In the woods
0
pointer
Settler Creeks trailer
Skrivet 2010-12-08 11:00, av Stefan Pettersson

Vi jobbar nu för fullt med att polera det allra sista på Settler Creeks, som är ett helt nytt område att jaga i och kommer släppas på måndag (lucia) till theHunter.

Här är en trailer som visar upp Settler Creeks:



Vår modell för theHunter är att det är helt gratis att tanka hem och spela utan tidsbegränsning och då har man "jaktlicens" för Mule Deer. Dock går även övriga djur att se i spelet. Gillar man det och vill jaga även andra djur och på fler platser har man möjlighet att styckköpa jaktlicenser för andra arter med virtuell valuta (som man antingen köper för riktiga pengar eller vinner i någon av de tävlingar som finns) alternativt blir man fullmedlem (som de flesta väljer) och får då tillgång till samtliga djur och områden.

Det speciella med denna modell är att vi hela tiden jobbar med att förbättra spelet genom både nytt innehåll och nya features. Detta både för att göra spelet bättre, så väl som att ge ett incitament till våra befintliga medlemmar att förnya sina medlemskap.

Vi lyssnar på och involverar vår community så mycket vi kan i utvecklingsarbetet, och försöker även berätta så mycket som möjligt av vad vi gör. Nyligen la vi bland annat ut en Early Preview video av älgen som är ett nytt djur vi arbetar på.

2
pointer
theHunter på Gamex
Skrivet 2010-11-06 12:02, av Stefan Pettersson

Kom förbi och snacka med oss på Gamex! Vi är i monter F43 tillsammans med Dataspelsbranschen.

Vi delar också ut rabattkoder på 20% för premium membership!

Bild 397479

2
pointer
Ny release-trailer: theHunter
Skrivet 2010-10-07 08:36, av Stefan Pettersson

Så var det äntligen dags med en ny release av theHunter.

Detta ackompanjeras av en trailer, en trailer lagd lite åt det episka hållet...

0
pointer
Bågskytte i theHunter
Skrivet 2010-08-26 16:33, av Stefan Pettersson

Inför nästa uppdatering av theHunter kommer ytterligare en utökning av de befintliga skyttebanemöjligheterna, nämligen en dedikerad bågskyttebana.

Bild 396886

Först och främst för att träna med sin compoundbåge, men planen är att även införa dedikerade bågskyttetävlingar på bana (utöver de bow hunting competitions som finns idag).

3
pointer
Spelade Diablo III - intryck
Skrivet 2010-08-21 19:31, av Stefan Pettersson

Igår hade jag möjligheten att lite kort spela Diablo III (på Gamescom).

Kort kan man säga att mitt intryck var att det såg snyggt ut, verkade trevligt och kändes väldigt mycket Diablo. Bäst beskrivet skulle jag säga är att jämföra det med hur Starcraft II utvecklats sen sin föregångare - med evolution snarare än revolution. Men varför ändra ett vinnande koncept?

0
pointer
Screenshots: Fasaner
Skrivet 2010-08-11 20:40, av Stefan Pettersson

Det nya djuret vi arbetar på för theHunter är fasaner, och nu har de äntligen tagit form och finns i spelet. Mycket arbete kvarstår med AI utveckling, tweakning och speltestning, men åtminstone kan man se dem.

Fasaner kommer erbjuda ett ganska annorlunda gameplay jämfört med de befintliga djuren. En hjort är typiskt rätt svår att hitta och kräver en del tracking och lite försiktighet för att närma sig. Men när man väl kommit tillräckligt nära och funnit sitt håll är skottet relativt lätt då man väntar in ett bra skottögonblick innan man faktiskt skjuter.

Fasanerna kommer erbjuda nästan det omvända. De kommer vara lättare att finna då det gärna håller till på vissa områden. De går också att lokalisera bättre då de kacklar en del. Man vet var de är, men då de gillar högt gräs och inte är så himla stora själva är det svårt att se dem på marken, trots att man faktiskt vet att de finns där. Så vad man gör är att skrämma dem så de flyger upp, och då skjuter med hagelgevär. Med andra ord lättare att hitta, svårare att skjuta.

Här är ett gäng helt nya screenshots (första publika ever ;))...

Fasantupp med hyfsat lång stjärtfjäder.
Bild 396774

En liten fasanhöna.
Bild 396775

Ett fasanpar(?) tittar på solnedgången.
Bild 396776

Ganska många fasaner...
Bild 396773

7
pointer
Shotguns och lerduvor
Skrivet 2010-08-05 15:37, av Stefan Pettersson

Vi börjar visa upp lite av de nya grejerna som kommer komma med i nästa stora innehållsuppdatering av The Hunter.

Först ut är det helt nya side-by-side hagelgeväret med klassisk valnötsstock.

Bild 396733

Dessutom har vi fräschat upp det befintliga pump-action hagelgeväret som fått en omgång både när det gäller textur så väl som modell.

Bild 396734

En annan nyhet är också en ny träningsdel bestående av lerduveskytte. Planen är också att genomföra lerduveskyttetävlingar. En glimt från den nya skyttebanan...

Bild 396735

0
pointer
theHunter i skymningen
Skrivet 2010-07-28 17:33, av Stefan Pettersson

Var så vackert att jag var tvungen att ta ett screenshot och dela med mig.

Bild 396683

6
pointer
Behind the scenes - theHunter
Skrivet 2010-07-15 16:05, av Stefan Pettersson

Jag arbetar på nystartade Expansive Worlds AB som tagit över utvecklingen av theHunter, känt som det bästa och mest realistiska jaktspel som finns.

Som en kul grej gjorde vi en liten "behind the scenes" video som vi postade på vårt community forum.



Visar lite bland annat av kommande djuret fasanen och lerduveskytteträning.

Här i FZs bloggar ansvarar medlemmarna själva för vad de skriver. Här gäller inte det utgivaransvar som finns på FZ.se. Läs våra regler.
In the woods
Stefan Pettersson
Stefan Pettersson
Stockholm
Länkar
heart PULS
Puls
Statistik Totalt antal visningar: 5961
Senaste veckan: 18
I dag: 0
FZ
Egmont logo
© Egmont Tidskrifter