Varför är spel så dyra i butik?

Moderator | Testpilot
Varför är spel så dyra i butik?

Har aldrig riktigt förstått grejen. Var in på GAME idag och skulle se om jag hittade något spel. Nyaste Zelda till 3DS har varit något jag viljat spela men det kostade hela 599 kr. Inte nog med att det är otroligt mycket för ett spel men när jag kan köpa det på nätet (med frakt) för dryga 350kr så börjar jag fundera varför jag ens går in i en spel affär. Vad är poängen? Var måste deras spel vara så mycket dyrare? Om spelet gick på 400 hade jag inte sagt så mycket men det är ju 250kr skillnad. Då väntar jag hellre 2-3 dagar när det kommer till frakt än att spendera pengarna för att få det direkt.

#blogg


signatur

Testpilot & Twitter
Personbeskrivning: "Han är stygg över alla gränser" - Gustav Höglund
Personbeskrivning 2: "Man kan lita på uber" - Joakim Bennet
Det råder lite tvivel ovan, men jag luktar gott i alla fall.

Inaktiv
Varför är spel så dyra i butik?

Det finns säkert människor som vill köpa spel till sina barn och barnbarn direkt. Jag håller med att det är dyrt men samtidigt så varför ska man sänka priserna om det säljer?

Detsamma gäller spel på Steam och DLC...så länge folk köper det, varför ska man sänka priserna?

Medlem

Personalkostnader, butikskostnader ja.. du förstår nog

Medlem

Tycker det är riktigt trist att Game har så höga priser, personalen där är riktigt trevlig och hjälpsam. Men när ett PS4 spel kostar 749:- så köper jag hellre på nätet där dom kostar 499:- ... O.o

Medlem
Skrivet av TwistedCrunch:

Personalkostnader, butikskostnader ja.. du förstår nog

Helt rätt. Dessutom får du personlig kontakt vilket i mina ögon är väldans trevligt.

Jag handlar en del på gamestop och personkontakten är en del av anledningen.

Annars är ju nätet kanon där man bara precis väntar på posten.

Och vem gillar inte att få paket?!

Medlem

Köpte theif för 125kr vid release till pc (digitalt förvisso).
På game kostade det 500kr.

Vem är det som köper spel i dessa priser?
Förr eller senare kommer den digitala försäljningen att ta över (precis som med musik och film). Menar, vem vill gå och hyra en film för 40-50kr/st för en dag när du kan betala 70kr/mån på valfri digital tjänst och titta hur mycket du vill under en hel månad?


signatur

Ryzen 7 5800x | Sapphire pulse rx 7800 xt | samsung 980 pro | Ps5 pro? |

Medlem

Har inte bekymrat mig att gå till en butik för att köpa något från det tillfället jag såg CoD MW på Game var dyrare att köpa begagnat än nytt i samma butik.


signatur

Can it wait for a bit? I'm in the middle of some calibrations.

Medlem

Som någon sa tidigare: service, personal och butikskostnader. Det är exakt samma sak med böcker och bokhandlar (inte antikvariat). Jämför hur mycket en bok kostar på nätet jämfört med t.ex. i Akademibokhandelns markbutiker och du kommer aldrig att sätta din fot där igen. Hela utbudet finns garanterat i internetbokhandlarnas sortiment, det är mycket överskådligare och även mycket billigare - i vissa fall mer eller mindre halva priset.

Medlem

Du har möjligheten att byta in dina gamla spel, vilket gör att ditt nya spel inte känns lika dyrt att köpa.

ZF
Medlem
Skrivet av TwistedCrunch:

Personalkostnader, butikskostnader ja.. du förstår nog

fast man undrar hur då Mosatköttmedvittbröd & Co går runt med sina priser.

ja just det, för att Annie fixade lööfbiffen med undomsjobben. så att de kunde anställa billigare personal istället för alla de där kostsamma gamlingarna som jobbade där tidigare.

kanske borde spelbranchen begära samma sak, vilket skulle höja kvalitet också. det är jobbigt när man går in på Spel är oss AB och farbrorn där är upplivad över GTAIII fortfarande..

Medlem

Jag har för mig det dök i en debatt om begagnade spel faktiskt, att ett av argumenten till varför GAME och Gamestop pushar begagnat-handeln så mycket är för att utgivarna tar för stora cuts av försäljningen och det leder till att butiker som bara säljer spel säljer de spelen dyrare - som ingen vill köpa - och sen säljer begagnade spel "billigt" då de inte behöver ge utgivarna ett ruttet lingon på den vägen

Det är också en av anledningarna till varför Elgiganten och butiker som säljer mer än bara spel kan sälja spel billigare, de säljer ju annat så de behöver inte gå i vinst lika mycket på spelförsäljningen

EDIT: Jag tror källan till detta var en Jimquistion video där han argumenterar om att begagnat-handelns fel är inte GAME och Gamestops, utan EA och Activision, som både säljer de mest säljande spelen ever, men som vägrar utmana varandra om spelpriser - nog för att de har det väldigt bekvämt när du pungar ut 500-700 kronor per spel.

ZF
Medlem
Skrivet av DarkZide8:

utgivarna tar för stora cuts av försäljningen och det leder till att butiker som bara säljer spel säljer de spelen dyrare

Det är också en av anledningarna till varför Elgiganten och butiker som säljer mer än bara spel kan sälja spel billigare, de säljer ju annat så de behöver inte gå i vinst lika mycket på spelförsäljningen

det resonerandet håller dock inte riktigt om man kollar på hur vansinnigt billigt vissa nya titlar säljs för online. är det andelar det är fråga om så borde de ju rimligen ha intresse av att sälja mer, (istället för att vem som helt med minsta plånboksfråga hellre traskar över till en elgigant som ofta ligger i närheten och köper spelet där för nära halva priset) och säljer de mer kunde de hålla vettigare priser, vilket krävs för att sälja mer, nytt. sen är ju oftast begagnatpriserna också helt barocka, så hela argumentet är lite märkligt oavsett.

Elgiganten tjänar faktiskt procentuellt mer på spel och film än elektroniken, så ville de fokusera på vinsten skulle det vara vad de sålde främst. prylarna fungarear åas som lockvaran så den är säkert inte bra att göra sig av med. mest av allt tjänar de på kablar och liknande tredjepartstillbehör, saker som även de flesta spelbutiker säljer.

Medlem
Skrivet av ZF:

det resonerandet håller dock inte riktigt om man kollar på hur vansinnigt billigt vissa nya titlar säljs för online kunde de hålla vettigare priser, vilket krävs för att sälja mer, nytt. sen är ju oftast begagnatpriserna också helt barocka, så hela argumentet är lite märkligt oavsett.

Elgiganten tjänar faktiskt procentuellt mer på spel och film än elektroniken,

Kortade ner ditt inlägg på det jag vill svara på.
"Vansinnigt billigare "är ändå runtom tvåhundra-trehundra kronor billigare än Game och Gamestop, som tar 100 till 200 kronor överpris. Men de har ju andra förmåner, som t.ex. att de inte måste ha en massa lokaler och personal.
Ja, begagnat-priserna kan vara löjliga, därför jag skrev "billigare" istället för billigare. De är fortfarande greedy bastards ändå när de kan eller så kanske personalen vill ha något mer än nudlar att äta.
Procentuellt betyder inte mer, skulle de ha lika mycket spel som vitvaror och elektronik gissar jag på att inköpspriserna och försäljningen inte skulle gå lika bra ut, men just nu är att sälja några billigare spel på sidan en helt ofarlig deal för Elgiganten - GISSAR JAG, för jag är ärligt talat ingen elgigant-expert, jag kan ha helt fel, där kanske är siffror som går att fiska upp som ger allting ett svar på pappret

men jag tycker videon som jag nämnde är värd en titt, om man inte vill hålla med den kan det ju aldrig vara fel att höra motargumenten.

Jag vet inte vad jag tycker om begagnat, det var jätteenkelt att vara emot det innan för alla begagnade spelköp var ju "farliga" mot spelutvecklarna som man tyckte om, men på sista tiden har man lärt att utgivarna själva verkar ta kål på sina spelutvecklarstudios på egen hand och så är där Kickstarter och indie-spel som gör att man inte bryr sig lika mycket längre. Så då mår jag inte lika illa om jag plockar upp ett begagnat spel från "Big Corporation X".

Inaktiv

När vi pratar spelpriser, tänk på att spelens pris inte har gått upp i pris sedan..ja någonsin? Mitt dyraste köp var Secret of Mana till SNES för 799SEK på Åhléns...(2007?) Extrempris javisst, men annars låg priset på ett nytt spel på 400-600SEK vill jag minnas, alltid billigare till PC.

En fara, och något som bör tänkas på när man köper keys online är att långt ifrån alla återförsäljare av cd-keys är legit.
Finns massor med historier om stulna keys osv, och ibland är det speltillverkarna själva som råkar illa ut. Så håll er till Gog, greenmangaming osv.

Kostar ett nytt spel 120SEK så ja..då är det för bra såklart. Pengarna kommer troligen inte tillverkaren till nytta, vilket är ännu värre när det gäller indietitlar (inbillar mig att deras marginaler är lägre).

Att game finns kvar som butik måste betyda att en väldig massa gamers (eller deras föräldrar) inte handlar på nätet? Inbillar mig annars att gamers var en av de första att ta till sig näthandel..men steam o allt.

Medlem
Skrivet av Aresz:

När vi pratar spelpriser, tänk på att spelens pris inte har gått upp i pris sedan..ja någonsin? Mitt dyraste köp var Secret of Mana till SNES för 799SEK på Åhléns...(2007?) Extrempris javisst, men annars låg priset på ett nytt spel på 400-600SEK vill jag minnas, alltid billigare till PC.

Mycket bra poäng från dig. Jag har inte stenkoll på statistiken men jag har svårt att tro att spel följt den allmänna prisökningen i samhället de senaste 30 åren. Inflationskurvan för spel är troligtvis inte speciellt brant.

Inaktiv
Skrivet av Bennii:
Skrivet av Aresz:

När vi pratar spelpriser, tänk på att spelens pris inte har gått upp i pris sedan..ja någonsin? Mitt dyraste köp var Secret of Mana till SNES för 799SEK på Åhléns...(2007?) Extrempris javisst, men annars låg priset på ett nytt spel på 400-600SEK vill jag minnas, alltid billigare till PC.

Mycket bra poäng från dig. Jag har inte stenkoll på statistiken men jag har svårt att tro att spel följt den allmänna prisökningen i samhället de senaste 30 åren. Inflationskurvan för spel är troligtvis inte speciellt brant.

Verkligen, så därför är spel idag billigare än någonsin. Lägg till alla reor och chansen att det där nya spelet kostar en tio dollar mindre en månad efter release gör ju allting (nåja nästan) prisvärt.

1
Skriv svar