Bli medlem på FZ:s forum!
Här i FZs forum ansvarar medlemmarna själva för vad de skriver. Här gäller inte det utgivaransvar som finns på FZ.se. Läs våra regler.
Titel Intresserad
Registrerad 2007-09-12
Inlägg 69

Mycket störigt. Går bara att spela spel som inte stödjer trophies

Raderad
Titel
Registrerad 2012-05-27
Inlägg 0

Det blir till att låta min Failstation 3 stå avstängd tills problemet är löst då.

Bengan87
Titel Stammis
Registrerad 2007-08-21
Inlägg 563

Va fan, ofta ja vill starta min Ps3a nu då ... Kasst!

Elmoth
Titel Stammis
Registrerad 2008-10-18
Inlägg 418

Det var alltså det problemet jag hade igår med Heavy Rain DLC!

Titel Frågvis
Registrerad 2009-03-22
Inlägg 10

Det är kanske PS3:an som är ett virus istället?

Titel Intresserad
Registrerad 2007-09-12
Inlägg 69

DirtyAnders skrev:
Det blir till att låta min Failstation 3 stå avstängd tills problemet är löst då.


Det är sant då du knappt kan använda den. För din PS3:a har det felet. PS3 som är offline drabbas nämligen också.

Neatherblade
Titel Rikskändis
Registrerad 2004-07-30
Inlägg 9 788

Bäst att inte starta den då.

Titel Hemmavan
Registrerad 2007-07-02
Inlägg 184

och här tänkte jag köra lite gta... blir till att vänta tills detta är fixat då

Raderad
Titel
Registrerad 2012-05-27
Inlägg 0

Får hoppas de fixat något innan jag hinner hem från jobbet.

SPartanen
Titel Intresserad
Registrerad 2007-11-07
Inlägg 59

Hoppas det inte blir samma problem lösning som microsoft hade för sin Zune när de krachade sista dec 2008 (som inte kunde hantera skottår korrekt)... dvs vänta ett dygn tills det blev den 1a januari :P

[NiS]StarCroW
Titel Stammis
Registrerad 2003-12-08
Inlägg 409

Startade min PS3a imorse så sonen kunde titta på en barnfilm. Märkte att mitt tema hade försvunnit men hade inte tid att kolla mer på de. Men det berodde alltså på detta då. Lite segt med tanke på att man drog igång Heavy Rain igår för första gången då jag jobbat helgen......Grrrr...

Titel Intresserad
Registrerad 2007-03-29
Inlägg 63

Detta var stort doh, tyckte PS3an betedde sig skumt igårkväll / natt. Då jag satt och lirade Heavy Rain järnet, nu så går det inte att lira det heller för det kan inte synka med troféerna :/

Raderad
Titel
Registrerad 2012-05-27
Inlägg 0

japp
har det problemet,

kan hålla med om "failstation" den här gången.
tycker den funkar jätte bra annars.. men nått sånt här får ju inte hända

FAIL


patetiskt faktiskt

viste inte att det fanns ett bäst före datum på ps3an, skulle man köpt en xbox istället (som bara funkar 1vecka iofs men då vet man det i alla fall)

Raderad
Titel
Registrerad 2012-05-27
Inlägg 0

Någon som vet om detta även gäller PSP?

Raderad
Titel
Registrerad 2012-05-27
Inlägg 0

Se hur länge detta kommer ta innan man kan spela på sin ps3 igen då jag har ju tyvär den äldre modellen 40gb. funkade inte nu när jag startade mitt ps3 kunde inte spela fifa. igår bara la fifa av när jag spelade mycket irreterande. Dåligt sony att ej kunnat lösa detta än-

[NiS]StarCroW
Titel Stammis
Registrerad 2003-12-08
Inlägg 409

Metal skrev:
Detta var stort doh, tyckte PS3an betedde sig skumt igårkväll / natt. Då jag satt och lirade Heavy Rain järnet, nu så går det inte att lira det heller för det kan inte synka med troféerna :/



Tyckte att mina troféer tog väldig tid på sig att dyka upp igår när jag började spela på Heavy Rain. Spelade när familjen gått och lagt sig dvs runt 23-00:00. Tänkte dock att det var spelet i sig som laggade lite under laddningarna med troféerna.

Men hur bra är detta för Sony? Om det rör sig om den interna klockan så kanske kanske problemet försvinner av sig självt imorgon. Men om det kommer kräva firmware update så är det ju skandal med tanke på att långt ifrån alla har kanske tillgång till internet. Om PSN är omöjlig att nå för PS3orna som har denna buggen kanske de kommer krävas att man själv får manuellt via en PC ladda ner updaten och sedan bränna ut den på en skiva. Detta är något som kräver lite kunskap vilket inte är några problem för oss som är vana vid datorer men det är ju långt ifrån alla som klarar av detta. Det kräver ju också att man dels har en dator, internetabonnemang, mjukvara/program för bränning samt media att lägga updaten på(CD,DVD, USB-minne).

Som sagt detta är enligt mig bland de värsta som kunde hända Sony om nu inte problemet löser sig av sig självt vid 12slaget inatt.

Raderad
Titel
Registrerad 2012-05-27
Inlägg 0

jag spelade LBP lite igår. köpte min ett år sen. dec. 17 2008. fan om jag startar det och det har fucka upp.

Toomsie
Titel Proffs
Registrerad 2007-11-01
Inlägg 1 252

Lord Martin skrev:
Det är kanske PS3:an som är ett virus istället?


lol

Raderad
Titel
Registrerad 2012-05-27
Inlägg 0

Alla lär ju ha tillgång till internet om man har en ps3 nästan självklart. Men det där med bränningen kanske blir värre för vissa. Men som sagt vi får hoppas att sony löser detta så smidigt som möjligt nu. Eller att det börja funka igen av sig själv efter tolv i natt.

TYKCER DETTA ÄR SKANDAL AV SONY....

warh0g
Titel Proffs
Registrerad 2004-08-04
Inlägg 2 024

Har 40gb versionen, antar att den kommer ha detta problemet. Får kolla när jag kommer hem. Tur att jag tog backup på mina saves i förrgår :)

Edit: kan inte stava

Hammer
Titel Storröjare
Registrerad 2002-02-05
Inlägg 2 669

warh0g skrev:
Har 40gb versionen, antar att den kommer ha detta problemet. Får komma när jag kommer. Tur att jag tog backup på mina saves i förrgår :)

Jag TÄNKTE göra backup i helgen, men som många av oss vet, från tanke till handling är det en lång väg ibland.
Hoppas inget saknas hade fått ihopa en hel del i Heavy Rain i helgen. :S

Titel Proffs
Registrerad 2005-03-09
Inlägg 1 272

60GB Fet PS3 här. Förstörde min morgon :/

Cyberz
Titel Proffs
Registrerad 2002-09-17
Inlägg 1 362

Vadå tjock modellen, Snygg modellen är det! ;)



Mina save filer verkar funka och trophis är kvar... men köpte spel på psn funkar inte eller så är de i demo version.

Testa BioShock 2 och det funkar fast det har trophis.

Fenix
Titel Proffs
Registrerad 2001-11-20
Inlägg 2 498

60gb tjockis här.. har inte testat än att starta då den står hemma hos polarn. Typiskt när man väl känner för att spela :P

Titel Veteran
Registrerad 2008-06-28
Inlägg 1 026

HAHAHAHA, att de har inte lärt sig än?! Hela bankväsendet och många äldre program var ju tvungen att byggas upp från grunden för att förhindra "Millenium-buggen". Men att de misslyckas pga SKOTTÅR?! HAHAHAHA!

Titel Proffs
Registrerad 2006-10-23
Inlägg 1 236

Har de hört talas om update?

Titel Frågvis
Registrerad 2008-11-10
Inlägg 15

Stolt över molis

Siken
Titel Kändis
Registrerad 2008-01-05
Inlägg 6 169

här har man en 60gbare, inte bra :(

Titel Frågvis
Registrerad 2008-05-12
Inlägg 40

Måste tydligen vara väldigt specifika modeller. Jag har 40gb versionen (köpt hösten 2008 ) och den fungerar utan problem :)

Titel Hemmavan
Registrerad 2003-01-28
Inlägg 226

Bara det är back on track till torsdag och BF:BC2 så är jag glad.

Online just nu
Offline

Du är inte inloggad. Logga in för att få tillgång till fler funktioner.


Forumet modereras av FZ Crew.
Har du synpunkter på modereringen, var vänlig kontakta oss.

Anmäl inlägg och trådar som bryter mot forumets regler.

Alla kan läsa det här forumet.
Inloggade användare kan svara på trådar och ingen kan skapa nya trådar.

Just nu är 253 medlemmar online. 11 foruminlägg har postats idag.


FZ
Egmont logo
© Egmont Tidskrifter