Delad glädje...

Medlem
Delad glädje...

Tänk dig att du sitter i skuggan. Du har suttit så i tio minuter minst och lyssnat och spanat, försökt utröna vakternas rörelsemönster för att hitta det exakta ögonblicket att slå till/smyga förbi. Plötsligt hör du ett ilsket vrål och får ett hugg i ryggen. Du vrålar rätt ut av skräck och försöker att snabbt vända dig om och och samtidigt plocka fram svärdet. Efter en snabb men intensiv strid ligger din motståndare på golvet. Men nej, du får ju inte döda någon under det här uppdraget och spelet är slut.

Du står framför en isvägg. Genom isen kan du ana en dörröppning. Isen måste bort men hur? Du tar fram tändstickorna och tänder förhoppningsfullt en. Dummer! Inte kan du smälta en glaciär med hjälp av en tändsticka. Då kommer du ihåg draken du stötte på tidigare. Drakar kan ju spruta eld, eller hur? Alltså letar du upp draken och försöker få den med dig. "Dragon, follow me!" Han stirrar dumt på dig. "Dragon, go south!" Samma dumma stirrande. Efter ytterligare några desperata försök ger du upp och i ilska och frustration skriver du "Kick dragon." När du går din väg upptäcker du till din förvåning att draken följer efter dig. Med upprepade sparkar och slag håller du kvar drakens intresse ända tills ni når fram till isväggen. När draken får syn på sin egen spegelbild i isen tror han det är en annan drake och attackerar genom att spruta eld. Isen smälter och vägen ligger öppen.

Du står och viftar med en lie över en gigantisk kattlåda. Rätt vad det är piper det till och du har hittat metalldetektorn, den metalldetektor du behöver för att leta rätt på en identitetsbricka som du behöver för att bevisa att en viss person är död, vilket du måste kunna bevisa för att få ta hans plats.

Tänk dig att du är vuxen. Du berättar ovanstående för vilken annan vuxen ickesplerare som helst. Vad tror du att du får för reaktion? Det kan jag tala om. Man möts av en oförstående smått förvirrad blick. Sedan får man höra något om att man borde ägna sig åt trädgårdsarbete. Det är därför jag kommer hit och möter likasinnade, människor som förstår det underbara i en bra spelupplevelse.

Är det någon som vet vilka spel det handlar om?

#blogg


signatur

Våga vägra smileys!

1
Skriv svar