5
pointer
Andra intrycket: Fifa 10
Skrivet 2009-09-25 19:12, av Tommy Rydling

<a href="http://trydling.wordpress.com/files/2009/09/
fifa-10.jpg"><img class="alignnone size-full wp-image-1070" title="Fifa 10" src="http://trydling.wordpress.com/files/2009/09/f
ifa-10.jpg" alt="Fifa 10" width="570" height="319" /></a>

Japp. Nu har jag lirat ett gäng matcher av den helt färdiga koden på <em>Fifa 10</em> (på EA:s release-event på Hotell Anglais i Stockholm).

Spontant är det svårt att peka ut en enda stor, revolutionerande förändring jämfört med <em>Fifa 09</em> eller ens <em>08</em>. Däremot är spelet fullt av hundratals tweaks som är designade att skrapa bort allt det jobbiga med förra årets modell och göra årets fotboll lite mer dynamisk.

Det man framför allt kan säga är att alla spelare verkar uppträda lite smartare. Spring ur position med gubben du styr så täcker datorspelarna upp. De fattar på ett helt nytt sätt hur den stora bilden ser ut. Det är grymt.

Annars är det den nya 360-graderskontrollen som nog kommer kännas som den stora grejen med lite fler matcher under bältet. Kort går den ut på att man nu kan löpa steglöst i vilken riktning som helst. I tidigare spel hade man ju -- märkligt nog -- bara åtta fasta riktningar att välja mellan. Ju mer man tänker på det, desto knäppare känns det att man godtog det över huvud taget.

Det här har jag även skrivit i Super PLAY: att <em>Fifa 10</em> ser ut att vara Electronic Arts finaste och mest kompletta fotbollsspel någonsin. Dagens matcher har bara stärkt det intrycket.

Och ändå -- hur ska något spel kunna slita mig från <em>NHL 10</em>?

P.S.
Du hänger väl med i <a href="http://trydling.wordpress.com/2009/09/24/sup
erligan/">min Superliga i <em>NHL 10</em></a>?
D.S.

Jag bloggar på Wordpress också.

Detta innehåll är skapat av FZs besökare
Sortering:
Karmafilter:
  • Overlord Zetta
    Overlord Zetta 2009-09-25 23:50
    Trodde aldrig jag skulle säga detta: Men efter att ha testat demot av både Fifa 10 och PES2010 måste jag nog hålla med om att Fifa för en gångs skull gått om PES.

    Frivilliga löpningar, ytöppnande löpningar och jag vet inte allt, det börjar kännas som fotboll i alla fall.

    Synd bara att målvakterna fortfarande är idioter och jag inte förstår mig på hur de har tänkt att man ska trycka för att försvara sig.

    Men skriv gärna mer om karriärsläget då det nog är det enda jag skulle spela.
  • Tommy Rydling
    Tommy Rydling 2009-09-26 00:53
    Det coolaste med Fifa 10 verkar vara Live Season 2.0. Säg att du väljer spanska ligan och att styra Barcelona. Då kommer spelet en gång i veckan tanka hem alla Barcelonas riktiga matcher, resultat, skador, spelarköp och så vidare. Sen kan du som spelare försöka göra ännu bättre ifrån dig, samtidigt som du jämförs med verklighetens resultat. Fett! Inte igång förrän spelet officiellt har släppts, dock. :(
  • Overlord Zetta
    Overlord Zetta 2009-09-26 20:09
    Att skapa en gröngöling och ta honom till kapten och nationellt spelande är mer intressant :)
  • Tommy Rydling
    Tommy Rydling 2009-09-26 23:54
    Det ena utesluter inte det andra! Tror jag. Man verkar kunna spela med sin karaktär i nästan vilket spelläge som helst. Kul att spela på topp tillsammans med Zlatan i Barcelona. :)
  • Overlord Zetta
    Overlord Zetta 2009-09-28 23:54
    Skulle hellre spela mittback eller ytterback med Terry eller Rio Ferdinand jag :p

    Eller ligga som spelfördelare ala Viera i något lag.
Du måste vara inloggad för att kunna kommentera.
Här i FZs bloggar ansvarar medlemmarna själva för vad de skriver. Här gäller inte det utgivaransvar som finns på FZ.se. Läs våra regler.
Vincere vel mori
Foto saknas
Tommy Rydling
heart PULS
Puls
Statistik Totalt antal visningar: 60732
Senaste veckan: 104
I dag: 0
FZ
Egmont logo
© Egmont Tidskrifter