• Framsida
  • Tester
  • Forum
  • Om oss
  • Profil
  • Index
  • Aktiva trådar
  • Obesvarade trådar
  • Följda trådar
  • Skapade trådar
  • Lästa trådar
  • Citat
  • Regler
  • Sök i forumet
Nytt i forumet
  • Stora humortråden 375
  • FZs Biktbås 13
  • Nyhetstråden! 2481
  • Photo Mode tråden 92
  • Routine Det bortglömda spelet 6
  • Vilken låt lyssnar du på nu? 2816
  • Skärmdumpar från spel 69
  • Finns det nåt värde i spelkartonger typ WoW? 36
  • Vad gör ni nu? 246
Nya recensioner
  • Recension – Phoenix Point 25
  • Recension – Life is Strange 2, avsnitt 1-5 16
  • Recension – Darksiders: Genesis 15
  • Test – Google Stadia 57
  • Testpilot – ROG Strix Go 10
  • Recension – Narcos: Rise of the Cartels 19
  • Testpilot – HP Omen Mindframe Prime 6
  • Recension – Terminator: Resistance 24
  • Recension – Shenmue III 13
  • Recension – Pokémon Sword / Shield 26
Nya medlemsrecensioner
  • Guide till att skriva recensioner i forumet 38
  • JOKER 27
  • Recension: Mosaic (PC) 3
  • Gears 5 23
  • Beyond Good & Evil Tillbakablick 18
  • The Outer Worlds (PC) 14
  • Loria 8
  • Outer Wilds (PC) 15
  • [Brädspel] - The Lord of the Rings: Journeys in Middle-earth 6
Externa nyheter
Hårdvarunytt från SweClockers
  • Intel: "10 nanometer blir långlivad teknik" Igår
  • Bitfenix stöttar hängiga grafikkort med RGB-belyst hållare Igår
  • Kinesiska staten sätter mål för 100 procent kinesiska datorer till år 2022 Igår
  • Telenor väljer Ericsson för 5G i Norge – överger Huawei 13 / 12
  • Har du koll på teknik och annat SweClockers-kul i juletid? 13 / 12
  • Facebook-konto blir krav för Oculus sociala tjänster – används för reklam 13 / 12
  • Testpilot: Fractal Design testar nytt stilspråk med Vector RS 13 / 12
  • Oppo visar telefon med kamera under skärmen 13 / 12
  • Intel: Vi hade aldrig planer på att pensionera Haswell 13 / 12
  • Nästa Xbox heter Xbox Series X 13 / 12
Forum
Allmänt spelsnack
Tråd

Veckans Xbox-nyheter #26 (v.42)

1
Skriv svar
2019-10-20 16:35
Permalänk
Mortaigne
Ambassadör
❤
Xbox
  • Medlem sedan: mar 2002
Offline
Veckans Xbox-nyheter #26 (v.42)

Då var det dags igen att sammanfatta Xbox-veckan som gått! Mycket under veckan har handlat om The Outer Worlds som fått launchtrailer och massa gameplay har visats upp inför släppet nästa vecka. Men vi har också fått nya karaktärer till Gears 5, ny content update till Sea of Thieves, RPG-rykten och lite annat smått o gott!

Än så länge känns det som om mycket hålls på till X019 där vi lär få en hel del nytt att bita i. Dock så tror jag inte att vi får särskilt mycket om Xbox Scarlett, det känns för tidigt för en blowout. Kanske ett officiellt namn och lite features skulle jag gissa på! Däremot så lär det vara mycket spelnyheter, både kända och okända sådana. Enligt källor, som haft rätt förr, så är det inte heller osannolikt att Xbox Game Studios växer ytterligare också... Inte helt säkert att det utannonseras i London dock, sådana där saker är lite oförutsägbara.

Project xCloud-testerna rullar vidare, och i veckan så utökades testerna med fler deltagare. Reaktionerna verkar positiva hittills och vi får ser vart det där tar vägen, men det verkar helt klart som att MS tar konkurrensen från Google på allvar på den fronten. VI får se hur tjänsten ser ut när det släpps officiellt, men om man kan streama hela sitt Xbox-bibliotek inkl. Xbox Game Pass så är jag på iaf. Känns betydligt mer stabilt att kunna spela spel som man redan äger eller prenumererar på, på en seriös plattform än att köpa spel på- och låsa sig till Google. Där tror jag att både xCloud och PSNow har en gigantisk fördel gentemot Stadia.

Vill ni kolla in förra veckans tråd så hittar ni den här.

Med det sagt, Let's Jump in!

The Outer Worlds

Obsidian släpper sitt nya RPG nästa vecka och nu har launch-trailern sett dagens ljus! The Outer Worlds är Obsidians sista åtagande från tiden innan de blev en Xbox-studio och har knåpats ihop med en tight budget under Private Division som utgivare. Några av mina bästa spelupplevelser senaste året kommer dock ifrån AA-spel så det här kan bli riktigt bra!

The Outer Worlds släpps den 25/10 och kommer direkt på Xbox Game Pass, både på konsol och PC. Pre-loads är uppe, så det går fint att förladda så att man kan dra igång direkt!

Mycket previews och gameplay har släppts under veckan:

Spoilers:

Giantbomb testar med Leonard Boyarski och Nitai Poddar från Obsidian:

FZ-Se de första 20 min från The Outer Worlds
FZ-Förhandstitt
The Outer Worlds
Xbox Game Pass

Gears 5

Gears 5 har fått en ny Title Update, 1,5, som introducerar ett gäng nya karaktärer, nytt Horde-event och de obligatoriska buggfixarna så klart.

De nya karaktärerna är 4 till antalet (+2 Terminator-chars som går att köpa i store, men "meh") och är uppdelade i Heroes & Villians. Två stycken på vardera sida: Cog Gear & DeeBee för Heroes och Warden & General RAAM för Villains. Cog Gear (Soldier) är den mest utfläskade och går att använda i både Horde och Escape såväl som i Versus. De övriga bara i Versus. Karaktärer är alltså inte bara skins, de har abilities, skills, passives, loadouts etc för sina respektive modes vilket är nytt i Gears 5.

De här karaktärna går att skaffa på två olika sätt, antingen köpa dem rakt upp och ner i Store eller spela till sig dem via det nya Totem-systemet. Totems innebär att man väljer den karaktär som man är intresserad av att grinda ihop till och bygger dess kort/totem för scraps, detta totem equippar men sedan och då har man ett gäng objectives att klara av på kortet för att till slut låsa upp karaktären när alla objectives är avklarade.
Objectives är mestadels samma för alla karaktärer, men med ett unikt objective för varje karaktär. Standard är samla visst antal XP, klara Horde waves, Versus-rundor etc. Det tar en stund men är helt vanligt gameplay så ingenting konstigt eller jobbigt.

Terminator: Dark Fate-Horde Event.

Samarbetet och crossovern med Terminator: Dark Fate fortsätter. Som bekant fick vi ju ett character pack i september med två karaktärer; Sarah Connor och T-800 och nu kommer ytterligare ett pack. Den här gången med Grace och REV-9, dock så är detta pack inget som bjuds på utan man får gott hosta upp cash för dem. Kul för dem som sysslar med sådant kanske.

Desto roligare är det Horde event med Terminator-tema som nu finns under begränsad tid. Det är ett kortare Horde-mode med 20 waves av Terminators, Guardians och Kestrels. Det finns 3 olika medaljer att klara av under eventet som låser upp ett gäng belöningar i form av Banners och liknande, utmanande men också trevligt med ett lite kortare Horde mode.

I övrigt så har vi såklart fått en ny Escape Hive under veckan, Venom Run. Som namnet antyder så är det en snabb Hive där det gäller att ta sig igenom fort som attans då giftgasen sprider sig sanslöst fort. På högre svårighetsgrader är det riktigt jäkla tight, men kul!
Ett nytt Versus event håller på också, Arms Race Unchained, som är en kortare mer actionpackad variant.

De förändrade funktionerna för flashbangs har fått skjutas upp lite då det visade sig lite mer komplicerat än TC förutsett. Vi lär få se det i nästa Title Update. I övrigt en lång rad fixar och tweaks som ni kan läsa mer om på länken nedan.
Gears 5 What's up - Patch notes
Gears 5 Operation 1 Characters
Gears of War
Xbox Game Pass

Ny Insider Update-Message safety

Ett nytt system för att filtrera inkommande meddelanden och kommunikation rullas ut till Insiders för testning nu. Xbox satsar mycket på positivt community-arbete och det här är en del av det. Tidigare i år så uppdaterade och utökade man sina community conduct-regler men det hindrar ju inte alla och nu ger man användare större kontrol över vad man behöver se. Uppdateringen beräknas att rullas ut till alla senare i höst. Läs mycket mer om det på länken nedan också:
Xbox-Our vision for content filtration

Xbox Elite Controller Series 2

Den nya Elite-handkontrollen är på ingång och är ute på testning hos diverse tyckare. Ovan kan ni se den officiella unboxing-videon, det finns en hel del fler att kolla in om man är intresserad. De tidiga förhandstittarna är mycket positiva och det ser onekligen ut som om världens utan tvekan bästa handkontroll har blivit ännu bättre!
Windows Central har en matig preview som är väldigt läsvärd, kolla in den här.

Elite Wireless Controller Series 2

Xbox Game Pass

Xbox samarbete med Paradox fortsätter att ge resultat för oss spelare. En rad av Paradox-spel som Surviving Mars, Stellaris och Imperator Rome har hittat till Xbox Game Pass under året. När det så var dags för utannonsering av ett av Paradox flaggskepp, Crusader Kings 3, så var det synnerligen trevligt att det också har release direkt på Xbox Game Pass för PC!

Crusader Kings 3 har release under 2020.
FZ-artikel
Paradox Press release Crusader Kings 3
Xbox Game Pass

Surviving the Aftermath till Xbox Game Preview

Under PDXCON så fick vi veta att Surviving the Aftermath, uppföljare till Surviving Mars men med ny utvecklare, kommer till Xbox Game Preview omedelbums. Spelet kommer att ligga i early access-programmet till nästa år då det ska vara releasefäigt. Finns alltså att köpa nu för en billig penning om man vill vara med och testa, är man bara nyfiken så finns även ett demo.
Surviving the Aftermath - Game Preview

InXile -Nytt IP på gång

InXile är mitt uppe i utvecklingen av Wasteland 3, som är det sista InXile-projektet kvar sedan innan uppgången i Xbox Game Studios. Rykten har florerat ett tag om ett ännu icke utannonserat projekt som sägs vara det som fick MS att öppna plånboken. Nya jobbannonser på InXile har lett till att spekulationerna fått lite mer konkret form, man söker utvecklare till ett ARPG-projekt, ett helt nytt IP dessutom. Brian Fargo har mer eller mindre bekräftat saken på twitter, på sitt vanliga kryptiska manér.

Vad vi vet är att InXile växer så det knakar, och troligen har ett stort nytt AAA action RPG under utveckling med Xbox-budget... Låter ju inte helt dumt om man säger så. För tillfället är det garanterat fullt fokus för studion på Wasteland 3, men inkubationsteamet är med största sannolikhet också i full gång med tanke på rekryteringarna. Brian Fargo och InXile med Microsoft-pengapåse...kan bli hur episkt bra som helst.
InXile entertainment

Sea of Thieves

Sea of Thieves har fått sin senaste content update, Fort of the Damned, som introducerar något som väl kan liknas vid en liten raid i Sea of Thieves. Det innebär en hel del utmanande gameplay, med bland annat diverse resor till Ferry of the Damned för att plocka upp grejer till pussel och liknande. Nya achievements finns också att jaga efter vilket ger lite kul utmaningar. Med updaten kommer också lite annat smått o gott som duo sloops till Arena och en drös cosmetics. Skeleton pets!

Joe Neate benar ut det mesta kring Fort of the Damned i veckans developer update:

SoT Fort of the Damned
Xbox Game Pass

Det var Veckans Xbox-nyheter det, hoppas att ni fann något kul att läsa om och kolla på! Nästa vecka ser vi fram emot releasen av The Outer Worlds framförallt, till dess så spela massor så syns vi här igen nästa helg

#xbox #microsoft #the-outer-worlds #gears-5 #xbox-game-pass #paradox #inxile #sea-of-thieves


Jump in.

Veckans Xbox-nyheter

Anmäl Redigera Citera Svara
2019-10-20 19:56
Permalänk
Aaron Vesterberg Ringhög
Medlem
❤
  • Plats: Stockholm
  • Medlem sedan: mar 2019
Offline

Jösses? Imponerande sammanställning!

Kör du även kommande nyheter, t ex inför kommande vecka"?

Anmäl Redigera Citera Svara
2019-10-20 21:08
Permalänk
Mortaigne
Ambassadör
❤
Xbox
  • Medlem sedan: mar 2002
Offline
Skrivet av Aaron Vesterberg Ringhög:

Jösses? Imponerande sammanställning!

Kör du även kommande nyheter, t ex inför kommande vecka"?

Gå till inlägget

Tack! Kul att någon läser

Hm nej, inte i någon separat tråd i alla fall. Det kanske skulle bli lite många trådar att hålla reda på, och en del överlappning kanske. Men det är en bra tanke, försöker väva in en del framåtblickande i text och nyheter redan men visst finns det mer. Jag kanske skulle pröva med ett segment i nästa tråd om grejer att hålla utkik på inför kommande vecka. Bra idé, tack!


Jump in.

Veckans Xbox-nyheter

Anmäl Redigera Citera Svara
2019-10-21 02:52
Permalänk
keffkebab
Medlem
❤
  • Plats: Göteborg
  • Medlem sedan: aug 2016
Offline

Hallå. ingen tid att läsa, måste spela Gears!

Anmäl Redigera Citera Svara
2019-10-21 10:54
Permalänk
DKvarn
Medlem
❤
  • Medlem sedan: jan 2003
Offline

Måste in i Gears igen!

Anmäl Redigera Citera Svara
2019-10-21 17:07
Permalänk
KoP
Medlem
❤
  • Medlem sedan: sep 2006
Offline

Bra summering som vanligt! *tumme upp*

Anmäl Redigera Citera Svara
2019-10-21 17:23
Permalänk
BooliBoo
Medlem
❤
  • Medlem sedan: jan 2019
Offline

Kul att Outer worlds kommer till gamepass direkt.

Synd att de tar så otroligt mycket för Elite S2 , 2200 för en handkontroll är väldigt mycket, hade hoppats på 1500 och sen kanske 1200 på blac friday men lägger man till 1300 så får man en Xbox One X konsol. Har version 1 av kontrollen men en kompis son förstörde den så därför är jag sugen på en ny för den är fruktansvärt skön.

Bra uppdatering av nyheter.

Anmäl Redigera Citera Svara
2019-10-21 17:24
Permalänk
Mortaigne
Ambassadör
❤
Xbox
  • Medlem sedan: mar 2002
Offline
Skrivet av keffkebab:

Hallå. ingen tid att läsa, måste spela Gears!

Gå till inlägget

Försten till General vinner!

Skrivet av DKvarn:

Måste in i Gears igen!

Gå till inlägget

Japp, det måste du.

Skrivet av KoP:

Bra summering som vanligt! *tumme upp*

Gå till inlägget

Tackar!


Jump in.

Veckans Xbox-nyheter

Anmäl Redigera Citera Svara
2019-10-21 17:35
Permalänk
Mortaigne
Ambassadör
❤
Xbox
  • Medlem sedan: mar 2002
Offline
Skrivet av BooliBoo:

Kul att Outer worlds kommer till gamepass direkt.

Synd att de tar så otroligt mycket för Elite S2 , 2200 för en handkontroll är väldigt mycket, hade hoppats på 1500 och sen kanske 1200 på blac friday men lägger man till 1300 så får man en Xbox One X konsol. Har version 1 av kontrollen men en kompis son förstörde den så därför är jag sugen på en ny för den är fruktansvärt skön.

Bra uppdatering av nyheter.

Gå till inlägget

Ja, det är riktigt trevligt med The Outer Worlds på XGP, framförallt på PC! Ingen självklarhet med tanke på Private Divisions deal med Epic på PC.

Mhm, Elite Series 2 är dyr. Men sedan är det ingen vanlig handkontroll heller, och alltid lite dyrare vid release. Man kan spara en femhundring eller så genom att beställa från Amazon i Tyskland sägs det...

Den kommer dock att fungera fint även på Xbox Scarlett, det är ju trevligt!


Jump in.

Veckans Xbox-nyheter

Anmäl Redigera Citera Svara
2019-10-21 21:50
Permalänk
Arzei
Medlem
❤
  • Plats: Stockholm
  • Medlem sedan: nov 2018
Offline

Fort of the Damned får tummen upp. Blir alltid kaos med allianser, förrädare och tjuvar tillsammans med en kul twist på fortkonceptet.


H-How can she slap, kupo!?

Anmäl Redigera Citera Svara
2019-10-21 22:34
Permalänk
Augustus
Medlem
❤
  • Plats: Stockholm
  • Medlem sedan: sep 2007
Offline

Du gör ett strålande jobb! Tack!

Känns viktigt att någon håller Xbox under lupp här på FZ!

Anmäl Redigera Citera Svara
2019-10-22 19:22
Permalänk
Mortaigne
Ambassadör
❤
Xbox
  • Medlem sedan: mar 2002
Offline

@Augustus: Tack själv!


Jump in.

Veckans Xbox-nyheter

Anmäl Redigera Citera Svara
2019-10-22 23:26
Permalänk
Shogunshaman
Medlem
❤
  • Medlem sedan: jan 2011
Offline

Kanon bra sammanfattning, tack!

Anmäl Redigera Citera Svara
1
Skriv svar
Heta nyheter

Aktuella nyhetsdiskussioner

  • 13 / 12 Överraskningen - Nya Xboxen avtäcktes inatt! 176
  • 12 / 12 Här ser du The Game Awards inatt 46
  • 13 / 12 Sekiro vann tyngst men Disco Elysium vann mest på The Game Awards 31
  • 13 / 12 Godfall avtäckt – första officiella Playstation 5-spelet 25
  • 13 / 12 Som väntat: Project Cars-studion gör Fast & Furious Crossroads 22
  • 13 / 12 Nya Telltale presenterar A Wolf Among Us 2 22
  • 13 / 12 Se ny trailer från Final Fantasy VII-remaken 20
  • 13 / 12 Ninja Theory gör inte bara Bleeding Edge - Senua's Saga: Hellblade 2 avtäckt 20
  • 12 / 12 Quiz – Vad kan du om de här snöiga spelen? 19
  • 13 / 12 Se den nya Ghost of Tsushima-trailern! 18
Nytt i forumet

Aktiva diskussionstrådar

Aktiva
  • Stora humortråden 375
  • FZs Biktbås 13
  • Nyhetstråden! 2481
  • Photo Mode tråden 92
  • Routine Det bortglömda spelet 6
  • Vilken låt lyssnar du på nu? 2816
  • Skärmdumpar från spel 69
  • Finns det nåt värde i spelkartonger typ WoW? 36
  • Vad gör ni nu? 246
  • Dags att julpimpa era avatarer! 92
Obesvarade
  • Byte: Fallen Order mot Sekiro PS4 0
  • Rust Server "Paradiset [Swedish Royal Server]" Söker Spelare 0
  • S: PS4 Pro SSD + VR + Spel! 0
  • Tim Willis snackar Quake-historia 0
  • Spel Sökes: Turbaserad strategi med drop in-drop out 0
  • The Touryst 0
  • Köpes: Teemo hatt 0
  • MSI optix MAG272 0
  • Level 47 0
  • PS4 spel säljes 0
Att synas på FZ

Är du medlem eller annonsör och har tips på kommersiella produkter eller kampanjer som kan tillföra FZ-communityt något bra och som uppskattas? Spana då in statistik och kontaktvägar här under.

Annonsinfo
Feedback

Tipsa oss som i FZ-crew om intressanta produkter, nyheter, spel vi borde testa eller lämna några rader feedback kring vad som helst öppet till communityt genom forumet.

  • Feedback-forum
Kontakta FZ-crew
RSS

Håll dig uppdaterad med senaste nytt från FZ.se.

  • Nyheter och artiklar
  • Forum
  • Om FZ.se
  • Teknisk info och cookies

Copyright © 1996—2019 Geeks AB.
Citering är tillåten om källan anges.

Samarbete med
Mobilversion