3
pointer
E3 2009: Mässans självmål
Skrivet 2009-06-05 20:06, av Michael Gill 1

När spel visas upp i ett tidigt skede, till exempel på spelmässor, händer det att saker och ting buggar ur. När det händer kan presentatören kanske skruva på sig lite nervöst och ge en menande blickar. Oftast brukar det bara ignoreras, det säger ju sig självt att tidig kod inte är färdig kod (att sedan väldigt många spel fortfarande dras med samma buggar när spelet väl är släppt är en annan femma). Men ibland blir felen till något mer, till nätlegender, magiska gif-animationer och youtubefenomen.

Och är det något som förtjänar att förevigas från årets E3-mässa så är det när Kudo Tsunoda, den gamle 3DO-profilen, demonstrerar Microsofts Project Natal. Natal ska göra allt det Nintendo och Sony drömmer om - utan plasttillsatser. Det kan säkert bli bra. Men hur ser det ut nu?

<object width="560" height="340"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/nB_GMm5qxpM&hl=sv&fs
=1&"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/nB_GMm5qxpM&hl=sv&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="560" height="340"></embed></object>

Detta innehåll är skapat av FZs besökare
Sortering:
Karmafilter:
  • AshTray
    AshTray 2009-06-05 22:27
    Oh god I lol'd.
  • Gäst
    Gäst 2009-06-06 13:09
    BAM!


    ÅH VAD PINSAMT!
  • Raderad
    Raderad 2009-06-07 20:14
    Det Micke inte nämnde är att det här (som alltså utspelade sig på Microsofts presskonferens) kom att färga hela vår vistelse i LA. Jag tröttnar nog aldrig på BAM! och Kudo-avatarens lilla parkinsonsdans.
Du måste vara inloggad för att kunna kommentera.
Här i FZs bloggar ansvarar medlemmarna själva för vad de skriver. Här gäller inte det utgivaransvar som finns på FZ.se. Läs våra regler.
heart PULS
Puls
Statistik Totalt antal visningar: 28175
Senaste veckan: 54
I dag: 0
FZ
Egmont logo
© Egmont Tidskrifter