RB knappen föll av från Xbox kontrollen!
Jag vet inte om det är för att jag har spelat väldigt mycket Elden Ring på sistone eller om tidens tand till slut slagit till men min RB knapp föll helt plötsligt av min Xbox kontroll i går.
Först märkte jag att knappen var väldigt trög jämfört med motsvarande LB knapp och tyckte det kändes konstigt. Så jag försökte se om det var något smuts eller liknande emellan och helt plötsligt föll den av helt.
Det verkar vara ett hyfsat känt problem med just Xbox kontroller och jag har haft den sedan 2016 så kanske inte jättekonstigt. Frågan är kan jag på något enkelt sätt fixa detta? Någon som haft samma problem? Tråkigt, då den fungerar perfekt i övrigt. Tejpa fast knappen kanske är en idé... haha.
Det är en Xbox One kontroll avsedd för PC.
Följ min backlog-resa! https://www.fz.se/forum/trad/438182-mutumbas-backlog
Hände mig på min Elite-kontroll.
Beställde ersättningsdelar från nätet. Kostade 100-150kr inkl frakt men blev bra.
https://www.fruugo.se/for-xbox-one-elite-controller-lb-rb-tri...
Jaha, du kör easyplebnormie-mode?
Kontroll….pffft, souls-spelen ska spelas på riktigt!!11oneone
Om du får för dig att ersätta knappen så återkom gärna med hur enkelt det var. Min RT har börjat gnissla efter elden ring 😱
Hände mig på min Elite-kontroll.
Beställde ersättningsdelar från nätet. Kostade 100-150kr inkl frakt men blev bra.
https://www.fruugo.se/for-xbox-one-elite-controller-lb-rb-tri...
Ok, känns hyfsat svårt att genomföra om man har tummen mitt i handen dock haha. Men kanske att jag försöker mig på det.
Lyckligtvis har jag andra alternativ till hands som Switch Pro kontrollen.
Följ min backlog-resa! https://www.fz.se/forum/trad/438182-mutumbas-backlog