Problem att installera spel ps4
Hejsan.
Jag har haft ett ps4 här hemma sedan innan men nu köpte jag ett begagnat till sonen och skulle börja installera spel från skiva på den bla NHL 21 som även är installerad på mitt tidigare ps4 när man har installerat ca 40% av spelet kommer de upp att ett fel har inträffat och om jag försöker starta spelet igen stå de. "Det går inte att starta programmet" ce-30005-8
Har provat på 2 olika enheter och de är samma problem någon som har tips
Prova med att ställa konsollen upp eller lägg den ner, beroende på vilket av dem ni använder er av nu. Hade vissa problem att få konsollen att läsa skivor när den låg ner, men när jag ställde den upp så gick det utan problem. Värt ett försök. Alternativt kolla om skivan är smutsig eller repig.
Kanske kan denna sida vara till hjälp
https://www.ps4storage.com/cannot-start-the-application-ce-30...
"Error CE-30005-8 can occur by either one of the three devices: the PS4 internal hard drive, an external hard drive used as an extended storage, or the Blu-Ray/DVD player. So, let’s diagnose each device separately, starting from the easiest."