Inlägg av natogundalf

Inlägg som natogundalf har skrivit i forumet

Verkar fortfarande som om bilarna snurrar runt mitten istället för att svänga med framhjulen. Det är kaxigt att kalla det för en realistisk simulator när det bryter mot naturlagarna mer än någon arkadracer jag någonsin sett.

Skrivet av BlåMes:

Var hemma hos en polare och lirade Forza 3.
Tog två superbilar och körde rakt mot varandra. Vi var väl uppe i 350 i smällen så 700 in i en vägg då.

Hände inte så mycket första gångerna. Efter några såna smällar kunde man ju inte köra mer så jag tror inte Forza fansen ska gnälla så mycket på GT 5

Då föreslår jag att du ställer upp skadan på realistisk nästa gång du försöker. En totalkrock och bilen går knappt att köra med längre.

I övrigt hittar jag ingen som klagat på det mest uppenbara kukeri jag hittat hittils - AIn! Den är ju totalt värdelös. Vilken racingförare skulle hellre välja att knocka ut sin egen och en annan bil från banan och göra en femteplats till en garanterad sistaplats ISTÄLLET för att bromsa när någon annan har linjen och ligger framför dig? Kul också att DU blir diskad från specialsakerna om du krockar in i folk medan det är AIns taktik rakt igenom, att plöja dig från banan.

Sen är det även nästan lika kul att du inte plockar en position förrän din bakdel är framför den som ligger framförs motorhuv. Man hade ju kunnat tänka sig att den som har främsta delen av bilen först, leder. Icke så i GT5.

Och kameran som ligger framför motorhuven, gör inte riktigt det. Du kan krocka in i saker som ligger en bit framför dig, vilket gör att det är jobbigt som fan att INTE krocka in i folk ibland när du inte kan avgöra hur långt det är mellan din bil och bilen framför.

Sen är det ju lite trist att det bara finns hälften så många bilar som i Forza 3 (nej, importerade bilar från GT2 räknas INTE). Körkänslan är dock bra, rallyn är "helt okej" även fast banorna är helt efterblivna och det tar 45 minuter innan man får starta. Dessutom, vem beslöt sig för att lägga in en co-driver som inte kan läsa pacenotes? Man ser att det kommer en kurva. Snart läser han väl? Kommer närmare. Hallå, ska jag bromsa eller vad händer? Kommer in i kurvan, alldeles för snabbt, och krashar i väggen. Får höra efter man snurrat ett varv (överdrift, men inte långt ifrån) att det är en skarp vänster. JA DET KANSKE DU KUNDE HA SAGT NÅGON GÅNG PÅ DE 800 METER RAKSTRÄCKA SOM VAR PRECIS INNAN? Ska man lägga in en funktion kan man väl fan testa den innan? Jag skiter i om Forza 3 INTE har något rally, alls, för det är fan bättre det än att lägga in en funktion som bara är värdelös och undermålig.

Nä det är fan blandat betyg från min sida. Karriärläget känns roligare än i Forza eftersom dom bara slänger bilar på en hela tiden, en för varje level. Det tar liksom bort känslan av att ha ett eget garage. I övrigt är dom väl rätt lika förutom att du inte måste ta en massa licenser i Forza.

Sen att tuning-delen är bättre i Forza 3 är det väl ingen som undgått att märka.

Jag tycker hur som helst att det är uppenbart att Forza 3 förtjänar ett bättre betyg än GT5. Spelet är bättre på vissa punkter, jämlikt på de flesta, och har varit ute i ett år och har grymt mycket kortare utvecklingstid. Hade Turn10 lagt fem-sex år på att göra Forza 3 är det ju ingen tvekan om att det hade sopat banan med GT5, på alla punkter.

Men snälla ni, om ni är så extremt anala med spoilers så föreslår jag att ni, eh, inte läser recensioner alls. Kolla på siffran bara. Om ni blir så extremt missnöjda med att få veta något av innehållet så betyder det att ni tänkte spela spelet. Tänkte ni spela spelet kan ni läsa recensionen efteråt och se om ni håller med. Vill ni bara veta om det var bra eller inte kollar ni på siffran. Vill ni både ha kakan och äta den så läser ni allt ni kan komma över och blir skitgnälliga om någon avslöjar lite för mycket.

Det är inte raketforskning, gossar, ni vet väl hur en recension ser ut?

Dom borde verkligen plocka bort Need for Speed som varumärke. Alla vet ju på förhand att det är totalt skräp innan dom ens testat det.

Skrivet av MrStalker:

Kolla på den här trailern och säg att Need for Speed är dött.

Det här är ju kärnan i problemet. Så jävla, jävla dåligt. Jag hittar inte ord för hur larvigt det här är.

Jag tycker det är trist att det är så mycket arbete på det som händer runt om bilkörningen när man vet att den kommer vara arkadig och inte alls kännas bra. Med tanke på vilka andra bilspel Codemasters gjort så tror jag inte på att det är ens i närheten av realistiskt förrän jag ser det.

Skrivet av WaltX:

Alkohol har inga som helst bra effekter. Drick vatten.

Förutom att.....

1. Det är skitkul
2. Smakar gott
3. Ger upphov till intressanta situationer
4. Släpper på lite spärrar
5. Kan användas för rengöring
6. Kan förbättra ditt sexliv om du är lite blyg

Tycker första punkten räcker egentligen. Att du inte kan dricka/inte klarar av att vara full/inte tycker det är roligt är ju inte riktigt alla andras problem.

Du är den där sura gubben som klagar på att folk spelar TV-spel och muttrar "det är inte PÅ RIKTIGT! På min tid spelade man fotboll och höll käften". Med den uppenbara skillnaden att du gillar TV-spel och att det därför per definition inte kan vara dåligt.

Skrivet av v1ctory:

Varför ska en invandrare som inte följer lagen utvisas medan en svensk i samma läge får böter/kortare fängelsestraff?

Därför att det är lättare att säga till en medborgare att "Stick hem till ditt eget land och bryt mot lagen" än att säga till ett annat land "här har du våra brottslingar, lugnt va?".

Pakistanier bränner flaggor, vi skapar facebookgrupper. Det är ju bara ett uttryck för missnöje. Sen att vi i sverige är typ 300 år framför i utvecklingen och inte tror på gud spelar såklart in i att vi reagerar sofistikerat på sånt här skit medan muslimer tenderar att bli jäääääääääättearga och bränna flaggor.

Jag har inget emot invandrare, men jag hade gärna sett att det var dödsstraff på alla religionsrelaterade brott i sverige och att all form av religionsutövande ska anses som HMF precis lika mycket som om någon ställer sig på sergels torg och proklamerar att "en svensk är VIT". Det är ju trotsallt ingen som tar nazister seriöst medan religion ligger bakom fler mord, våldtäkter och misshandlar än något annat i hela världen.

Fattar ni att heroin är bättre för ett samhälle än religion?

Jag ser det mest som att dom stödjer piratkopiering. Köper jag ett par lurar tänker jag provlyssna, köper jag en bil tänker jag provköra, köper jag ett par jeans tänker jag testa dom innan. Lyx my ass, det är fan COMMON, JÄVLA, SENSE att man får testa något man tänker lägga ner pengar på. Jag tror fan att de flesta lunchrestauranger hade låtit dig smaka en tugga av två rätter om du verkligen hade svårt att välja. Men visst, om dom vill att man piratkopierar spelen och testar den vägen tänker jag väl inte bråka, en speldemo är ju typ 16Gb stor nu för tiden ändå.

Skrivet av SilentViper:

Tyckte de fick till realismen på DiRT 2 och GRiD rätt så bra så skulle tro det blir bra i detta med

Jaha, du har alltså aldrig suttit i en riktig bil? Eller menar du att du helst ser total brist på realism och att dom därför "fick till det bra"? För både grid och dirt är ju renodlad arkadracing utan någon som helst tillstymmelse till realism.

Men realism kan man glömma eller?

Nazi Zombies är ju genialt. Den enda behållningen i ÄNNU ett nytt skin till CoD1.

När ska dom göra CoD 2 egentligen? Det där spelet som faktiskt skiljde sig från CoD1 och introducerade nya element? Det som lade till ny teknik förutom grafiskt?

Skrivet av BME:

Tycker det är dåligt, de gör det ju bara för att inte bli sedda som ett GTA, men vafan, till och med mass effect har ju strippklubbar, och värdinneklubbar är inte horhus, de är ett tecken på förlegad kvinnosyn visst, men att de tar bort dem för den västerländska versionen ser jag bara som ett uppenbart försök att "white-washa" hur deras kultur uppfattas utifrån, för om ingen vet vad som pågår i den "svarta lådan japan" så kommer ingen att försöka ändra på det. Samma sak när en utländsk barnrättighetsorganisation kritiserade deras eroges för alla underåriga karaktärer så började de tjafsa på internet om att "det var deras kultur och utlänningar inte ska lägga sig i" och vissa tillverkare som Navel (IIRC) blockerade utländska IPs för att försöka göra sig mer osynliga från utländska ögon.
Helt enkelt, om de står för värdinneklubbar i den japanska utgåvan får de banne mig stå för dem i den västerländska utgåvan, rätt säker på att man kan köra den klassiska "ha sex med, sedan döda och råna en prostituerad" i de japanska utgåvarna av GTA, för det står rockstar för, en karikatyr av västerländskt samhälle

Fast, den västländska bilden av Japan är väl mer eller mindre så låg den kan bli redan? Typ alla jag känner till ser japan som ett ställe där alla jobbar 20h om dygnet, man köper tecknad barnporr och begagnade trosor i automater på gatan och folk aldrig har sex utan att göra det offentligt och/eller med tentakler. Att dom skulle ha horhus är väl knappast en lågoddsare.

Skrivet av MFC:

Tveksam till att det är militär som ska distribuera detta..

Jadu.. När det är allmän panik och folk måste förlita sig på matutdelning så kan du nog ge dig på att det inte går speciellt stillsamt till. Skulle det stå en svensk nyexaminerad tjej med blont hår och blåa ögon och försöka mana till besinning hade hon nog fått smaka på knytnäven ganska omgående.

Ni som säger att Steam funkat bra sen start har inte haft internet speciellt länge, va? Om ni skulle kunna gå tillbaks till 2003 och fråga om Steam var bra hade ni hört en helt annan melodi. ALLA hatade Steam i lätt ett år eller mer innan det började få fans. Jag har inget problem med Steam men kom inte och lovorda det sådär när "ni" dissade skiten ur det hur länge som helst.

Skrivet av Spiff:

eh ja det kändes ju väldigt nödvändigt att nerfa hc:s??

Ja, dom har verkligen gjort dom ENKLARE nu.

Antingen har du inte läst vad som står, eller så tycker du att svårigheten i WoW är att stå stilla och göra ingenting 80% av en boss. I vilket fall som helst har du fel, det är en förbättring och inte en "nerf" (vilket innebär att göra något lättare, vilket dom inte gör, dom gör bara saker snabbare och minskar tiden du får stå och göra precis ingenting).

Egentligen borde dom ha fixat sista bossen i UP också, så att han inte gör den där 5sek stunnen hela -- jävla -- tiden.

Grejen med stalker är ju att loota. Dra runt på natten, hitta en tunnel. dra in, loota lite. Skjuta nått monster, dra vidare, hitta ett hus, dra in, loota. Osv. Sjukt bra känsla.

Skrivet av Grumbledock:

Värd att ha till vad?
Finns många alternativ som är både billigare och bättre, emn som vanligt kan säkert Apple lura sina vanliga "kunder" med inlåsta produkter som saknar grundläggande funktioner, och kostar 10ggr vad motsvarande produkt hos en konkurrent kostar.

Men så länge den är vit (arisk eller?) och har ett maskätet äpple på fronten så är den väl värd sina pengar för vissa...

"Värd att ha till vad? Finns många alternativ som är både billigare och bättre, men som vanligt kan säkert Aston Martin lura sina vanliga "kunder" med sina överdesignade bilar som man knappt kan få in en resväska i och kostar 10ggr mer än vad en lika snabb Nissan kostar"

"Värd att ha, till vad? Finns många alternativ som är både billigare och bättre, men som vanligt kan Prada lura sina vanliga "kunder" med sina mediokra skor som knappt går att ha ute och kostar 10ggr mer än vad motsvarande produkt hos DinSko kostar"

Vissa ser poängen i att köpa något väldesignat med otroligt bra känsla i, andra kollar enbart på siffror och kommer aldrig att förstå. Det är dock riktigt, riktigt konstigt att samma människor som till fullo inser att vissa lägger mer pengar på en Aston Martin eller en Bugatti Veyron (trots att en Volvo är bättre och billigare på många plan) men AAAAALDRIG kan förstå att man lägger mer pengar på en sjukt robust, snygg och välbyggd Apple när man kan få en riktigt ful och kass Acer som låter som ett flygplan och blir 5000° varm (men med samma specs) för mindre.

Du betalar inte för prestandan, du betalar för produkten. För känslan. För designen.

Och framförallt för mjukvaran, där Apple i stort sett aldrig misslyckas.

Skrivet av klotet:

ja trode du gillade akustisk musik eftersom du posta i den här tråden å då gillar man ju inte bra musik :\

Det är bara töntar som lyssnar på metal, vilket du bevisar genom att glida in och dissa RIKTIG musik med din kassa stavning och bristande retorik. Dra och lyssna på din jävla metal i nått hörn för i det musikaliska finrummet har du fan inget att göra. Stick och snea nånstans med dig.

http://www.youtube.com/watch?v=nmE3QaGetn4

Andy McKee är störd på guran. Dock helauktustiskt, bara en man och en gitarr. Men som sagt, han är störd.

http://www.youtube.com/watch?v=O6aNYkWKxfU

Simon and Garfunkel kan, som sagt, också det där. Mrs Robinson. Klyshig, men fan så fin den är. Ignorera den frikyrkliga texten

Även Beatles har ju en del schyssta låtar

http://www.youtube.com/watch?v=34aB_mYrePA

Hur akustiskt måste det vara? Den här är riktigt, riktigt fin. Pink Floyd - Wot's... Uh... The deal?
http://www.youtube.com/watch?v=_Rr83J1k1ik

Skrivet av will.i.am:

Sitter jag på en buss och så ser jag att klocklan blir 13:37 då brukar jag skrika det till alla på bussen

Sånt här sabbar alltid trådar som denna. Någon tänker "visste vore det kul om..." och postar sen det som om det faktiskt har hänt för att få någon sorts internetcred. DET DÄR är nog det nördigaste du har gjort alltså. Att skrika "LEEET! TRETTONTRETTIOSJU!" på bussen är inte nördigt, det är bordeline psykotiskt och bara jävligt fel. Och viktigast av allt, du har aldrig gjort det och sååå kul var det inte, så tänk på något riktigt istället så kan vi ha kul tillsammans. Det är ingen press.

Själv måste nog lajv toppa listan. Eller att på ett lan, där skolan tröttnat på att vi snor deras lina och helt enkelt stängt av den, klättra upp på taket med en laptop i en plastpåse (duggregnade) som delade ut sitt WLAN via en jättelång sladd. Täckningen var inte så bra inomhus så det var taket som gällde.

Byggt en Rube Goldsberg-device på säkert 15kg vars enda syfte var att öppna colaburkar.

Köat ute i typ, tre dagar, för att få biljetter till andra LOTR-premiären. Tredje också för den delen.

Läst en av Harry Potter-böckerna som PDF på datorn med halvkass OCR så vissa tecken var fel. Allt för att slippa vänta i några dagar.

Gått ungefär ett halvår i skolan genom att vara vaken till 05, äta frukost, gå hela dagen på koffentabletter, sova från 15:00 till 21:00 och sen börja om.

Ja, listan kan nog göras lång. Nästan så att det var en bättre tid. När man är på den nivån och vet att man har större chans att överleva ett svart hål än att ligga med någon som är snygg (eller ligga ö.h.t.) så har man ju ingen press från samhällets normer att leva upp till.

EDIT: Justeja, SOLKLAR etta måste ju att en gång i tiden faktiskt ha respekterat och uppskattat anime som konstform. Det går fan inte att bli nördigare än en västerländsk snubbe som gillar anime och japan, inte ens om man lajvar och klättrar upp på byggnader för att få internet.

Om man slår ut utvecklingstiden över speltiden så måste det ju innebär att varje halvtimme tar ett år att göra ungefär.