Månadens mobilspel – uppladdning inför våren!
Våren är här och vad passar inte bättre än att sitta ute i solen och spela spel? Här är månadens mobilspel – som vi lirar på nya ROG Phone 7 Ultimate.
Mobilspel är generellt total misär men alla dessa tre titlar hör till undantaget. Rekommenderas varmt!
Fractal Design Define 7 | Asus ROG Strix B550-F Gaming | Ryzen 7 5800X3D | Dark Rock Pro 4 |16GB G Skill DDR4 @ 3200Mhz | Samsung 970 EVO Plus 1TB NVMe | ASUS Radeon RX 9070 XT 16GB Prime OC | Corsair RM750X | AW3423DW
Nintendo Switch Oled TotK-edition | Playstation 5 SE | PSVR2 | LG OLED B9 65''
Vampire Survivors är ett riktigt lajbans tidsfördriv på mobilen. Downwell har jag inte provat, men blir kanske tvungen. Såg rätt coolt ut.
Verkligen! Har fortfarande inte låst upp alla banor och spelat till och från hela året. Downwell har en liknande loop men på ett lite annorlunda sätt.
Hur tusan ser ni allt det viktiga på skärmen när tummarna är ivägen? Har aldrig kunnat spela på telefon.
Det är en bra fråga faktiskt! När jag spelar på ROG Phone 7 är skärmen så pass stor att det inte bekymrar mig nämnvärt. Det finns helt enkelt gott om plats för att se vad som sker på skärmen. Det kan vara ett problem på mindre telefoner, det beror lite på vilken typ av spel det är också och om det är porträtt eller landskapsläge som gäller. Det gäller att placera tummarna precis vid kanterna för att de inte ska skymma alltför mycket av bilden.
Det blir en vanesak i slutändan tror jag.
Spelar extremt lite på telefonen men uppskattar dessa artiklar. Bra jobbat!
Tackar!