Inlägg av malebolgia

Inlägg som malebolgia har skrivit i forumet

1

Kul att man har en Asus Transformer Pad TF300T då....

Hoppas bara att dom kommer använda steam fullt ut den här gången till PC rellen.... Nej tack till rockstar games social club och windows live games eller vad det skräpet var...

47" i sovrummet you say...

Challenge accepted!

Skulle hellre vilja se Origin titlarna på steam, då steams IM och vänlistor m.m funkar bättre. I mitt tycke iaf!

Skaffa Facebook för att vinna en nyckel? nej tack!

Skrivet av Brain:

Hehe fan vad duktig jag är.

Helt klart!

Tackar så mkt för svaren, nu har jag lite att gå efter.

Skrivet av walter_iego:

du har säkert kört den hårt

Vad grundar du det på undrar jag? har mestadels legat, så gott som bara använt vid lan när man inte orkat släpa med den stora burken

Sätta pris på begagnad laptop?

Har planer på att göra mig av med min gamla trotjänare som jag haft i ca 2 år men det är jäkligt svårt att sätta pris på den, speciellt när det är en arbetskamrat som är intresserad så vill jag inte lägga ett för högt pris på den.
Tänkte se om någon har bra koll på begagnat marknaden eller sett liknande/likadan som blivit såld nyligen.

http://www.ciao.se/ASUS_X72VN_7S093C__785957
Mkt bra skick, någon liten repa på utsidan av locket bara som bara ses i motljus

Har kört windows egna test ett flertal gånger men det visar inga problem, inte ens när windows kraschat pga korrupta startfiler

Ram problem...

Kör med följande hårdvara för tillfället:

Moderkort: Gigabyte EP43-UD3L
Cpu: Intel Core 2 Duo E6700
Ram: 2 Gb(2*1024) PC2-5300 (333 MHz)
NVIDIA GeForce 7900 GTX 512MB
850W nätdel

Funkar som den ska med denna konfig, inget klockat eller så

Köpte nya ram för nån månad sen
Crucial DDR2 BallistiX PC6400 (4*1024)

Som jag plockat i och ur några gånger nu, märker en jäkla skillnad i hastighet på systemet med dessa i istället för de gamla men problemet är att det funkar kanon på en nyinstallerad W7 64 i några dagar-nån vecka
sen börjar de blå rutorna dyka upp, blir korrupta filer här och där, fått installera om W7 2 gånger på kort tid pga korrupta windowsfiler.

och även första uppstart med dessa minnen är inte alltid helt problemfritt, har några gånger resulterat i att alla fläktar går igång, men ingen bild kommer och inget börjar laddas.

Några förslag på lösning? något minne som är kass? nån inställning i bios eller vad?
Har plockat rätt så mkt med hårdvara i mina dar men det här löser jag inte... -_-

brainstorma!

funderingar

har gått och funderat på att köpa mig en bärbar dator, som ska kunna spelas lite på.

är inte så hemma på hur prestandan är på bärbara nuförtiden, men hade tänkt lira world of warcraft, med massa raidande och cod 2 o vad man nu kan få för sig.

funderar på denna
https://www.datorbutiken.com/home/default.aspx?Product=ASG2S-...

kom gärna med synpunkter och alternativ i samma prisklass eller lägre

1