"Twitch to monitor and mute VOD content guilty of using 'unauthorized third party material'"
http://www.pcgamer.com/2014/08/07/twitch-to-monitor-and-mute-...
Vad tycker ni människor om det här? Först så tänkte jag själv att det inte är så viktigt. Livestreams drabbas inte utan bara sparat material (VODS) på Twitch's servrar. Nog måste väl musikbolag få välja om de vill att deras musik ska få streamas eller inte? För mig spelar det inte så stor roll. Jag kollar sällan VODs och det är då oftast någon video som inte har musik i säg iallafall. Grund idén är väl som sagt okej men att ett helt 30 minuters klipp kan försvinna bara för du råkar ha en låt i det klippet som ligger mellan 20 sekunder till säg 2 minuter är väl lite löjligt?
Jag är inte då duktig på lagar och regler utan är väl mest "allmänbildad", men hur funkar det då egentligen med bilder på Google? Vad är skillnaden från att använda random bilder på google in en Video (i vilket slag som helst) än just musik?
Det kommer att innebära att det bara är en tidsfråga innan de flesta har lämnat Twitch.
Bilder lär det knappast vara några problem med. Finns inga lobbyister som försöker driva igenom sånt, än så länge.
Det kommer att innebära att det bara är en tidsfråga innan de flesta har lämnat Twitch.
Bilder lär det knappast vara några problem med. Finns inga lobbyister som försöker driva igenom sånt, än så länge.
Betyder det att VODs är en stor del av Twitch?
Det kommer att innebära att det bara är en tidsfråga innan de flesta har lämnat Twitch.
Bilder lär det knappast vara några problem med. Finns inga lobbyister som försöker driva igenom sånt, än så länge.
Betyder det att VODs är en stor del av Twitch?
Med tanken på reaktionerna som jag sett och hört så verkar det vara det. Folk verkar uppskatta möjligheten att kunna kolla på VODs i efterhand pga tidsskillnader och kunna se highlights från livetsteams m.m.
Jag använder inte Twitch överhuvudtaget så jag är inte så insatt, men jag tror det här kommer bli allt mer vanligt.
Jag tror bara det är en tidsfråga innan dem går in i själva livestreamsen också.
Redan sett många som är på väg över till hitbox.
59 6f 75 20 72 65 61 6c 6c 79 20 6e 65 65 64 20 74 6f 20 67 65 74 20 61 20 6c 69 66 65 20 69 6e 73 74 65 61 64 20 6f 66 20 74 72 79 69 6e 67 20 74 6f 20 64 65 63 6f 64 65 20 72 61 6e 64 6f 6d 20 73 74 72 65 61 6d 20 6f 66 20 62 79 74 65 73 2e
https://mastodon.social/@olofhaglund
Nu besöker jag Twitch extremt sällan och då är det live jag kikar på om något. Men är det inte bättre att de tar bort ljudet (hörde av någon att de bara sänker volymen?) under de stunder folk spelar musik än att de får DMCA-notices skickade till sig och måste ta bort materialet helt och hållet?
Många verkar se detta som något ont som Twitch gör för att sabba för användarna men i slutändan så misstänker jag att de har hittat ett alternativ som åtminstone är mindre dåligt.
Samma sak kommer att hända med andra tjänster så fort de börjar få in samma volymet som Twitch, mediabolagen är ju inte sena på att utnyttja sina möjligheter och blir det i riktigt stor skala så står de snart med sina advokater och knackar på dörren.
Tror att i slutändan så blir det nog snarare så att de som faktiskt satsar hårt på sina streams kommer att tänka på vad de har på för ljud i bakgrunden eller lägger på i efterhand, annars kommer de att få problem förr eller senare oavsett vilken tjänst de använder.
Jag är inne på twitch varje dag och varje gång jag sitter vid datorn och jag kan säga att VODs inte har någon större betydelse, enda stället det har betydelse är väl på e-sport och speedrunning scenen.
Twitch har redan svarat på att detta aldrig kommer hända livestreams utan bara för VODs för att rent av skydda sig från en stämning!
I love the smell of napalm in the morning.
Problemet är att man inte ens får sjunga "musik" själv för det räknas som copyright stöld.
Frågan är ju vad som händer i framtiden, kan vi ens prata med varandra? tänk om man säger en mening som finns nerskriven i en bok eller film manus blir ju copyright problem där också.
Var ju upp om nya copy right lagar där man inte skulle få rättigheten att lära ut något man läst i en bok för kunskapen var copyright etc.
Förmodligen någon form av kompromiss men det är så sinnessjukt dels vilken makt de här organisationerna har, dels hur de fortfarande inte inser att det här är en del av dagens gratisreklam för musik.
Det måste ju gå att skriva om lagarna på något vettigt sätt, så att även skivbolagen blir nöjda. Man kan ju jämföra vods med youtubevideos, och jag kan säga att utan youtube skulle jag inte ha kommit i kontakt med minst hälften av den musik jag införskaffat, och det är snarare en underdrift. Har svårt att se att det skulle vara speciellt annorlunda bland annat folk...