratta på ändan. Det är dock värt att påpeka att vilka knappar du ska trycka på inte är samma varje gång. Att memorera sekvenserna hjälper dig alltså inte, vilket är något som High Moon ska ha heder för.
Skjutvapen är en stor del av varje modern agents liv och så även i Jason Bournes. I Bourne Conspiracy följer detta moment den moderna form som cementerades i och med Gears of War. Du har allltså tillgång till ett fåtal vapen åt gången och du gömmer dig ständigt bakom diverse skydd i ett tredjepersonssperspektiv. Överlag fungerar detta som du kan förvänta dig, men det är verkligen ingenting som höjer spelet. Även här finns det visserligen tillgång till adrenalin, fast som alla vet är det aldrig lika spektakulärt eller tillfredsställande att skjuta någon som det är dunka någons hårda huvud i en ännu hårdare bokhylla.
För att vara ett spel som baseras på en bok- och filmserie är produktionsvärdet i Bourne Conspiracy ovanligt högt. Conspiracy utspelar sig innan och under händelserna i Bourne Identity och du får således spela igenom både sekvenser du sett på film och helt nya. Motorn som använts för att göra detta är en populära Unreal Engine 3 och High Moon Studios har utnyttjat den på ett bra om än inte spektakulärt sätt. Allt det du kan förvänta dig av en modern titel finns där, men du kommer sällan höja på ögonbrynen. Eftersom det var Playstation 3-varianten jag fick chansen att testa förväntade jag mig ideliga problem med bilduppdateringen, men glädjande nog var det aldrig något som störde mig. Om det är något som står ut rent grafiskt så är det de förkoreograferade stridssekvenserna som gav mig ständiga leenden på läpparna men också en önskan om att vi någon gång får chansen att göra mer än bara titta på dem. Ljudbilden följer filmernas exempel och är således av mycket gott slag. Effekterna i närstriderna är precis lika brutala som i filmerna och även om Matt Damon inte ingår i ensemblen håller röstskådespelarna en jämn och tillräckligt god nivå för att inte förstöra stämningen. Musiken förtjänar också en alldeles egen mening då den verkligen gör det den är till för - att höja pulsen när så behövs.
Att The Bourne Identity är ett underhållande spel råder det i min mening inte några som helst tvivel om. Det saknar emellertid ett flerspelarläge och med tanke på äventyrets korta livslängd bör du nog tänka igenom om det är värt ett köp. Nej, det första spelet med Jason Bourne är något av det perfekta rea-spelet så hittar du det för en billig penning är det bara att slå till - om så bara för att få uppleva känslan i de brutala närstriderna.





Bara att vänta på rean då
Tycker betyget är för högt. Det var verkligen inget roligt spel. Demot visade typ de sämsta sidorna från spelet. En svag tvåa i betyg hade varit bättre.. 3 är det inte värt.
Bilkörningen till exempel, varför inkludera sådant när det verkligen är sååå kasst. Och alla script, fyfan så tråkigt.. nästan inget spel alls. När man ska trycka på X eller Triangel, fyrkant och O. För att rulla undan bakom ett skydd eller hoppa fram och tillbaka mellan hinder.
Ser ju inte ut som Matt Damon.
Dagens gnällkärring.
"Klara Jason Bourne förvandlingen från filmhjälte till spelkaraktär?"
Heter han Klara i förnamn och Jason i mellannamn eh?
För det heter väll ändå klarar? ;o
Heat: Jag slirade visst på tangentbordet där. Fixat nu!
Gillade demot, det va lite av filmkänslan i närstrids-sekvenserna, men tyckte det va på tok för mycke scriptat bajs ![]()
Tycker att FZ gav det ett rättvist betyg.
Testade demot och blev lite väl allergisk mot "Tryck [knapp] inom 1s om du vill forsätta spela" scriptningen.
Har inget emot sådana där saker, fast då skall det vara att man gör något coolare eller kan kommer undan lättare. Inte att det blir gameover pga att man missade en knapp med en halvsekund.
Även jag testade demot, och tyckte det var lite snygga moves i fighterna. Men i övrigt var de väldigt stela. Slå 3 ggr, blocka 3 slag, slå 3 ggr, blocka 3 slag... Då och då komma en meter bort så man hinner ladda upp en spark.
Fahrenheit var mycket coolare, trots att halva spelet var scriptat. Lite här och där fick man påverka storyn själv, och när det hände saker var det oftast "Tryck x för att göra y, annars händer z", och jag gillade det. Synd att jag aldrig körde klart det...
En synnerligen välskriven recension, tackar för det! ![]()
Förövrigt anser jag att även konsoltitlar bör ha videorecensioner.
Jaså detta spelet handlade om Jason Bourne serien, där ser man. Kul kul.
1. Alldeles för statiskt, man tröttnar på fighterna efter någon timmas upprepning.
2. närkamperna är närmast pinsamma, fienden har både knivar och andra tillhyggen medans du som huvudkaraktär enbart har ett gäng knappkombinationer att tillgå, hur kommer detta sig? är detta något som verkar realistiskt?
Hade man haft vapen på lika vilkor så hade läget varit ett annat.
Grafiken kan man dock inte klaga på, men det förhåller sig tämligen enkelt att ta sig igenom samtliga svårighetsgrader, dessutom bjuder det inget vidare motstånd för vassa spelare.
Någon 3a blir det inte, snarare en 2a för spelide och kontroll
och en 3-4 för grafik.
Medium dock inte värt pengarna
/SM
Ofta brukar väl Bourne avväpna sina motståndare & och använda deras vapen mot dem. Annars använder han det han hittar, som en penna i lägenheten i paris.
Kanske köper det på rea nångång
måste säga att jag blev lite snopen när jag först hade hört talas om Bourne som Tv-spels figur men,men det är klart vrf inte det verkar ju som att det blev ett rätt så bra spel ändå
Den Intellektuella Gamern
Simon - varken mer eller mindre
BILDJÄVELN
IEGOCENTRIC
Min nörd är störd, but so am I.
Nu kan du installera Chrome i din Android-enhet. Google släpper en betaversion...
Nyheter, 2012-02-09 12:31
Två nya SSD-enheter, det lanserar Verbatim. Företagets 2,5-tummare rymmer 120...
Nyheter, 2012-02-09 08:46
Trist kamera och tveksam batteritid minskar köpsuget. I övrigt är Lumia 710 en...
Tester, 2012-02-08 15:30
Dagens smarta mobiler har gjort användarna vana att peka sig fram genom...
Nyheter, 2012-02-08 13:21
SZ68R5 är Shuttles nya toppmodell i XPC-serien och företagets första kubdator...
Nyheter, 2012-02-07 12:38