Inlägg av demagog
Inlägg som demagog har skrivit i forumet
Jag spelade nyligen om RDR2 men eftersom det var toksvårt/dyrt att få tag på RDR1 till Ps* så köpte jag mig en månad GTA+ för 79:-. Jag är inte intresserad av onlinespel på något sätt men RDR1 och Bully inkluderades i den pengen så det var ju värt det.
Men rörande Rockstars spel, minns ni Manhunt? Det var ett otäckt spel IMO.
Sant det du säger. Vet att jag ska skaffa lite färg, hitta snubben men har inte en spänn i kallingarna🤘
Precis. Färgen kostade 60 pengar. Jag har 2.3, ingen mat, stövlarna sönder och smutsen i ansiktet går inte att skölja bort med vatten.
Jag fattar att det här är ett stort och välgjort spel men fy satan vad deppigt det är nu.
Jag gissade på allt utom TLOU-frågan där jag kände igen namnet. Jag avskyr verkligen zombies.
Min enda spelerfarenheter är zombie-DLC:t till Red Dead Redemption och Stubbs the zombie där det var jag själv som fick hasa runt och jaga människor. Jag är faktiskt lite bestört över att den enda Stubbsdelen i quizet var i resultatbilden.
Nice försök, själv har jag försökt köra 2 gånger men aldrig kommit mer än runt 30timmar sen har jag tröttnat o blivit sugen på annat.
Nu funderar jag på om man ska försöka en 3e gång, köpa det till ps4 för 200spänn, hmm har de inte släppt någon upphottad version till ps5? :/
Du är som jag är med Witcher 3. Det har jag försökt spela tre gånger, två på xbox och sen var hela paktet superbilligt till ps5 (men det var kanske ps4versionen jag fick, minns inte.
Och det är ps4-versionen som gäller för rdr2. . Jag har spelat det ett par gånger innan så det är likso stort, tryggt och välkänt. Men det kräver ju sin tid men så länge man inte är en sån som måste sätta 100% så är det greppbart.
Är på epilogen på RDR2. Jag är lite trött i livet just nu så orkar inte med ett nytt IP så kanske blir det AC Shadows.
Är det inte ett litet syftningfel i den här frågan?
"Red Alert 2 tar ut svängarna. I seriens mytologi har de allierade placerat Alexander som ledare för Sovjet, som sägs vara en avlägsen släkting till..."
Ska lätt smaka ikväll.
Facts!
Sena 90-talet/tidiga 2000 var bäst. Spelen var snygga(Dreamcast/PS2), filmerna var bra(Gladiator, Matrix) och internet hade precis kommit
Vill börja med att säga att jag också var snyggare då.
Vi som satt på nätet runt den tiden var dessutom en subgrupp. Visst fanns det idioter på nätet och visst skrevs det en och annan dumhet. Men den stora pöbeln satt fortfarande offline och skrattade åt Lennie Normans skämt om att mobiltelefoner var yuppienallar (höhö) och ordet "tjattra".
Men sen kom hela pöbeln ut på nätet och det moraliska topplocket gick på gemene man. De som tidigare hade förfasats över att ungdomarna skrev "hora" till varandra på nätet gick nu själva full berzerk i kommentarsfärlt/chattar/X/etc. Och ftersom pöbeln inte hade varit datatöntar så hade de ingen aning om spårbarhet och att det krävde mer arbete för att vara anonym än ett handle.
Också född i början av 70-talet.
Kanske individuellt då. Jag tycker att det mesta är konstigt nu. Mer tillkrånglat. Det är mycket nu som jag inte förstår.
De jobb jag sökt tidigare hade aldrig den sortens problemlösningar. Man chattade inte heller med Hubert.
Ja, men jag förstår dig. Det är saker som jag inte ens bemödar mig att lära mig. Det känns som vi har alla streamingtjänster som finns men jag tittar inte personligen.
Jag klarar mig från Hubert och om jag har tur så har jag kvar de närmsta tio åren som typ är kvar för mig på samma arbetsplats så jag slipper vara aktiv på Linkedin eller utsättas för arbetsinervjuer.
Men åldern känns.
Det var enklare förr. Bättre. Jag förstod vad som hände. Nu är allt bara konstigt.
Då hade vi bara två tv-kanaler. Ingen stress att man kanske missar nån bra serie av de 2 miljoner som finns nu. Man blev inte blasé.
Spel bara funkade. Inga patchar och updates i efterhand.
Om man gillade en tjej så la man in en stöt irl. Kanske ringde.
Man satt inte och bläddrade på dejtsidor, som i en katalog. "Den var rätt snygg, men finns nog snyggare modeller om jag bläddrar vidare"
När man sökte jobb så behövde man inte svara på 150 frågor utformade av ett labb. "Tycker du om att besöka museum?"
Eller chatta med den virtuella rekryteringsassistenten Hubert. Skynet?
Nej, jag börjar bli för gammal.
Nja.
Jag är född i början av 70-talet.
Det fanns både vanliga kontaktannonser i tidningar och de som fanns i porrtidningarna med så Tinder och Hinge har bara tagit över ett grundläggade mänskligt behov som alltid funnits.
Beorende på jobb så fick man visst det svara på frågor om hypotetiska situationer eller syssla med problemlösning med legobitar, papper och snören.
visst om du knappat in en 58 bokstäver lång friend code
Jag sneglar bara på streamen så jag missade detaljer men just kamerafunktionalitet och onlinespel öppnar dörren för det där. Tror du inte kommer QR-koder?
Jag lägger inte någon värdering i det här egentligen.
Switchkameran. Jag ser en nakenchock up and coming i juni.
Jag har kvar min GBA SP och den fungerar. Primärt är det väl Wario land 3(?) och Zelda - a link to the past som jag har spelat på den. Nu för tiden är skärmen riktigt dassig så jag funderar på lämna in den och få den utbytt. Någon som kan rekommendera vart jag ska vända mig?
Svårt att förhålla sig till så mycket pengar. Jag har alltid arbetat så jag skulle fortsätta med det. Vanans makt och behover att känns mig behövd och viktig. De som har så mycket tid och pengar att de glider runt och spelar gold/PS5/valfrittt annat hela dagen har nog inte så roligt i längden. Speciellt inte eftersom jag inte är van vid det. Jag vill inte umgås med såna människor heller. Jag tror inte heller mina barn hade blivit bra människor om de hade kunnat få vad de ville hela tiden och inte lärt sig arbeta för en sak man vill ha.
Så, en stiftelse med ett underligt namn (för man kan ha roligt med) som hjälper till där det kan behövas. Jag hade hållt det så hemligt jag kunde och arbetat med ombud.
"Stiftelsen Korpar Huggsnok bekostar <namn>skolans nya bibliotek."
"Stiftelsen Korpar Huggsnok ersätter alla köpare av FZ Moderskepp för biljetterna. Ni kan fortfarande åka men Huggsnok har betalt för er."
Det hade varit roligt och roguelike om jag fick spela om den här tills jag klarade. Jag fick bara 5/10.
Med tanke på quizteamat alltså.
Jag vill vara sak-kunnig. Den som de andra går till när det är omöjliga saker. Jag ska så klart kunna knäcka problemen. Min tidigare tjänst hadejag det så på, men till slut fanns det inte fler omöjliga saker och allt blev rutin. Så jag bytte tjänst, för samma arbetsgivare. Ni vet tales-sättet "i de blindas rike är den enögde kung"?
Det var så då. Nu jobbar jag som enögde bland de som har två ögon och det är oftast en j-a uppförsbacke. Men jag blir minde dålig hela tiden så det går på rätt håll. Om några år är jag nog sak-kunnig här med och sen är det dags att pensionera sig.
Aldrig spelat Assassins Creed. Minns bara att min brorsa spelade ett av dom första och man fick typ springa runt i laddskärmen medans det laddade eller nåt sånt.. 😛
Men är spelen ihopkopplade på nåt sätt? Eller är det som COD, vissa är fristående, vissa är en serie, det är olika år osv?
Det finns en ramberättelse, lönnmördare och korsriddare. De slås och letar efter izu-föremål. Nu ställer du dig frågan om vad i hela friden det är för något. Det är en bra fråga. Izu är en ras som fanns här i början av mänsklighetens historia. Man hittar olika artefakter i spelen, dessa vill templars använda för att kontrollera människor och bygga ett stabilt samhälle medan lönnmördarna har en mer liberal inställning och försöker skydda människorna från dessa krafter. Man hittar artefakter i spelen och dessa behövs hanteras, eftersom de inte går att förstöra. Vissa gudar i våra mytologier har med kvardröjande izusars föremål att göra.
Nedhoppen i historiska miljöer förklaras genom att scanna DNA från personer som kan ha med relikerna att göra och sen hoppa in i den tidsperioden för att försöka hitta artefakterna. Så det finns en liten liten del av spelen som man är i nutid men det mesta är i det förflutna. Det går fint att spela dem var för sig, du missar kanske lite referenser men det påverkar inte spelupplevelsen.
Fritt ur sinnet, det är ju googlingsbart det här. Om du inte har spelat något AC-spel tidigare så kommer du inte att reta dig på vissa element som nämns här. AC-spelen följer en viss mall men det kommer du inte se om du inte spelet tidigare.
Aldrig spelat Assassins Creed. Minns bara att min brorsa spelade ett av dom första och man fick typ springa runt i laddskärmen medans det laddade eller nåt sånt.. 😛
Men är spelen ihopkopplade på nåt sätt? Eller är det som COD, vissa är fristående, vissa är en serie, det är olika år osv?
Det finns en ramberättelse, lönnmördare och korsriddare. De slås och letar efter izu-föremål. Nu ställer du dig frågan om vad i hela friden det är för något. Det är. En bra fråga. Izu är en ras som fanns här i början av mänsklighetens historia. Man hittar olika artefakter i spelen, dessa vill templars använda för att kontrollera människor och bygga ett stabilt samhälle medan lönnmördarna har en mer liberal inställning och försöker skydda människorna från dessa krafter. Man hittar artefakter i spelen och dessa behövs hanteras, eftersom de inte går att förstöra. Vissa gudar i våra mytologier har med kvardröjande izusars föremål att göra.
Nedhoppen i historiska miljöer förklaras genom att scanna DNA från personer som kan ha med relikerna att göra och sen hoppa in i den tidsperioden för att försöka hitta artefakterna. Så det finns en liten liten del av spelen som man är i nutid men det mesta är i det förflutna. Det går fint att spela dem var för sig, du missar kanske lite referenser men det påverkar inte spelupplevelsen.
Fritt ur sinnet, det är ju googlingsbart det här. Om du inte har spelat något AC-spel tidigare så kommer du inte att reta dig på vissa element som nämns här. AC-spelen följer en viss mall men d
Jag tror det bli tufft för dem men jag hoppas att jag har fel. SKa dit vid tillfälle, jobbar ett par stenkast bort, centrala Malmö är inte så stort.
Om man ska köpa nya fysiska spel i centrala Malmö finns annars bara Inet kvar. Trist men det är väl så så överallt?
Hittar inte det på skiva här i Lund/Malmö så jag avvaktar lite.