FZ.se
Bli medlem på FZ:s forum!
Här i FZs forum ansvarar medlemmarna själva för vad de skriver. Här gäller inte det utgivaransvar som finns på FZ.se. Läs våra regler.
Stag
Titel Proffs
Registrerad 2007-03-15
Inlägg 2 118

Två enkla frågor som jag tror kan ge något intressant tillbaka.

Vilket eller vilka spel tycker du att spelindustrin borde anama och ta inspiration ifrån? Nya som gamla, vad vore en bra inspiration för nya spel?

I min mening är det helt klart de första Ghost Recon och SWAT-serien för FPS, och Anno-serien för strategi.

Speltillverkare som i min mening är föredömliga är Related Designs & Ubisoft Blue Byte (Studiorna som står bakom Anno 2070), och Valve.

Vad tycker ni? Försök hålla det städat såklart, alla tycker olika. :)

brinkstar
Titel Hemmavan
Registrerad 2010-01-25
Inlägg 210

Måste väl ändå säga att de inte borde anamma särskilt mycket alls utan istället försöka göra sin egen personliga tolkning. Tror att variationen skulle bli otroligt mycket större bland spelen (så klart) och nya guldkorn hade hittats. Nu är det väl oundvikligt att man hämtar inspiration från andra spel då det finns spel inom väldigt många genrer och av väldigt många olika typer. Dock ser jag indie-scenen som de största innovatörerna idag jämnfört med de gamla trotjänar studiorna. Men det är väl kanske för att de måste våga mer för att vinna något?

Stag
Titel Proffs
Registrerad 2007-03-15
Inlägg 2 118

Det jag menar är egentligen inte så mycket att kopiera, utan att se till vad som är "välfungerande" men också nytänkande.

Mera som en ledstjärna eller roll-model för hur man gör spelarna nöjda.

Sergeant Jonsson
Titel Hemmavan
Registrerad 2011-06-26
Inlägg 126

hmm, The elder scrolls :)

KoP
KoP
Titel Proffs
Registrerad 2006-09-08
Inlägg 2 469

Sierra-Dynamix. Behövs fler roliga äventyrsspel såsom Rise of the Dragon, Heart of China, Willy Beamish. Det går att göra spel där man inte behöver skjuta och mörda varannan minut. :)

Stag
Titel Proffs
Registrerad 2007-03-15
Inlägg 2 118

Helt rätt KoP!

Jag saknar även Kingdom Hearts. Skulle verkligen vilja ha en värdig uppföljare.

Mellansalt
Titel Stammis
Registrerad 2010-12-01
Inlägg 539

Tycker det borde finnas fler spel likt Psychonauts/R&C/JacknDex, platformspel roliga dialoger / Power-ups / karaktärer man minns..

Online just nu
Offline

Du är inte inloggad. Logga in för att få tillgång till fler funktioner.


Forumet modereras av FZ Crew.
Har du synpunkter på modereringen, var vänlig kontakta oss.

Anmäl inlägg och trådar som bryter mot forumets regler.

Alla kan läsa det här forumet.
Inloggade användare kan skriva i det här forumet.

Just nu är 582 medlemmar online. 54 foruminlägg har postats idag.


FZ