Permalänkarna
Om du inte sett det än så har vår kära speldatabas blivit berikad med permalänkar. Det var på tiden.
Permalänkar är ett sätt att frikoppla en länk från det publiceringssystem som innehåller målmaterialet. Våra tidigare länkar, i stil med fz.se/spel/?id=1337, anger en id-siffra för att specificera vilket spel man vill åt. Vid systembyten ärvs inte alltid id-siffror.
Våra nya länkar däremot är på formen fz.se/spel/quake. Den adressen är lättare att behålla mellan systembyten och dessutom har den flera andra fördelar. Google sökrankar sådana resultatsidor högre till exempel.
Permalänkar har vi sedan tidigare på ett par andra ställen. Tävlingarna, FZ-tv och artiklarna har det. Nu också spel och företag. Gissa vilken del som blir näst på tur?
Jag tänkte väl egentligen på nyheterna.
Hindret för utbyggning av permalänkar till inläggen är egentligen mest att det finns länkar som fz.se/bloggar/oxeye/rss som är reserverade. Men det hade väl gått att se till så det inte gick att skriva ett inlägg med den titeln antar jag.