FZ.se
Bli medlem på FZ:s forum!
Här i FZs forum ansvarar medlemmarna själva för vad de skriver. Här gäller inte det utgivaransvar som finns på FZ.se. Läs våra regler.
Biggles
Titel Hemmavan
Registrerad 2012-04-23
Inlägg 148

SH3 var fantastiskt, SH4 var inte alls dåligt men SH5....mjäh....

A for effort I guess, men njä, SH ska vara Singleplayer...

Darkseed
Titel Stammis
Registrerad 2005-01-21
Inlägg 561

Jaså det räckte inte för vårt kära Ubisoft att förstöra den en gång så stolta spelserien genom att släppa femman när det var så trasigt att det omöjligen skulle kunna klassas som mer än en alpha, nu måste de totalt stampa serien i backen medelst en webbaserad free to play-variant som med största sannolikhet inte är särskilt mycket till simulator längre. Vad härnäst? Silent Hunter Ville till Facebook?

Ubisoft ska aldrig få en endaste krona av mig mer, någonsin.

ShavedEwok
Titel Hemmavan
Registrerad 2009-05-30
Inlägg 237

Webläsarbaserat och F2P? Verkar aningen vågat, hoppas bara att det inte sänker spelkänslan.

Trots att det släppts så många föregående Silent Hunter spel, så verkar det dock som att botten ännu inte är nådd för serien...så det kanske kan lyckas...så länge F2P betalningsmodellen kan hålla spelet flytande.

Förhoppningsvis är alla inblandade starkt engagerade, jobbar hårt och bidrar ordentligt så att de agerar mer än barlast för projektet...och kombinerat med bra PR så kan det säkert få vind i seglen.

Antar förresten att detta inte är ett läckt vidoeklipp?

SE

Mytacism
Titel Stammis
Registrerad 2012-08-03
Inlägg 439

Brukar inte vara så skeptiskt till F2P, skulle nog säga att det finns många bra F2P också.
Det handlar ju till 85% om hur det görs, den där fina linjen mellan att få folk att köpa saker utan att ge dom för stora fördelar..
Airmech och Blacklight är spel som jag personligen klarar av det relativt bra men inget av dom är ju ett super realistiskt spel som handlar om.. ubåtar?

Hehe, Nja, får se om Ubisofts ubåtar klarar att undvika sjukbomberna ;)

chopper
Titel Proffs
Registrerad 2007-10-13
Inlägg 1 237

Jag är skeptisk. F2P..... 5'an sög men vissa spel ska inte bli F2P spel. Patetiskt sätt att försöka dra in pengar till ett spel som detta.
Blir antagligen en fördummad ver.

Wartex
Titel Proffs
Registrerad 2007-03-27
Inlägg 1 649

"Tagit sig vatten över huvudet"

Oh you, FZ.

Komured
Titel Spelar på easy
Registrerad 2002-02-26
Inlägg 334

Den där filmen sa ju absolut ingenting om hur spelet kommer bli. Blir det arkad smörja av en anrik ubåtsserie eller blir det ren simulation som tidigare? Hur löser de då isf transportsträckorna om man ska kunna köra coop?

Online just nu
Offline

Du är inte inloggad. Logga in för att få tillgång till fler funktioner.


Forumet modereras av FZ Crew.
Har du synpunkter på modereringen, var vänlig kontakta oss.

Anmäl inlägg och trådar som bryter mot forumets regler.

Alla kan läsa det här forumet.
Inloggade användare kan svara på trådar och ingen kan skapa nya trådar.

Just nu är 296 medlemmar online. 4 foruminlägg har postats idag.


FZ