Modern Warfare 2
<img class="alignnone size-full wp-image-502" style="border: 1px solid black;" title="callofduty" src="http://blutt.rymdraket.net/wp-content/uploads/2010/03/callofd..." alt="" width="549" height="257" />
<strong>Var ett tag sedan jag spelade igenom</strong> singleplayer-kampanjen, men har i princip levt på steam de senaste veckorna och kört Team Deathmatch, FFA och Domination som en tok. Har maxat <strong>FAMAS</strong>, och det vapnet äger verkligen nu. Många gillar inte den tack vare att har burst, men det passar mig perfekt. Nästa vapen har jag inte riktigt bestämt mig än för vilken man ska maxa, men vi får se. Är snart lvl 40 så då låser man ju upp <strong>M16</strong>
<strong>De första tjugo minuterna i singlekampanjen</strong> var nästan skrämmande sån känsla spelet förmedlade. Trollbinande och läskigt på samma gång. Ibörjan får man också välja om man vill spela ett moment många kan ta illa upp för, men jag påverkas sällan av sådana inslag i spel. Fattar egentligen inte varför dom dom har varit tvugna och censurera scenen med tanke på att många filmer visar exakt samma våldsamheter, om inte värre saker.
Anledning att jag blev sugen på o skriva av mig om <strong>MW2</strong> var att jag precis börjat spela <strong>Battlefield: Bad Company</strong>, och självklart jämför man spelen då dom är i samma höga spel-klass. Spelet har mycket att leva upp till men jag tror det kommer bli riktigt jämt, av de jag spelat hittils kan jag nästan säga att <strong>MW2</strong> ligger riktigt pyrt till BFBC2 imponerar, och ännu roligare är det ju att spelet är skapat i sverige!
______________________________________
Inlänkat från [http://blutt.rymdraket.net]
Besök gärna min retrogaming-blogg [http://www.kraid.se]