vad ska man göra?

Inaktiv
vad ska man göra?

Ens far laddar ner minderårig pornografi... alltså mellan 10 - 16 eller så. Har sett det sjävl.. Studerar just nu och lever i samma lägenhet som honom. Han är 50+, lärare och en annars väldigt bra och intressant man som man har ett bra förhållande till. Morsan bor på annat håll och syskon är utflyttade och har eget.

Vad ska man göra i en sådan här situation? Gå till polis? Prata med honom fast det skulle vara mycket svårt.

Känner att det inte alls känns rätt, och tycker det inte kan fortsätta... Ska man skita i det, försöka att inte bry sig eller lägga sig i? Har väldigt bra kontakt och relation med syrran och kan prata med henne om det mesta, ska jag prata med henne?

Känner mig osäker och förvirrad. Seriösa tips och råd är mycket tacksamt.

Medlem

Prata med syrran, konfrontera honom tillsammans och funkar inte det så går ni till polisen. Är han smart så inser att han inte bara hans jobb står på spel (speciellt om han undervisar i grundskolan) utan även er framtida relation.

Jag vet, det är oerhört lätt för mig att säga. Lycka till, vad du/ni än gör.

Inaktiv

Det bästa skulle nog vara om du låtsade att du aldrig hade sett det.


signatur

Game of the Year FZ. Du har väl inte glömt rösta?

Medlem
Skrivet av theHarmlessWarrior:

Det bästa skulle nog vara om du låtsade att du aldrig hade sett det.

Vissa avtryck får man inte bort så lätt.

Jag säger som erge. Ett samtal med din syster och sen konfrontera honom innan det går för långt.


signatur

C-64, 64kb RAM, The Final Cartridge III, 5,25" 1541-II, WICO Bathandle <---In action Spelmusik

Medlem

Jobbig situation. Du måste försöka prata med honom, helst tillsammans med din syster. Annars kan du inte göra annat än att kontakta polisen eller bara flytta ut om det känns för jobbigt.


signatur

"No one will be left to prove that humans existed". - Dave Mustaine

Medlem

försök slingra dig undan på ett bra sett :\


signatur

hejsanhejsanhejsan

Medlem

Självmord verkar vara enda utvägen... [/emoni]

Säger som de andra, en konfrontation skulle nog funka allra bäst!


signatur

||||||||||||
||||||||||||

Medlem

Snacka med din syrra eller flytta ut


signatur

We Will Fight For The Lost - Commander Shepard

Inaktiv
Skrivet av Ariath:
Skrivet av theHarmlessWarrior:

Det bästa skulle nog vara om du låtsade att du aldrig hade sett det.

Vissa avtryck får man inte bort så lätt.

Jag säger som erge. Ett samtal med din syster och sen konfrontera honom innan det går för långt.

Han får ta en för laget helt enkelt. Det man inte vet känner man inget ont av så att blanda in syster är onödigt


signatur

Game of the Year FZ. Du har väl inte glömt rösta?

Medlem

Lägg in ett remote accessprogram som du sedan kan använda till två alternativ:
- Pressa honom på pengar
- Eller skräm upp honom rejält

Inaktiv

Jag säger som dom flesta andra, prata med syrran. Försök få honom att känna sig ledsen över det han har gjort, prata med honom hur svårt dom här barnen har det, vilken press dom utsätts för.

Medlem

Först och främst måste du tänka efter vilket resultat du vill se, och sedan tänka hur realistiska dina mål är. Går det att få honom att ändra på sig?

Glöm inte heller att hans surfande faktiskt stödjer marknaden för barnpornografi. Tro iallafall inte för en sekund att hans beteende inte går att ändra på, för det går det. Att kunna vara tillsammans med sina barn tänker man väl är en tillräckligt stor motivation för honom att sluta.

Men ställ ett ultimatum tillsammans med din syster. Hon har rätt att veta, för det han gör är helt enkelt fel.


signatur

Remember when you were young? You shone like the sun

Inaktiv

Kanske du kan få honom att sluta se på sånt när du märker det i bästa fall. Men du riskerar då väldigt mycket. Frågan är då om det är värt det och om du vill att din syster ska utsättas för samma problem som du


signatur

Game of the Year FZ. Du har väl inte glömt rösta?

Inaktiv

Tusen tack för alla svar. Jag ska fylla i lite saker först. Han jobbar alltså på högskola, med vuxna studenter med andra ord. Sedan har han så vitt jag vet aldrig burit hand på något barn/ungdom förut eller några sådana saker. Jag tror bara att han laddar ner pornografin för att titta, inget allvarligare. En annan sak är att jag är övertygad om att han vet att jag vet... Men han verkar fortsätta trots det. Han är också noga med att lägga in alla filer i lösenordsskyddade zip filer, det är inga stora mängder, kanske max 1 gb eller så som mest består av film verkar det som. Och så raderar han download history på DC. Men han vet inte om att man kan gå till Start > Senast använda dokument vilket jag gör. På så sätt alltså.

Nu till konfronterandet. Att prata med min syster känns nog bäst. Försöka glöma eller inte låtsas om det känns helt fel i detta läge. Gå till polis vill jag inte göra. Prata med honom själv känns inte bra alls. Jag tror att jag kan få honom att ändra sig, eftersom att han är på G att bli sambo med en kvinna, innan dess har han inte haft någon sedan skilsmässan för typ 7 - 8 år sedan, så detta kan ju ha bidragit till porren helt klart. Hebefili tror jag att detta handlar om... Detta har väl pågått under en lång tid nu och det har inte blivit så aktuellt förens nu. Dels har syrran fått en dotter, och dels sätter FRA-lagen igång nu, snart har jag för mig. Så något måste väl göras.

Kanske var dumt att ta upp detta på ett spelforum, men fz är bra och vet typ inget annat forum som är bättre eller större med många ungdomar i min egen ålder i. Tack för svaren än en gång.

Medlem

Tycker det beror på hur nära din relation till han är.
Jag personligen hade gått till fullt angrepp då jag tycker barnporr är sjukt på så många olika nivåer.

1
Skriv svar