Hur skyddar man bäst sin Smartphone och platta?

Moderator | Testpilot
Hur skyddar man bäst sin Smartphone och platta?

Efter att ha haft min första smartphone (Sony Xperia Z1 Compact) i snart 2 år så ser jag att glaset (backsidan) har blivit lite repigt. Inget som syns om man inte är jätte noga med att kolla men det stör mig ändå.

Jag har haft en telefonväska och det är bara plast som telefonen ligger mot. Är det fel av mig att anta att underlägget är problemet till att telefonen blivit repig då den troligen legat i den här väskan större delen av tiden jag haft den? Kan mycket väl vara så att den blivit repig före jag skaffade väskan som säkert tog 3-4 månader.

Så min fråga är: Vad ska man gå efter? Väskan var billig så det är väl inte så konstigt den inte är av bästa kvalité. Men är det verkligen så att det finns väskor och annat av andra material som skyddar telefonen/plattan bättre? Är skärmskydd något att ha?

#blogg


signatur

Testpilot & Twitter
Personbeskrivning: "Han är stygg över alla gränser" - Gustav Höglund
Personbeskrivning 2: "Man kan lita på uber" - Joakim Bennet
Det råder lite tvivel ovan, men jag luktar gott i alla fall.

Medlem
Hur skyddar man bäst sin Smartphone och platta?

Jag tycker såna här "plånboksfodral" är absolut bäst på att skydda mobilen. Ett bra fodral kostar ungefär 200 kronor, och är det dessutom i läder så håller det hur länge som helst. Har haft min nuvarande smartphone i ett sånt fodral i snart ett år och den har inte en enda repa varken fram eller bak.

Skärmskydd är för övrigt bara skräp och förfular mobilen mer än repor.


signatur

Ryzen 9 5900x & RTX 3070 Ti | Nintendo Switch | PlayStation 5
PSN: DocPjotor | Steam: Gorrsnus

Medlem

Jag har som ett gummiskal runt min Z3, funkar jättebra, inget skydd för skärmen dock.

Medlem
Skrivet av Luftman:

Jag har som ett gummiskal runt min Z3, funkar jättebra, inget skydd för skärmen dock.

Min Z3C är lite över året nu och är fortfarande helt repfri på både fram- och baksida. Förstår inte hur! Vad de än gjort glaset av så är det supertåligt. Har inget skydd på den, och behandlar den som om ... ja, som om den inte var en pryl för tusentals kronor.


signatur

Besök Patch Is Online för väldigt svala spelrecensioner.

Medlem

Telefonen blir repig även i väskan eftersom damm och smuts släpps in och agerar sandpapper över tid. Det är mer eller mindre oundvikligt. Själv kör jag Apples lädercase till min 6S Plus samt härdat glas över skärmen, tycker att det är allt jag kan göra utan att kompromissa med kvalitetskänslan.

Medlem

Kan rekommendera skärmskydd (och skydd av baksida) av typen härdat glas (tempered glass). De är lätta att applicera och har samma känsla som en vanlig skärm. Enda nackdelen är att de brukar vara lite dyrare än "vanliga" skärmskydd.

1
Skriv svar