Kuci skrev:
phi skrev:
Kuci skrev:
phi skrev:
[quote="Securion"]En kille har statistiskt redan bevisat att %-siffrorna inte stämmer.
Dom verkliga siffrorna är -20 på dom %-siffror som visas upp av spelet.
[/quote]
Var har du läst/sett det?
Jag menar för att ha "statistiskt bevisat" att Xcoms RNG inte är som den ska, så måste den killen ha rollat en otroligt mängd högprocentskott. Det räcker inte med 100 st, 1000 st eller ens 10 000 st för att det ska vara "statistiskt bevisat". Då snackar vi absolut minst 100 000 st och det betvivlar jag ju starkt att han har gjort.
Så det låter mest som någon har suttit och rollat en minimal mängd högprocentskott och som inte förstår varians, standardavvikelser eller gambler's fallacy.
Spela spelet så kommer du att märka att det inte riktigt stämmer, den %-satsen de säger att du har.
Jag spelar spelet och jag ser inga problem med Xcoms RNG. Vad är det som inte stämmer? Att du missat flera +80% skott på raken?
http://en.wikipedia.org/wiki/Gambler's_fallacy
Edit: Det är ju möjligt att procentsatserna visar detsamma på olika svårighetsgrader men att chanserna minskar på svårare svårighetsgrader och då är det ju ett problem eftersom att procentsatserna är missvisande. Nu har jag bara spelat på classic och vet inte hur det ser ut på normal men jag tror ju inte att själva RNG det är fel på i vilket fall som helst.
Som skrivet ovan spelar jag på normal difficulty. Det känns verkligen som om det är som att siffrorna inte stämmer, har hört från andra som spelar på Classic dock att de missar jätteofta med 90%+ chans att träffa, dock kan jag inte säga något om det.
Gamblers Fallacy, såsom jag förstod det i wikipedian så är ett kast med ett mynt alltid 50% chans att hamna på x sida och y sidan?
Jag har jobbat idag och har inte läst igenom särskilt noggrant, dock har jag läst att ena sidan kan vara tyngre än den andra och på så vis påverka resultat.
Det är just det som är grejen, det går inte att avgöra huruvida Xcoms RNG är felaktigt bara av man missat flera 90%-skott på raken. Det är 90%
chans att träffa så det finns
alltid 10% risk att missa på ett sånt skott. Sannolikheten är liten men den finns.
I det längreloppet, säg efter att du tagit 1000 st 90%-skott så kommer du att ha träffat närmare 90% av gångerna men pga av variansen så kan det komma perioder där du missar 10 st 90% skott på raken.
Nu vet jag inte hur många som spelar Xcom men det faktum att det är ett fåtal spelare som lipar på forum om Xcom's RNG är bara ett tecken på att det finns spelare har råkat ut för negativ varians tidigt i spelets livslängd, alltså inte tidigt i själva spelet. Fortsätter dessa spelare att spela Xcom varje dag i flera veckors tid framöver så kommer det i längden att ha jämnat ut sig och deras 90%-skott kommer att ha träffat väldigt nära 90% av gångerna.
Citat:
Jag spelar på normal difficulty, har 95% chans att träffa med min Arc Welder, jag missar, även nästa runda, missar jag igen. Det är en väldigt liten chans att det skulle hända, 2 gånger irad.
Det händer väldigt ofta att man missar även med 'höga siffror', flera gånger irad.
Jag hade 50-60% chans med 5 olika karaktärer att träffa en floater, jag missade samtliga skott, innan jag fick min första träff hade jag skjutit 15 skott, utan en enda träffa (inte per karaktär, utan slutsumma).
Ser inga problem i det här fallet. 50-60% är inga stora chanser att träffa så det finns alltid en stor risk att du missar dessa skott.
Det är precis här Gambler's Fallacy kommer in i bilden. Du förväntar dig att träffa 7-9 skott av dessa 15 skott men du glömmer att det
alltid finns en 40-50% risk att skotten missar. I det här fallet missade du samtliga skott och "that's xcom, baby!". Nästa gång kanske träffar samtliga skott istället.
Sen har vi som personer ett väldigt selektivt minne, vi glömmer bort perioder där vi verkar träffa alla skott, höga som låga procentsatser men så fort vi missar flera skott på raken och det blir konsekvenser till följd av det, då är vi otroligt duktiga på att komma ihåg och älta dessa händelser. Något måste ju vara fel!
Har sett exakt samma sak under mina 5 år som fd pokerproffs med över 4 miljoner händer i bagaget och x antal spelare som lipat på pokerforum om hur riggade pokersiterna är och att det går inte att vinna. Lika förbannat har jag betalt lägenheten, bilen och levt gott på pokern under flera års tid, i både med- och motvind av varians.
Då kan jag säga att jag har haft break even-perioder på över 100 000 händer där jag statistiskt sett borde ha legat stadigt på plus men ändå spelat break even. Jämför det med att ta 100 000 st 90% skott och missa majoriten av dom.
Variance is a bitch, get used to it.