Fritt fall för LucasArts anställda
Jag tror att all sån här skit som händer överallt nuförtiden kommer skada företagen i de långa loppet. Anställda kommer inte känna någon lojalitet till företagen längre, vilket kommer visas i kvalitén både för produkter och tjänster.
"A word to the wise is infuriating." - Hunter S. Thompson
http://www.fz.se/bloggar/min_kamp/
Finns ju nog en bra anledning till att man sparkar folk. Man gör det ju inte bara utan anledning ^^
Har sagt det förut och säger det igen - LucasArts måste vara det mest inkompetenta spelföretaget någonsin! De vilar på ett av marknadens mest välkända och populära varumärke, d.v.s. Star Wars, och ändå har de inte lyckats släppa något av större intresse under de senaste tio åren.

Tyvärr så är det en medioker spelstudio. Star Wars är ju ett otroligt varumärke men som sagt så lyckas man inte leverera spel av hög kvalité. Man litar på att det säljer eftersom det är Star Wars. Kvantitet för kvalitet verkar vara ledordet.
Welcome to the Manglerdome
Sagan om Ringen är tusen gånger bättre än Star Wars. Vill se ett riktigt bra Sagan om Ringen spel.
Jaja remus du behöver inte tjöta om det då det ändå inte hör hit eller?
Annars, så sitter väl ledarna på Lucasarts och är snuskigt rika? För de har väl släppt x antal "stora" spel genom tiderna?
ASUS Z87 Deluxe - 4770K 4,4GHz@1,25v - Noctua NH-D14 - GTX780 DCII@1241 - XMS3 8Gb 1600MHz - Asus Xonar Phoebus - OCZ Vertex Max IOPS 240Gb
Lucasarts fick ju en ny VD tidigare i år, och han verkar inte vara speciellt intresserad av att utveckla spel.
http://kotaku.com/5614577/rumor-lucasarts-cancels-force-unlea...
Medioker studio eller inte så har dom en hel del talangfulla människor som jobbar/at där. Hoppas dessa hittar nån bättre studio som inte konstant backstabbar dom.
Lucasarts fick ju en ny VD tidigare i år, och han verkar inte vara speciellt intresserad av att utveckla spel.
http://kotaku.com/5614577/rumor-lucasarts-cancels-force-unlea...
Han verkar ju bra dum om inte annat, säga ifrån sig lego och kotor serien, iaf kotor är väl storsäljare? :s
ASUS Z87 Deluxe - 4770K 4,4GHz@1,25v - Noctua NH-D14 - GTX780 DCII@1241 - XMS3 8Gb 1600MHz - Asus Xonar Phoebus - OCZ Vertex Max IOPS 240Gb