Skrivet 2012-02-10 14:51, av walter_iego
År 1899, publicerades det i tidningen Blackwood's Magazine en längre novell i tre delar under namnet: "Heart of Darkness". Berättelsen i tidningen skrevs av författaren Joseph Conrad och handlade i grund och botten om vad som händer med människor som förlorar sina moraliska förpliktelser. Vidare behandlade den vad som händer dem som förvandlas till något oigenkännligt mänskligt, som inte längre drivs av någon empati utan ger sig hän åt psykets mörka sidor. Berättelsens grundidé filmades av Francis Ford Coppola år 1979 (Apocalypse Now), men placerade händelserna i Vietnam istället för Afrika vilket skulle visa sig vara en lyckoträff för filmhistorien och för Marlon Brando.
Om vi spolar fram ett antal år till våra dagar, ser vi dagligen bevis på människor som har "förlorat sina moraliska förpliktelser", och hur märkligt det än kan vara har vi accepterat det. Vad ska man annars göra? Joseph Conrad skrev sin novell för att han vill väcka samtiden ur sitt slumrande predikament, men i våra dagar; över hundra år senare, vill vi snarare bedöva sanningen om det som råder omkring oss. Människans samlade kaos påverkar oss negativt oavsett vi är medvetna om det eller inte; kanske är det just därför som Call of Duty eller Gears of War säljer så bra; eftersom de ger oss chans att ventilera bort alla aggressioner vi annars skulle ha visat varandra?
Augusti Strindberg uttrycker i sin pjäs: "Ett Drömspel" år 1901 att:
"[...] det är synd om människorna..."
- dessa tankar kommer från honom själv, men han låter dem projiceras genom en gudinnas avkomma, och denna dotter till en gudinna försöker att leva ett liv med våra villkor, dvs. med dödlighet och kärlek.
Om Strindberg hade levt idag är jag övertygad om att han hade gillat spel som: "Myst", eller varför inte rollspel som: "Gothic" och: "Dragon Age". Han skriver i sitt förord till pjäsen att:
"Tid och rum existerar icke; på en obetydlig verklighetsbakgrund spinner inbillningen ut och väver nya mönster; en blandning av minnen, upplevelser, fria påhitt, orimligheter och improvisationer..."
Det låter som en seriös gamer, en som förstår att hjärtat har ett mörker, och att det går att leva i himlen samtidigt som i helvetet.

