Bli medlem på FZ:s forum!
Här i FZs forum ansvarar medlemmarna själva för vad de skriver. Här gäller inte det utgivaransvar som finns på FZ.se. Läs våra regler.
magma
Titel Veteran
Registrerad 2006-08-14
Inlägg 1 080

Trailern ser ut som en blandning mellan crysis och fear. Fast jag vill gärna se lite mer. Gärna gameplay.

Wartex
Titel Proffs
Registrerad 2007-03-27
Inlägg 1 842

Skulle göra sig riktigt bra som en film a la Final Fantasy: Spirits Within annars. :P Får hoppas att spelet blir bra.

Titel Frågvis
Registrerad 2007-12-10
Inlägg 42

Väldigt cool cinematic trailer, säger såklart ingenting om spelet i sig men jag är väldigt sugen ändå =)

Titel Proffs
Registrerad 2007-06-20
Inlägg 1 730

Impressive... Most impresive...

Titel Veteran
Registrerad 2005-09-07
Inlägg 1 028

Totalt intetsägande jävla konsolcinematografi.

Visa nåt ingame istället så man kan avgöra i hur stor skala ni har förstört Deus Ex koncept ytterligare, och om man över huvud taget skall bry sig om spelet eller spela om ettan en gång till istället.

Ish
Ish
Titel Proffs
Registrerad 2010-04-04
Inlägg 1 230
Titel Storröjare
Registrerad 2002-03-03
Inlägg 3 009

håller med Forcie lite...och jag hoppas verkligen att det blir mer likt ettan men det kan vi nog redan glömma

Titel Stammis
Registrerad 2006-10-25
Inlägg 404

Forcie skrev:
Totalt intetsägande jävla konsolcinematografi.

Visa nåt ingame istället så man kan avgöra i hur stor skala ni har förstört Deus Ex koncept ytterligare, och om man över huvud taget skall bry sig om spelet eller spela om ettan en gång till istället.


Sjukt medryckade och vackert skulle jag vilja säga. :) Men ja, sugen blev man på att få se gameplay.

Titel Veteran
Registrerad 2006-05-03
Inlägg 721

Forcie skrev:
Totalt intetsägande jävla konsolcinematografi.

Visa nåt ingame istället så man kan avgöra i hur stor skala ni har förstört Deus Ex koncept ytterligare, och om man över huvud taget skall bry sig om spelet eller spela om ettan en gång till istället.


Bitter... much?

Werzion
Titel Storröjare
Registrerad 2001-11-20
Inlägg 3 528

Härliga Ghost in the Shell vibbar, me like :)

Eisenhart73
Titel Veteran
Registrerad 2006-09-25
Inlägg 819

VM i att släppa totalt intetsägande trailers detta år.

Quicken
Titel Hemmavan
Registrerad 2005-06-12
Inlägg 115

Fyfan va gött, jag ska också ha sånna armar om 17 år!!!

Werzion
Titel Storröjare
Registrerad 2001-11-20
Inlägg 3 528

intetsägande!? hade du högtalare (och bildskärm) avstängda?...

Buio
Titel Proffs
Registrerad 2007-07-30
Inlägg 2 388

Forcie skrev:
Totalt intetsägande jävla konsolcinematografi.

Visa nåt ingame istället så man kan avgöra i hur stor skala ni har förstört Deus Ex koncept ytterligare, och om man över huvud taget skall bry sig om spelet eller spela om ettan en gång till istället.


Mitt förslag; Spela om ettan och sluta skriva gnälliga inlägg om uppföljare som kanske inte uppfyller dina förväntningar. Att vara bitter är ett trist tillstånd.

Sen var CG-trailern hur grym som helst, om du inte ser det så borde du ta av skygglapparna. Blir spelet bara i närheten av hur bra trailern var så kommer det att bli bra. Men vi får se när det släpps.

Man får acceptera att vissa saker inte är som för många år sen när större speltitlar gjordes för PC först och främst.

Darkseed
Titel Veteran
Registrerad 2005-01-21
Inlägg 769

Tyst acceptera att alla bra spelserier en och en förvandlas till skit? Över min döda kropp.

De kan parfymera den och sprinkla färgglatt strössel över den i all oändlighet, det förändrar inte det faktum att det egentligen är en stinkande hög skit.

Titel Veteran
Registrerad 2004-11-08
Inlägg 606

Syftet med en sån här trailer är såklart att ge en känsla för spelet, för dess visuella design och atmosfären i spelvärlden. Som sådan så lyckas den, måste jag säga. Jag älskar redan estetiken i deras cyberpunk/renässanstema.

So what om spelet inte blir exakt som ettan? Ettan finns kvar i min spelsamling och blir inte ett dugg sämre på grund av att trean antagligen kommer vara ganska annorlunda.

Jag förblir försiktigt positiv till det här, och kommer så förbli såvida jag inte blir motbevisad med reella argument.

Titel Veteran
Registrerad 2005-09-07
Inlägg 1 028

Jajjemen, man kan acceptera att saker inte är som för "många år sen". Man kan också acceptera att några töntar försöker leva på ett bra spels goda namn medan de pissar på allt som gjorde originalet bra.
Se även Operation Flashpoint 2, m.fl.

Men om man accepterar det och reagerar på nåt annat sätt än att vägra köpa spelet så är man bra dum, för då främjar man bara framtida våldtäkter på bra spel.

Och ja, jag är bitter. Jag har sett i princip allt jag tycker om i den kommersiella spelvärden bli till rent jävla bajs på bara ca 10 år.

Nu återstår det att se vad de har gjort med Deus Ex 3. Låt mig gissa: bandesign som går på räls, flashiga actionsekvenser så 12-åringarna tycker det är häftigt, hålla-i-handen-tutorials som varar genom 50% av speltiden, kompass som pekar precis vart man skall gå hela tiden, achievement-trams för att klara av att knyta sina skor, och allmän förenkling och fördumning av samtliga spelkoncept. Och jag bara gissar helt i blindo, för jag har inte sett _nånting_ av det faktiska spelet, eller hur? ;)

walter_iego
Titel Rikskändis
Registrerad 2010-02-04
Inlägg 11 603

Grafiken är ju top-notch, sedan gör det inget att han har lånat Enzios utrustning från Assassins Creed II...

LeaD
Titel Hemmavan
Registrerad 2002-12-24
Inlägg 225

Rysningar i kroppen, någon? ;)

Damn najs trailer!

Titel Har för mycket fritid
Registrerad 2006-10-02
Inlägg 582

Oerhört stämningsfull trailer. Ser bra ut och känslan påminner mycket om Deus Ex. Gameplayet lämnar jag därhän eftersom alla redan snackat om att det vet vi inget skit om. Sant.

Men det här kan bli bra tror jag. Cool gigantrobot de höll på att bygga också.

Men däremot stör jag mig oerhört på hur dåliga film- och spelfolk är på att placera deras verk i realistisk tid. Det är alltså 17 år kvar tills folk ska ha robotarmar och osynlighetsdräkter. Gigantiska himmelsstäder ska byggas och helikoptrar som ser ut som Final Fantasy ska hinna utvecklas. Det är 16 år sedan Sverige vann brons i fotbolls-VM. Hur mycket har hänt sedan dess? Tja, bilarna är lite snyggare och inte så kantiga. De har lite fräckare funktioner och folk bär Ipods och mobiltelefoner med GPS. Dvs, inte mycket har hänt egentligen för gemene man. Visst, teknologin går framåt, men sätt spelet runt slutet av 2100-talet istället så skulle det kanske kännas något realistiskt.

Titel Proffs
Registrerad 2009-02-19
Inlägg 1 730

Gör en film av det! Skit i spelet, kan ändå inte leva upp till det, men en grym rulle vore inte fel.

Segas
Titel Veteran
Registrerad 2006-09-12
Inlägg 951

Gäsp på trailers utan något ingame material...kan lika bra slänga igång en film som att glo på detta.

Titel Har för mycket fritid
Registrerad 2007-07-08
Inlägg 970
Titel Veteran
Registrerad 2008-04-11
Inlägg 821

Assasins´s Creed 3 någon? Annars så var det en av de bästa och snyggaste trailersarna jag sett, fick till och med rysningar.

fanboyen
Titel Stammis
Registrerad 2009-10-04
Inlägg 570

metal gear vibbar

RazorShard
Titel Proffs
Registrerad 2005-04-19
Inlägg 1 324

Skön trailer, skön stämning. Hoppas spelet kan leva upp till det.

Underligt hur många som redan har dömt ut spelet utan att ha spelat det eller ens sett spelsekvenser från det...

Luciphear
Titel Proffs
Registrerad 2007-12-24
Inlägg 1 457

Inget gameplay men riktigt tuff trailer! :) Stämningen var underbar.

Titel Nykomling
Registrerad 2009-09-13
Inlägg 4

Ser nice ut. Läggs helt klart på min bevakningslista.

skauninG
Titel Veteran
Registrerad 2006-08-29
Inlägg 711

Batman som snackar asså.

Titel Hemmavan
Registrerad 2006-04-03
Inlägg 120

luiga skrev:
...Men däremot stör jag mig oerhört på hur dåliga film- och spelfolk är på att placera deras verk i realistisk tid. Det är alltså 17 år kvar tills folk ska ha robotarmar och osynlighetsdräkter. Gigantiska himmelsstäder ska byggas och helikoptrar som ser ut som Final Fantasy ska hinna utvecklas. Det är 16 år sedan Sverige vann brons i fotbolls-VM. Hur mycket har hänt sedan dess? Tja, bilarna är lite snyggare och inte så kantiga. De har lite fräckare funktioner och folk bär Ipods och mobiltelefoner med GPS. Dvs, inte mycket har hänt egentligen för gemene man. Visst, teknologin går framåt, men sätt spelet runt slutet av 2100-talet istället så skulle det kanske kännas något realistiskt.


17 år är sjuuuukt lång tid sett med senaste tidens framsteg. Sant däremot att för gemene man kanske det inte blir riktigt lika märkbart, men... Speciellt när nanoteknologin kommer igång rejält, då kommer det hända saker. Redan nu finns mycket av det i trailern antingen i tidigt stadie, eller som t.ex artificiella armar som kontrolleras med hjärnan, finns nån som snart skulle ut på marknaden, känsel vet jag inte men ändå stort framsteg. Osynlighet finns ju i extremt liten skala, problemet är ju att få upp den till användbara dimensioner. Osvosv.

Städerna däremot... dit är det nog ett bra tag, verkar inte bli speciellt stor skillnad om man ser till verkligeten just där. Däremot kommer ju extremt höga byggnader bli möjliga med nya material(redan nu planerar dom ju för 1km+ skrapan i dubai), men frågan är väl om folk kommer köra över dom som vill bygga dom totalt eller om det tillslut kommer accepteras, troligen ett måste om städer ska växa utan att ta upp sjukt mycket plats osv.

Online just nu
Offline

Du är inte inloggad. Logga in för att få tillgång till fler funktioner.


Forumet modereras av FZ Crew.
Har du synpunkter på modereringen, var vänlig kontakta oss.

Anmäl inlägg och trådar som bryter mot forumets regler.

Alla kan läsa det här forumet.
Inloggade användare kan svara på trådar och ingen kan skapa nya trådar.

Just nu är 283 medlemmar online. 11 foruminlägg har postats idag.


FZ
Egmont logo
© Egmont Tidskrifter