Städjobb?

Moderator | Testpilot
Städjobb?

Har just fått börja praktisera som städare (finns inte så mycket annat att få här hos mig) och just nu är det väl inte det roligaste jobbet men det duger, samt att jag ska få vara vikare när någon är sjuk efter min praktikmånad är över.

Har dock hört mycket innan att folk inte ställer sig så bra mot just städare och deras jobb, finns det någon anledning? Hur ser ni på saken?

(Är hemma drygt 16.00 så kommer besvara er då)

#blogg


signatur

Testpilot & Twitter
Personbeskrivning: "Han är stygg över alla gränser" - Gustav Höglund
Personbeskrivning 2: "Man kan lita på uber" - Joakim Bennet
Det råder lite tvivel ovan, men jag luktar gott i alla fall.

KoP
Medlem
Städjobb?

Det är nog rätt olika hur folk ställer sig emot städare. Är man snorkig som person och anser sig vara förmer kanske man fnyser lite.

Själv har vi två städare på mitt jobb som kommer en gång i veckan och gör fint. Finns det tid brukar jag ta några minuter och snacka lite skit med dem och skojja.

Skribent

Städare är ju liksom hemtjänst och dylika jobb längst ner på "karriärstegen", så det finns väl alltid nån lirare högre upp som tycker det är på sin plats att pika. Men överlag upplever jag det som att Sverige än så länge inte är särskilt uppdelat i klasser, och att vi inte ser ner på folk baserat på yrke i samma utsträckning som man kan se i exempelvis amerikansk kultur.

(Har många gånger reflekterat över Bill Lawrence och hans syn på fattiga, smutsiga och konstiga arbetare i serien Scrubs. Vaktmästare och måltidspersonal står nog inte högt i kurs hos den herren.)

Även om städjobb kanske inte är det roligaste så finns det rätt sköna fördelar. När du väl lärt dig rutinerna blir du självgående och kan jobba självständigt, men samtidigt slipper du ta mycket ansvar som till exempel en lärare behöver axla. Testa att jobba med musik/ljudbok i hörlurarna.

Sen har ju städare rätt hyfsade löner i Sverige om man jämför med andra jobb som kräver ingen eller låg utbildning. Kanske inget att försörja en familj på, men funkar ju fint när man är singel!


signatur

Pianocovers av spelmusik – Forumtråd på FZ |Youtube

Medlem
Skrivet av Mattias Frost:

Städare är ju liksom hemtjänst och dylika jobb längst ner på "karriärstegen", så det finns väl alltid nån lirare högre upp som tycker det är på sin plats att pika. Men överlag upplever jag det som att Sverige än så länge inte är särskilt uppdelat i klasser, och att vi inte ser ner på folk baserat på yrke i samma utsträckning som man kan se i exempelvis amerikansk kultur.

(Har många gånger reflekterat över Bill Lawrence och hans syn på fattiga, smutsiga och konstiga arbetare i serien Scrubs. Vaktmästare och måltidspersonal står nog inte högt i kurs hos den herren.)

Även om städjobb kanske inte är det roligaste så finns det rätt sköna fördelar. När du väl lärt dig rutinerna blir du självgående och kan jobba självständigt, men samtidigt slipper du ta mycket ansvar som till exempel en lärare behöver axla. Testa att jobba med musik/ljudbok i hörlurarna.

Sen har ju städare rätt hyfsade löner i Sverige om man jämför med andra jobb som kräver ingen eller låg utbildning. Kanske inget att försörja en familj på, men funkar ju fint när man är singel!

Att vi inte ser ned på yrken som har "lägre status" innebär inte per automatik att Sverige inte är indelat i klasser. Arbetarklassen är fortfarande den klass som utför arbeten i fabriker, på städfirmor etc och arbetarklassen umgås mest med arbetarklassen, medelklassen med medelklassen.. men att medelklassen inte ser ned på dessa yrken är ju givetvis ett enormt steg framåt, och en stor skillnad från exempelvis USA.

Robin, att arbeta som städare är lika bra som vilket annat yrke som helst, så länge du trivs och har kollektivavtal, om du inte har kollektivavtal så bör du leta dig till andra städfirmor som har detta. Detta för att du ska få skälig ersättning för det arbete du gör och att dina rättigheter är mer skyddade, ifall du exempelvis behöver jobba övertid och sådant så ska du ha ersättning för detta.

Hoppas du tycker om jobbet, alla städare på de jobb jag har jobbat på har alltid hälsat väldigt trevligt på oss "annan" personal, verkar vara ett yrke med trevliga arbetare

Du har ett jobb, det är grymt. Det har ingen betydelse vad det är för slags jobb. Den som tittar ned på städare är väldig omogen och inser inte hur världen ser ut.


signatur

FZ - SAMLADE SKRIFTER: #walter_iego
URL: www.youtube.com/@walteriego

phi
Medlem

Jag tror att städare måste vara ett otroligt otacksamt jobb och som många inte ens tänker på att det finns.

Vårt kontor är alltid fräscht och snyggt tack vare städarna men jag tror inte att det är så många som tänker på att det är folk som kommer dit väldigt tidigt på morgonen för att städa, flera gånger i veckan.

Istället kommer folk dit, sätter sig vid sina skrivbord och stör sig på att saker har flyttats runt och mumlar något om "jävla städare..."

Som pedant så uppskattar jag säkert städarna mer än de flesta andra. Jag blir fan galen om det ser rörigt och ostädat ut.

Medlem

Jag jobbar på ett sjukhus, våra lokalvårdare (som det nu så fint heter) är riktigt trevliga att ha omkring sig, de gör fint efter folk, pratar med personal och patienter och det går att skoja med de.

Det har även gått så långt att de har kunnat säga till vad vi ska göra under dagar de inte städar inne hos patienter, att toaletter kanske behöver rengöras, kläder som ligger på golvet när de kommer in på rummen städar de runt (de får inte röra saker i rummen och inte in i garderoberna), men har även sagt till personal vad som behövs göras för att det ska bli så bra städning från deras sida.

Nee jag gillar våra "städerskor", de är precis som vilka som helst, jobbar på samma ställe men bara en annan arbetsuppgift, så jag förstår inte varför de skulle vara så negativa mot det, de får det snyggt och fint, något som jag börjar ta efter mer på jobbet (inte bara det som de ville ha hjälp med dagar de inte är där).

Inaktiv

mm städjobb... har själv en en möjlighet att komma in på Samhall för arbetsträning vilket kan leda till nånting,
när man vart arbetslös i 3år så har man ju nästan givit upp.

Är det nån som har nån erfarenhet från Samhall, positiv eller negativ ?


signatur

Lagom är aldrig för mycket eller för litet.

Medlem

Mitt personliga råd till alla yngre är att det inte spelar någon roll vilket jobb du haft men att du visat att du kan hantera det. Komma i tid, fungera socialt med andra och så vidare. Det har en stor betydelse på ditt CV.

Så lycka till och bit ihop. Det kommer alltid att dyka upp något i framtiden och då har du en stor fördel mot någon som kommer direkt från skolan.


signatur

I came here to ruin your day. God sent me.

Medlem

Att se ned på folk på grund av deras yrke är bara fånigt... såvida det inte är porrskådisar, dokusåpedeltagare eller skallerjournalister som jag inte har mycket för...

Skämt o sido; alla behövs och det är så många som håller på och sliter med skitgöra bara för att gemene man skall få en fungerande vardag. Men få av dom får tacken dom förtjänar, ibland är det snarare tvärt om. Som en del har varit inne på redan så sitter en del och svär åt dom och klagar på att dom är i vägen eller att dom ändrar på saker. Trist, men det är väl baksidan med att bo i ett land som Sverige där alla är vana vid en viss standard och är vana vid att allt flyter på och fungerar.

Så att vara städare, eller "lokalvårdare", är inget att skämmas för. Och definitivt mer soft att dammsuga ett rum eller torka en bänk än att vara ute i regnet och blåsten som är i denna tiden av året.


signatur

Time flies like an arrow, fruit flies like bananas.

We judge ourselves by our intentions and others by their behaviour.

Medlem

I början av min arbetslöshet var jag ganska kräsen med vad för jobb jag sökte.

Nu efter ett par månader vill jag bara ha ett jobb...


signatur

Everybody needs help.

nj
Medlem

Har haft städarbete som extrajobb förut, började med ett sommarjobb sedan extra vid sidan av studier.

Eftersom det var extrajobb så fick jag hoppa mellan flera olika arbetsplatser (lägenhetshus, köpcentrum med tillhörande butiker, sjukhus, kontor och även hotell) vilket gav en rätt intressant bild av människor.

På det stora hela så var det inga större problem, vad jag dock märkte av var att i en del butiker och arbetsplatser där jag städade så kunde personalen vara riktigt jävliga.

Eftersom jag blev extrainkallad så hade jag inte alltid koll på exakt allt som behövde städas (fick en arbetslista men det är inte alltid lätt att hålla reda på exakt vart allt finns om det är en stor lokal), vilket då resluterade i att en del saker missades.
Istället för att någon sa till mig när jag höll på så kunde jag få ett samtal från min arbetsledare någon timme senare om att denne blivit uppringd och fått en smärre utskällning för att något inte blivit städat så jag var tvungen att ta mig tillbaka och ordna det som missats.

Fast det fanns givetvis bra saker med, på en del kontor så brukade dom bjuda på fika och var glada över att jag gjorde rent och småpratade under tiden jag var där.

Tyvärr så kan det bli ett stressigt jobb (särskilt om man ska städa butiker, för då måste man ofta vara där före öppningstid), det handlar ofta om att man har ett visst antal timmar (eller minuter...) på sig att städa vissa platser och det är inte alltid den planerade tiden går ihop med tiden det verkligen tar.

Samt en liten varning bara, om du ska städa toaletter där du vet att det finns skötbord för bäbisar... var beredd på att det kan lukta precis hur som helst där inne för många är duktiga på att slänga gamla blöjor i öppna sophinkar istället för de som har lock (som brukar finnas i närheten av skötbordet)...

Medlem

Själv så började jag på arbetsmarknaden som kistbärare åt en begravningsbyrå .. = inte så kul att berätta för folk.

Tycker du ska vara stolt att du har ett jobb oavsett vad det är.

Moderator | Testpilot

Oj, trodde jag inte skulle få en sådan respons

Självfallet så bryr jag mig inte om att jag arbetar som en lokalvårdare, det funkar bra och lönen är helt okej. Bättre än att sitta hemma framför datorn hela dagarna utan problem.

Tack allihopa för era svar, det uppskattas Verkar som att det inte är så mycket "hat" mot städare som jag trott, kanske jag bara haft otur och sett dåliga saker tidigare.


signatur

Testpilot & Twitter
Personbeskrivning: "Han är stygg över alla gränser" - Gustav Höglund
Personbeskrivning 2: "Man kan lita på uber" - Joakim Bennet
Det råder lite tvivel ovan, men jag luktar gott i alla fall.

Medlem

Hat ? TVÄRT OM! Tänk om alla storfräsare i Fjollträsk skulle bli av med sina kära städare, då skulle deras karriärer se ut précis som deras hem och arbetsplatser.. SKIT

Jag uppskattar städare enormt mycket (om de städar bra såklart) ...Det finns mardröms historier där också

Bra gjort att skaffa ett jobb! Och för oss gamers så handlar det inte om att sluta sitta vid datorn när man skaffar ett jobb, det handlar om att ha råd att köpa FLER spel och vara vaken fler timmar på dygnet )

Medlem

Inget fel att vara städare, visserligen inget arbete jag skulle vilja ha men skulle inte tacka nej om jag inte hade något annat.
Finns folk som ser ner på alla "arbeten", är uppväxt på bondgård så mina föräldrar är bönder, jobbar själv inom handeln där man dagligen träffar kunder som är "af en höfvre rang"...roligast är att det är dom som vill pruta mest och det är alltid lika kul att höra bortförklaringen när Ingenjör von Guldkalv inte går igenom krediten. Vilket är vanligt då många arbetar som egna företagare, drar säkert in massa pengar men är kanske nystartade.

Man har det jobb man har, ibland det man vill ha, ibland ett på vägen dit man vill.
Jag kan se ner på folk ibland men inte pga deras arbete, snarare isåfall deras brist på arbete. Några "vänner" som pluggat i många år som gått arbetslösa länge, vägrar ta ett städjobb eller liknande pga dom har en för fin utbildning.

I mina ögon är teori inget värt förrän man visat att man kan arbeta. Om det handlar om att stå i en lagård och skyffla skit eller utveckla ett nytt drivmedel för flygplan spelar inte så stor roll...

Moderator | Testpilot

Liten tråkig uppdatering för folk som undrar.

Varit där ett tag nu och har bara fått bra respons på vad jag gjort iprincip, pratat med folk utan problem, hjälp några gamlingar (samma personer) etc, allt har gått fint.

Sedan kom min "Chef" idag och ville prata med mig om klagomål om att jag "luktar svett". Blev ganska förvirrad och funderade vad som är problemet? Hon sade att hon hade fått klagomål om att jag luktar och ändras inte det här så får jag inte vara kvar.

Lustigt, jag duschar varje dag, byter tröjja varje dag och arbetsbyxorna brukar jag väl tvätta en gång i veckan. Av vad jag sett så har andra som jobbar där inte ens bytt kläder över huvudtaget på flera dagar så varför kommer hon och gnäller på mig? Vem vet, men jag slängde handsken och drog därifrån i alla fall.


signatur

Testpilot & Twitter
Personbeskrivning: "Han är stygg över alla gränser" - Gustav Höglund
Personbeskrivning 2: "Man kan lita på uber" - Joakim Bennet
Det råder lite tvivel ovan, men jag luktar gott i alla fall.

Medlem
Skrivet av uberpwnage2.0:

Liten tråkig uppdatering för folk som undrar.

Varit där ett tag nu och har bara fått bra respons på vad jag gjort iprincip, pratat med folk utan problem, hjälp några gamlingar (samma personer) etc, allt har gått fint.

Sedan kom min "Chef" idag och ville prata med mig om klagomål om att jag "luktar svett". Blev ganska förvirrad och funderade vad som är problemet? Hon sade att hon hade fått klagomål om att jag luktar och ändras inte det här så får jag inte vara kvar.

Lustigt, jag duschar varje dag, byter tröjja varje dag och arbetsbyxorna brukar jag väl tvätta en gång i veckan. Av vad jag sett så har andra som jobbar där inte ens bytt kläder över huvudtaget på flera dagar så varför kommer hon och gnäller på mig? Vem vet, men jag slängde handsken och drog därifrån i alla fall.

Lät som något hämtat ur en amerikansk komedi ala Roadtrip eller American Pie
Aldrig under mina 12 år I arbetslivet hört talas om något så befängt ???
Vadå luktar svett, det är väl för fan diskriminering ?? Prata med ditt fack! (Kommunal)

Moderator | Testpilot
Skrivet av Gnask84:
Skrivet av uberpwnage2.0:

Liten tråkig uppdatering för folk som undrar.

Varit där ett tag nu och har bara fått bra respons på vad jag gjort iprincip, pratat med folk utan problem, hjälp några gamlingar (samma personer) etc, allt har gått fint.

Sedan kom min "Chef" idag och ville prata med mig om klagomål om att jag "luktar svett". Blev ganska förvirrad och funderade vad som är problemet? Hon sade att hon hade fått klagomål om att jag luktar och ändras inte det här så får jag inte vara kvar.

Lustigt, jag duschar varje dag, byter tröjja varje dag och arbetsbyxorna brukar jag väl tvätta en gång i veckan. Av vad jag sett så har andra som jobbar där inte ens bytt kläder över huvudtaget på flera dagar så varför kommer hon och gnäller på mig? Vem vet, men jag slängde handsken och drog därifrån i alla fall.

Lät som något hämtat ur en amerikansk komedi ala Roadtrip eller American Pie
Aldrig under mina 12 år I arbetslivet hört talas om något så befängt ???
Vadå luktar svett, det är väl för fan diskriminering ?? Prata med ditt fack! (Kommunal)

Sedan kan jag väl förstå det när dagen börjar närma sitt slut, blev lite varmt men aldrig att det skulle vara SÅ farligt. Bara kommer fram till mig en morgon och säger "folk har klagat" när det inte ens verkar vara så Jag har sportat hela mitt liv och vet mycket väl hur svett luktar och om jag svettas. "Du kanske inte ens vet om det". Kärring T__T

Som synd var så var det så dumma tider för mig som bor en bit bort, och även fast de sa att de skulle fixa bättre tider (hade 3 veckor på sig) så blev det inget med det heller... UUUUUUUUH!


signatur

Testpilot & Twitter
Personbeskrivning: "Han är stygg över alla gränser" - Gustav Höglund
Personbeskrivning 2: "Man kan lita på uber" - Joakim Bennet
Det råder lite tvivel ovan, men jag luktar gott i alla fall.

1
Skriv svar