FZ Collaboration - Communityprojekt intressetråd
Det föddes för några dagar sedan en ide i denna tråden:
http://www.fz.se/forum/allmant-snack/vara-egna-skapelser-2299...
Vi har ju en hel del kreativa folk i det här communityt, många musiker, grafiker, videofolk och andra kreativa själar, och varför ska vi inte gå tillsammans för att göra någon gemensam skapelse, ett Communityprojekt som vi alla ska kunna i mån av tid och kunskap bidra till?
Det skulle kunna vara vad som helst i princip, men mitt förslag är någon sorts hyllningsmusikvideo till gamingkulturen i sig, då det formatet innehåller så många olika komponenter som väldigt många ska kunna hjälpa till med, på ett eller annat sätt. Personligen så tycker jag att innehållet kan handla om VAD det är som gör gaminkulturen så speciell, vad som gör den något att vara stolt över.
Själva genomförandet måste vi nog bestämma efter att vi ser hur många personer som faktiskt är intresserade då det skiftar så enormt. Men i ett exempel på hur något färdigt skulle kunna se ut så lägger jag till en video i ett liknande projekt jag arbetade med på förra årets Peace and Love festival som var en samarbete mellan flera viljor och samarbeten.
Man skulle kunna emulera genomförandet där flera personer sjunger en låttext växlad med personer som talar vad gamingkulturen betyder för dem, för att sedan sätta ihop detta till en musikvideo.
Det är ett exempel, men har du en helt fantastisk idé så skriv den här så kan vi kollektivt bestämma vad vi skulle kunna göra!
Men en sak i sänder, sitter du på någon speciell kunskap och känner att du skulle vilja vara en del av ett communityprojekt, skriv nedan hur du kan hjälpa till, vad du skulle vilja göra och dina tankar kring detta!
Personligen är jag videoredigerare och agerar därmed gärna ihopsättare och klippare till projektet, samt även överhängande projektledning om det tar sig till den fasen där vi skulle behöva någon pga stort intresse.
Har ni frågor eller frågor, så ställ dem bara Tillsammans så tror jag definitivt att vi kan få ihop ett projekt, vad det än kan tänkas vara!
Intresserade:
WildThing - Redigerare, Videoproduktion, Projektledning
Traveller in time - Videoproduktion, Redigering, samordnare, Projektledning (vid behov), Quality assurance.
joffjoff - Redigering (inhoppare om det skulle behövas)
Famest - Musil, ledning
Videomupp
Anmäler mig för tjänstgöring.
Traveller in time - Videoproduktion, Redigering, samordnare, Projektledning (vid behov), Quality assurance.
Det är inom dessa områden jag är erfaren och kan bidra med. En glad och trevlig lagmedlem som inte har några problem med "kill your darlings".
"Satire is meant to ridicule power. If you are laughing at people who are hurting, it's not satire, it's bullying." - Terry Pratchett
Grymm ide! synd bara att jag inte har så mycket att komma med... sitter mest och gör lite spel. Nybörjare på det mesta programmering av c,c++,html och så vidare, kan lite om redigering också har läst mediakunskap i högstadiet och sa kaske göre det snart på gymnasiet också.
[b]joffjoff [b] - Redigering (inhoppare om det skulle behövas)
59 6f 75 20 72 65 61 6c 6c 79 20 6e 65 65 64 20 74 6f 20 67 65 74 20 61 20 6c 69 66 65 20 69 6e 73 74 65 61 64 20 6f 66 20 74 72 79 69 6e 67 20 74 6f 20 64 65 63 6f 64 65 20 72 61 6e 64 6f 6d 20 73 74 72 65 61 6d 20 6f 66 20 62 79 74 65 73 2e
https://mastodon.social/@olofhaglund
Låter underbart skoj! Jag kan stå för musik när det behövs. Dock är jag väldigt upptagen med studier så jag kommer att under vissa tidsperioder (läs tenta-p) ha begränsad möjlighet att arbeta med projektet. Därför är jag inte heller direkt lämpad som projektledare.
Kan spela in gitarr och piano. Även typ synthar och orkesterljud.
Over and out.
Have a good time!
Jag är gärna med på den musikaliska avdelningen!
Som jag nämnde i den "första" tråden så har jag tillgång till musikstudio och musikprogram, men endast på skolan, spelar även trummor och andra slagverk och har en del erfarenhet i mixande och inspelning
Är "tyvärr" ledig i en vecka nu och tror inte jag får gå dit på ledig tid och utöva mina häxkonster!
Everybody needs help.
Uppdaterat inlägget. Men vad tror ni om själva idén, vad har ni för tankar för vad ni skall vilja skapa?
Jag tycker det hade varit häftigt om man gjorde en "livet passerar i revy" video, då man först visar de första spelen som gjordes, och sedan fortsatte igenom årtalen och visar spel som haft stor betydelse
Och när det kommer till musiken så hade man gjort likadant, spelat ett typiskt musiktema beroende på vilket årtal man är uppe i.
Everybody needs help.