Vilken spelkaraktär är mest lik dig?
Idag började jag fundera över vilken spelkaraktär som känns mest Johan Olander, en fråga som inte var den lättaste att svara på. Visst är jag lite hipster, men samtidigt kan jag inte riktigt relatera till Trevors (#Grand Theft Auto V) förmåga att vakna full i containrar, även fast jag inte kan förneka det faktum att jag i min ungdom vaknat överförfriskad på konstiga ställen.
Jag vill gärna säga att jag är lite som Nathan Drake i #Uncharted. Cool, snygg och spänstig, men nej. Jag är varken cool eller spänstig. Visst kan jag klättra på saker, men det slutar allt för ofta i att jag får ont någonstans.
Sanningen lutar åt att jag är lite som Mario i #Super Mario Galaxy. Snäll, hjälpsam, lite irriterande och rätt speedad. Samtidigt är jag rätt långt ifrån en fet rörmokare som gillar att bruka droger. Även fast detta inte riktigt är spelvärldens motsvarighet på Johan Olander, så börjar vi närma oss något.
[eos_image="857613;w455"]It's a me, Johan.[/eos_image]
Kanske ska jag stanna vid Mario och acceptera att motsvarigheten till mig i ett spel, inte är mer spännande än så. Men om jag ska göra det, då vill jag veta vilket spelkaraktär som liknar dig mest.
I am the black wizards.
Master Higgins för mig, tror jag.
