Titel Proffs
Registrerad 2006-12-12
Inlägg 1 465
Vore ju oerhört korkat om EA släppt Tiger Woods, i såna fall skulle ju Activision direkt plockat upp licensen.
Titel Intresserad
Registrerad 2009-08-10
Inlägg 83
Om man är golfintresserad så tror jag nog att man ger blanka fan i att Tiger Woods sätter fler än 18 hål per tävling. Klart som fan att folk kommer köpa nästa Tiger Woods-lir och det efter det. Trams att folk lyssnar så mycket på "media".
Titel Redaktör
Registrerad 2001-11-06
Inlägg 6 588
Jag tycker Peter Moore uttrycker det ganska bra, att EA är intresserade av sportpersonen Tiger Woods och inget annat. Visserligen kan han väl inte gärna säga så mycket annat, men det låter rätt skönt tycker jag.
Titel Intresserad
Registrerad 2008-10-20
Inlägg 70
Nästa spel borde heta "Tiger Got Wood Tour"
Titel Veteran
Registrerad 2009-02-04
Inlägg 992
Moparperformance skrev:
Nästa spel borde heta "Tiger Got Wood Tour"
Blir nog fler än 18 hål där.
Titel Veteran
Registrerad 2005-02-23
Inlägg 753
Haha att folk inte kan låta stackaren vara, han får väl göra precis hur man vill med sitt liv, pengar har iaf. Glad för hans skull. Bara att göka på
Titel Veteran
Registrerad 2007-06-19
Inlägg 865
tsk, tsk
orka bry sig om han vänstrade lite. Det är ju företagens förlust, eftersom detta kommer vara glömt om några dagar.
Titel Stammis
Registrerad 2007-02-26
Inlägg 464
Herregud har inte Tiger rätt att ta vem han vill?? Tiger är bäst
Titel Rikskändis
Registrerad 2006-11-20
Inlägg 10 034
Att han är bra på sin sport raderar ju inte ut det faktum att det kan vara riskfullt att ha en skandalomsusad stjärna som "affischnamn".
" 'Vi beräknar att aktieägarna hos Tiger Woods sponsorer har förlorat mellan 5 och 12 miljarder dollar, jämfört med aktievärdet hos liknande bolag som Woods inte har kontrakt med' skrev ekonomerna Christopher Knittel och Victor Stango från universitetet UCLA. "
http://www.dn.se/ekonomi/woods-affarer-dyra-for-a
ktieagare-1.1020659
Titel Hemmavan
Registrerad 2008-10-15
Inlägg 188
Ninotramp skrev:
Herregud har inte Tiger rätt att ta vem han vill?? Tiger är bäst
Så om man blir riktigt bra/känd på nåt så kan man börja svika personer och löften utan att det ska göra något?
Titel Veteran
Registrerad 2006-09-25
Inlägg 819
Han får ha sex med får om han vill. Huvudsaken är att han är grym på golf.