4
pointer
Dåligt Sällskap
Skrivet 2009-04-16 12:15, av Jonas Högberg

I serien "missade spel 2008" (alla bloggare har visst serier, den här är förvisso skittråkig, men nu är jag åtminstone del i gemenskapen igen) har jag nu kommit fram till Battlefield: Bad Company, Dices Kellys Hjältar-ripoff.

Som spel betraktat är det inget särskilt egentligen, en ganska generisk krigsshooter med en del riktigt tuffa vapen. Det är kort och lätt, eftersom man när man dör, (nu blir det svengelska!) respawnas och inte rewindas tillbaka till den senaste checkpointen, som brukligt är. Vilket jag i och för sig tycker är ganska trevligt eftersom Dice med Bad Company bjuder på ett jäkla helvete. Allt sprängs som kan sprängas - vilket är ungefär allt!

Och det är väl det som är tjusningen med spelet. Att få visa sin artistiska sida medelst sprängmedel. Måla hus och byggnader med hålfärg, dutta lite försiktigt på väl valda platser, skapa mönster, släppa fram sin inre Jackson Pollock.

Dekonstruktion är också en konst.

Bild
The Artist Formely Known As First Person Shooter-Hero gör det igen.

Detta innehåll är skapat av FZs besökare
Sortering:
Karmafilter:
  • Raderad
    Raderad 2009-04-16 13:49
    ". Måla hus och byggnader med hålfärg"

    Ordet "hålfärg" måste jag komma ihåg.
  • Mats Nylund
    Mats Nylund 2009-04-16 15:12
    Den stora nyheten i tvåan är mycket riktigt att man kan jämna kåkar TOTALT med marken. Inga mer tegelkryss kvar där artilleriet gått fram!

    Och jag sade ju att det var bra :).
  • Raderad
    Raderad 2009-04-16 18:07
    Mats Nylund skrev:
    Den stora nyheten i tvåan är mycket riktigt att man kan jämna kåkar TOTALT med marken.


    Låter som en patch.
  • Jonas Högberg
    Jonas Högberg 2009-04-16 19:28
    LOL!
Du måste vara inloggad för att kunna kommentera.
Här i FZs bloggar ansvarar medlemmarna själva för vad de skriver. Här gäller inte det utgivaransvar som finns på FZ.se. Läs våra regler.
Frilanspolisen skjuter skarpt
Jonas Högberg
Jonas Högberg
Storstan
heart PULS
Puls
Statistik Totalt antal visningar: 63576
Senaste veckan: 35
I dag: 0
FZ
Egmont logo
© Egmont Tidskrifter