FZ.se
ÜberGaming
2
pointer
Timeline travel?
Skrivet 2012-05-11 05:12, av Robin Andersson

Bild

Förutsatt att "The grandfather paradox" är fel och genom att gå tillbaka i tiden och döda din egen morfar skulle skapa en alternativ tidslinje. Kan man då sedan gå tillbaka till sin egen tidslinje? Hur? Ska vi anta att "fordonet" (om det är maskin) ska ha någon form av funktion så att du kan hoppa runt inte bara i tid, men i alternativa tidslinjer också? Som det låter överallt när jag läser runt är det bara "timetravel" det gäller. Finns ingenting man kan läsa eller att ens någon funderat på något om "Timeline travel".



Ett exempel är då att om du skapar en alternativtidslinje med ditt eventuella bakåt resande i tiden då inte skulle kunna åka frammåt i tiden för att komma tillbaka där din resa började. Borde inte du då hamna i framtiden i den alternativatidslinjen som du själv skapade?

Detta innehåll är skapat av FZs besökare
Skriv kommentar
Sortering:
Karmafilter:
  • Traveller in time
    Traveller in time 2012-05-11 14:14
    Doc Borwn förklarar att vi alla har vår egen fasta tidslinje, eventuella ändringar tidsresande skulle ställa till med orsakar bara en "Alternate Timeline", en version av vår framtid som skiljer sig från det normala, men däremot finns den"verkliga" framtiden kvar. Då det är enbart för resenärerna i maskinen som märker av förändringarna och som står som navet och orsaken till denna förändring. Så länge som det går att åka tillbaka till den punkt i tiden då ändringen utfördes och förhindra att det sker, så kommer vår framtid alltid att finnas. I enklare förklaring är det enbart resenärerna som färdas på fel spår, och kliver av vid fel hållplats. men den rätta linjen finns kvar, det gäller bara att veta vilken väg man skall ta.
  • uberpwnage2.0
    uberpwnage2.0 2012-05-12 14:08
    Jag rekomenderar att läsa detta: http://www.chronocompendium.com/Term/Principles_of_Time_and_Dimensional_Travel.html

    Det har iofs bara med time och dimensional travel att göra i Chrono Trigger spelen. Men gud är det otroligt intresant.
Du måste vara inloggad för att kunna kommentera.
Här i FZs bloggar ansvarar medlemmarna själva för vad de skriver. Här gäller inte det utgivaransvar som finns på FZ.se. Läs våra regler.
ÜberGaming
Robin Andersson
Robin Andersson
heart PULS
Puls
Statistik Totalt antal visningar: 56717
Senaste veckan: 238
I dag: 17
FZ