EA antyder: Dragon Age 4 visar att det inte räcker med bra singleplayer-spel
De fick höga betyg främst av politiska skäl. Faktiskt samma som många intellektuella störde sig på prackades på dem.
Liret pratar med en som man är fem och ska lära sig läsa
Dock så gällande snittbetyget är metacritic lite närmare och det recensionsbombas med rätta då det nästan är kriminellt vad de gjort med licensen. Men gameplay om man är en ung ungdom eller bara vill ha det super casual är helt ok.
Själv skulle jag vilja ge det två betyg. 1/10 och 7/10
Tror han har rätt.
Självklart handlar det om pengar allting. Och EA har ju gjort mycket som är framgångsrikt, men de har ju även trampat i klaveret väldigt ofta. Att göra på många sätt relativt billiga satsningar på DEI/woke har ju storföretag hoppats på att samla på sig godhetspoäng hos kundgrupper som väl varit 'bloated' via sociala medier. En sorts sociala medierbubbla där relativt få personer fått näringslivet i inte minst Nordamerika att gå på bluffen om en stor folkrörelse som även skulle skölja genom spelbranschen. Så på så sätt har det helt enkelt setts som att satsa på "framtiden" - 'Modern Audience' och nå nya målgrupper genom att marknadsföra hur spelen och spelutvecklingen fylls av dessa kassa berättelser om karaktärers sexualiteter och diverse könstillhörigheter. Nu har ju den bubblan spruckit och storföretag i Nordamerika liksom amerikanska myndigheter drar ju tillbaka allt mer sådana satsningar nu. Vilket förstås kan bli till något fantastiskt, kanske en sorts pånyttfödelse av både spel- och filmbranscherna där man återigen vågar berätta fräna och spännande saker som folk vill ha.
Ja om bombningen är berättigad. Liret har 1/10 kvaliteter när det gäller Dragon Age uppföljning, manus. Det är ofantligt dåligt som ett Dragon Age lir. Som ett casual lir utan story för 7-10 är det okay
Jag förstår bara inte när skillnaden på när det är berättigat och inte? Finns det exempel på spel som har reviewbombats när de inte har förtjänat det?
När ska man reviewbomba? När ska man inte göra det och när ska man rösta med plånboken?
Jag trodde att det var bättre för spelen om betygssystem var så objektiva de kan vara även om alla har sin subjektiva åsikt?
Ok så det inte idelogi som styr.
De är "inkluderande" för att fler ska gilla dem.
Så man ska tjäna mer pengar.
Låter rimligt.
Så du menar att de bara är dumma och saknar all förmåga att läsa av marknaden?
Tror du på riktigt att man släpper en manus som Veilguard för man trodde det skulle sälja?
Tror du på riktigt att ett rollspel utan val ock konsekvenser var det som marknas analytikerna tog fram som bästa sättet att tjäna pengar?
Så du menar att de inte har en agenda de är bara hjärndöda?
Iideologi styr, om ideologin är att tjäna pengar. Jag har svårt att se att stora vinstdrivna företag gemensamt kommit på att de vill hjärntvätta världen att bli woke
genom spel cirka de senaste fem åren. Vad är syftet?
Iideologi styr, om ideologin är att tjäna pengar. Jag har svårt att se att stora vinstdrivna företag gemensamt kommit på att de vill hjärntvätta världen att bli woke
genom spel cirka de senaste fem åren. Vad är syftet?
Syftet är ju givetvis att tjäna mer pengar. Sen var just det här spåret en missbedömning, som dom nu märkt.
Woke handlar ju mest om att trycka ner ointressant skit i halsen på människor. Så givetvis kommer det finns en del som protesterar kraftfullt. Medans vanligt folk bara vill spela ett bra spel.
Kolla in last of us, Ellie är homosexuell. Ändå är spelet betraktat som ett av de bästa någonsin.
Spel kan lyfta "kontroversiella" frågor om dom gör det snyggt och inte bara pressar ner skiten i halsen på spelarna.
Syftet är ju givetvis att tjäna mer pengar. Sen var just det här spåret en missbedömning, som dom nu märkt.
Woke handlar ju mest om att trycka ner ointressant skit i halsen på människor. Så givetvis kommer det finns en del som protesterar kraftfullt. Medans vanligt folk bara vill spela ett bra spel.
Kolla in last of us, Ellie är homosexuell. Ändå är spelet betraktat som ett av de bästa någonsin.
Spel kan lyfta "kontroversiella" frågor om dom gör det snyggt och inte bara pressar ner skiten i halsen på spelarna.
Då handlar det om två saker: hur bra spelet är och hur väl det implementerar saker som vissa anser vara woke. Ska vi gå på åsikter om Dreadwolf innan det släpptes så dömde fler än en ut båda aspekterna baserat på vad de fruktade att den ena skulle vara.
Just att satsa på en extremt snäv målgrupp handlar iof inte om att tjäna pengar. Inte när det gäller wokebitarna. Det är någon ledningen som haft sin ideologi och anställt och styrt utvecklingen därefter.
Att liret är närmast självspelande och att det inte finns några pussel och dragon ages tidigare mörka atmosfär raderats är dock för att bredda målgruppen
Tash hyrde de ju in en extern konsult med noll erfarenhet som fick skriva manus bara pga hennes profilering