Bli medlem på FZ:s forum!
Här i FZs forum ansvarar medlemmarna själva för vad de skriver. Här gäller inte det utgivaransvar som finns på FZ.se. Läs våra regler.
Carl Johansson-Sundelius
Titel Redaktör
Registrerad 2001-12-04
Inlägg 7 808

Du har säkert läst om Tim Schafers enorma succé med att dra in pengar från spelarna till ett nytt, klassiskt äventyrsspel. De nådde målet på åtta timmar, en miljon dollar på ett dygn och för närvarande är budgeten över 1,3 miljoner dollar.

Vad skulle du crowdsourca, eller har du redan bidragit till utvecklingen av något? Ett annat färskt exempel är ju till exempel Minecraft.

Kopplade spel:
StrongBad
Titel Veteran
Registrerad 2005-11-24
Inlägg 1 145

Jag skulle ringa David Braben och be honom göra Elite 4. Alternativt be Firaxis göra en remake på Alpha Centauri, men de har redan så mycket pengar så det kan de göra själva.

Sebastian Lind
Titel Skribent
Registrerad 2008-08-28
Inlägg 3 489

AVGN: The Movie var det senaste jag bidrog med slantar till. :)

redruM
Titel Hemmavan
Registrerad 2006-09-30
Inlägg 206

Jag tycker att spelet skulle släppas gratis, eller väldigt rabatterat. Skulle till och med vara en affärsmodell. Spelet finansieras av spelare och släpps gratis eller väldigt billigt. Nu kommer någon flyga på mig om att det inte kan vara gratis för de som gör spelet måste tjäna pengar men de får ju pengar som betalar deras lön medans de gör spelet. Normalt får investerare tillbaks pengar när de investerat i något och i det här fallet så är det alltså vi som är investerarna. Det vi får tillbaka är ett spel som är gratis eller rabatterat.

Carl Johansson-Sundelius
Titel Redaktör
Registrerad 2001-12-04
Inlägg 7 808

Pledgar du 15 dollar eller mer får du ju spelet?

Titel Veteran
Registrerad 2009-12-21
Inlägg 730

Hidden & Dangerous 3.

redruM
Titel Hemmavan
Registrerad 2006-09-30
Inlägg 206

Carl Johansson-Sundelius skrev:
Pledgar du 15 dollar eller mer får du ju spelet?


Aha, jaja, skönt att vi tänker likadant då =)

Titel Intresserad
Registrerad 2010-10-27
Inlägg 65

Ett Fallout i samma anda som Fallout 1 och 2. Man kan ju drömma :(

Carl Johansson-Sundelius
Titel Redaktör
Registrerad 2001-12-04
Inlägg 7 808

Karelazi skrev:
Ett Fallout i samma anda som Fallout 1 och 2. Man kan ju drömma :(


Chris Avallone har uttryckt intresse av att göra något liknande på sin Twitter, så puffa kudden extra inatt =)

Edit: De vill veta vad fansen vill ha i sitt forum.

73mpl4R
Titel Rikskändis
Registrerad 2007-06-12
Inlägg 8 798

Jag har varit med och bidragit med en generös summa till det danska spelet Interstellar Marines som började utvecklas och finansieras av FPS-fantaster 2009. Det finns bitar av spelet man kan spela redan nu, och det färdiga spelets release är ännu okänt. Kan bli ett fint stycke sci-fi pangare.

ohem
Titel Stammis
Registrerad 2007-06-24
Inlägg 558

Re-imagine Blood Omen 1-2 och remake/HD-porta Soul Reaver serien, om det fanns tillfälle för det.

Online just nu
Offline

Du är inte inloggad. Logga in för att få tillgång till fler funktioner.


Forumet modereras av FZ Crew.
Har du synpunkter på modereringen, var vänlig kontakta oss.

Anmäl inlägg och trådar som bryter mot forumets regler.

Alla kan läsa det här forumet.
Inloggade användare kan skriva i det här forumet.

Just nu är 475 medlemmar online. 13 foruminlägg har postats idag.


FZ
Egmont logo
© Egmont Tidskrifter