Diablo 3 presenteras 1:e maj?
... men ser inte riktigt hur spelet skulle funka om man gör exakt samma saker i 2an fast med bättre grafik. inte direkt nyskapande
Det kanske är en av anledningarna till att du inte jobbar med att göra spel (gissar jag).
Jag menar det är ju blizzards jobb att komma på hur man skulle kunna göra en uppföljare på diablo serien ifall dom nu vill det, och jag är rätt säker på att dom skulle kunna göra det bra ifall dom vill.
Blizzard är inte utgivare, det är en utvecklingsstudio, utgivare är Vivendi/Universal.
Sen kan man ju bara hålla med om att det är wikikunskaper. Kolla bara vilken smörja dom som "gjort" diablo ger ut på egen hande. Vad blizzard har är kvalitetskontroller, resurser och bland världens bästa utvecklare. Det finns nog tillräckligt med kompetens att göra bättre diablo än bill roper nånsin skulle gjort på egen hand utan den backningen.
Själv tycker jag Blizzards egna spel inte är något vidare.
*craft spelen är snarare arkad-spel än strategi och var ska jag börja med WoW?
Extremt enformigt, som iof det flesta MMOs är.
Striderna är ungefär lika underhållande som i Final Fantasy.
Det är väl inte ens särskilt nyskapande, bara en välpolerad klon i en genre full av skräp.
Hellgate London tyckte jag var coolt ändå, typ en hybrid av DMoMM och Diablo, men visst är det synd att det inte har samma resurser som Blizzard.
ja jag håller helt med dig Blizzards egna Från WC3 och framåt är ganska så mediokra. men Diablo 2 var till stor del tillverkat inte bara av blizzard north utan en hel del av Chris Metzen som fortfarande är kvar så det är ju lovande, han skrev en hel del av story och manus och grafisk utveckling av spelet etc, det är den typen av "oersättlig" kreativitet som fortfarande finns hos blizzard och som jag personligen älskade med deras gamla spel allt annat går väl att ersätta mer eller mindre med annat folk. Tyvärr verkar väl blizzard mer och mer röra sig bort från kreativitet och istället satsa på kassakor. Det var länge sedan dom kom med något nytt och nyskapande som revolutionerade marknaden D2, SC, WC2 och som gjorde att man bara var tvungen att ha deras lir.
yeay, kärlek!, men det heter väll ändå 1:a maj och inte 1:e maj?
Haha, säger en kille som stavar "väl" med två "l"
Hehe, älska språkpolis on språkpolis (För övrigt så är "väll" istället för "väl" och "i stort sätt" istället för "i stort sett" de fulaste feluttrycken )
On topic: Självklart måste de göra nån sorts MMO för att ligga "i tiden", om inte annat så lär det väl bara bli nåt de slänger ut som en kassako. Men å andra sidan så har de ju redan världens största MMO så de kanske nöjer sig med det... Kan man hoppas.
BlackBozze - the man, the myth, the concept
Yeah! Fan va fett det kommer bli! Hoppas dom gör lika skön musik den här gången också, älskar musiken i D2!
Musik i spel? det är fan det värsta jag vet. Går det dåligt så irriterar musiken ännu mer skicka CD:n i väggen ungefär
CPU: AMD FX-8350 @ 4.7GHz Mobo: Asus Crosshair V Formula-Z GFX: Zotac GF560Ti 448 Core RAM: 8GB RAM HD: 1 x WD Black 500GB + 1 x WD Green 1TB
Blizzard har genom tiderna alltid försökt hålla sina spel releaser hemliga och därför har det uppstått en massa falska rykten om Diablo 3 och andra spel... Jag tror att diablo3.com är bara ännu ett falsk rykte som går ut på att tjäna pengar... för varje korkad medlem som registrera sig så innebär det att dom får fler unika besökare och därmed får fler klick på sina länkar dom har på sidan... inse dom tjänar massa pengar bara på att ha sina länkar där på sidan och sedan har dom lyckats att lansera den enkelt med några idioter som sprider ryktet till oss Diablo fans...
Samtidigt så hoppas jag på att det inte är ett falskt rykte, eftersom Blizzard endå har fullt upp med WoW och Starcraft 2 så tror jag inte det blir något Diablo 3 Ännu
"Samtidigt så hoppas jag på att det inte är ett falskt rykte, eftersom Blizzard endå har fullt upp med WoW och Starcraft 2 så tror jag inte det blir något Diablo 3 Ännu"
du vet väl att Blizzard är ett stort företag? Vilket betyder att dem har ett stort arbetsteam för ett spel och ett annat för ja, ett annat spel.. Dem jobbar ganska så oberoende av varandra.
Favorit i repris från WTF?!:
Innan ni blir allt för "excited" läs:
Blizzard har genom tiderna alltid försökt hålla sina spel releaser hemliga och därför har det uppstått en massa falska rykten om Diablo 3 och andra spel... Jag tror att diablo3.com är bara ännu ett falsk rykte som går ut på att tjäna pengar... för varje korkad medlem som registrera sig så innebär det att dom får fler unika besökare och därmed får fler klick på sina länkar dom har på sidan... inse dom tjänar massa pengar bara på att ha sina länkar där på sidan och sedan har dom lyckats att lansera den enkelt med några idioter som sprider ryktet till oss Diablo fans...
Samtidigt så hoppas jag på att det inte är ett falskt rykte, eftersom Blizzard endå har fullt upp med WoW och Starcraft 2 så tror jag inte det blir något Diablo 3 Ännu
Blizzard har nog personal så det räcker till alla tre spelen , inte samma pers som sitter och kodar / skapar alla 3 spelen du vet.