Inlägg av Oakenborn
Inlägg som Oakenborn har skrivit i forumet
VARJE LAN! Jag både saknar och inte saknar det där 😂
Håller med, den är verkligen snygg!
Blev överraskad över hur bra den var. Jag hade förvisso väldigt låga förväntningarna men ändå. Gillar också att Netflix släpper 3 avsnitt i veckan istället för 1 (men hade givetvis föredragit att få alla med en gång).
Riktigt bra serie ju! 😍
Jag blev så sjukt imponerad precis i början av första avsnittet av hur galet levande ansiktsanimationer dom har också. Jag fastnade direkt.
Sen gillar jag storyn också. Kan inget om världen i LoL men den verkar intressant.
https://i.postimg.cc/pXyDqg5R/1421932.jpg
https://www.draeger.com/Products/Media/Draeger-Flash-over-tra...
... Aha, en sånn här tråd igen!
Min magkänsla säger att den här tråden har potential att gå varmare än "Trött på våldet".
FZ gör inget fel som rapporterar om det, och jag ser också att FZ uppmanar till god stämning samt jobbar på att hålla ordning på tråden. För min del blir det ändå på med skygglappar och fly tråd. Jag har redan uttryckt vad jag tycker om Activision Blizzard / Blizzard i ett 10-tal trådar - det får räcka!
Skillnaden den här gången är väl att ingen försvarar varken Bobby eller Activision/Blizzard.
Är det någon mer än jag som tycker att han ser lika osympatisk ut som han verkar vara. Varje gång han ler ser det bara ut som att han försöker härma ett ansiktsuttryck som han sett andra göra när dom ler.
Det händer mycket i LoL världen nu. Började kolla på Arcane igår och den är riktigt bra. Kan vara den snyggast animerade serien jag sett.
Till viss del är det väl en del spelares fel som skickar dödshot och likande om spel försenas medan andra gör samma sak om spelet skulle släppas vid utsatt datum i dåligt skick. Det blir en lose-lose situation oavsett vad man gör som spelskapare.
Och förseningar tror jag ofta beror på att spel hela tiden blir större och mer komplexa och att det helt enkelt kan vara svårt att beräkna hur lång tid det kommer att ta. Speciellt om det blir ändringar i innehållet under spelets gång.
Annars tror jag att det handlar mycket om vad aktieägare och finansiärer säger. Spel ska släppas för kosing måste in oavsett konsekvenser.
Du får ta dig en titt på alla de videos som visar hur ospelbar trilogin är i vissa sektioner. När jag köper ett nytt spel för 600 kr förväntar jag mig att regnet i spelet inte ska hindra mig från att se min karaktär och vart jag är på väg för att nämna ett exempel.
Kanske får göra det men egentligen ville jag veta vad folket på FZ tycker.
Vice City och San Andreas kanske är värre då för jag har tagit mig igenom ungefär halva trean och än har det funkat bra.
En gång föll jag genom marken men det är den största buggen hittills. Annars är mitt största klag att spelet flyter på dåligt i förhållande till grafiken.
Jag har två frågor till alla som är besvikna på denna remake. Varför är ni besvikna? Vad förväntade ni er?
Frågar för att jag är nyfiken på vad det är som kan ha blivit så fel.
Jag har två frågor till alla som är besvikna på denna remake. Varför är ni besvikna? Vad förväntade ni er?
Frågar för att jag är nyfiken på vad det är som kan ha blivit så fel.
Felet är väll att samtliga spel redan "remastrats" av moddin-communityn tidigare. Nått som bevisligen varit flertalet ggr bättre.
Nu var det väldigt länge sen jag spelade GTA3, VC och SA moddade men det såg betydligt bättre ut än detta redan då känns det som.
Det enda möjligtvis som är bättre i trilogin remastren är väll själva styrningen som man hämtat från GTAV vad jag förstått.
Jag har aldrig hållit på så mycket med moddar i något spel så jag har ingen koll.
Men något jag tycker var fult gjort av Rockstar som dom borde få skit för var när dom tog bort dom moddade remaster versionerna med rättsliga påtryckningar. Eller det är i alla fall vad jag läst.
Någon rejäl, klassisk bokhylla har vi inte kvar just eftersom det inte längre behövs. Tavellister, vitrinskåp med hylldel och annat finns dock och där har sambon fått sin vilja igenom så där är mest prydnadssaker och bilder på barnen nuförtiden. Själv har jag en liten hylla på ovanvåningen där jag sitter och arbetar och där har jag tre Funko POP-figurer, det är ungefär den mängden nördiga samlingsprylar jag har kvar
Det låter lite tråkigt
Du får spontanköpa ett gäng med dom där figurerna och placera lite här och där och säga att det är din hobby och att du också behöver plats att visa upp dom
Det är möjligt att det ser annorlunda ut på olika plattformar. Så var det för mig med Cyberpunk 2077 som rullade hur fint som helst för mig på PS5 men rullade inte lika bra på andra plattformar och last gen.
Problemet som jag ser det är inställningen till hur man släpper remastrade spel och den bristande kvalitetskontrollen. Att överlåta remastern till en annan spelstudio borde bara det få Rockstar att bli ännu mer noga med kvalitetskontrollen. Däri ligger en stor besvikelse.
Kan en del av besvikelsen ligga i att Rockstars anseende är så högt nu att allt som inte överträffar RDR 2 anses undermåligt?
GTA 3 är med dagens mått inget mästerverk. Det är kul att uppleva igen men jag förväntade mig inte så mycket mer av spelet. När jag spelar det känner jag att det är ungefär som jag kommer ihåg det från när jag köpte det runt release på PC 2001-2002 nån gång. Det känns gammalt gameplay mässigt. Men är det inte därför man spelar en remaster? För att uppleva något från ungdomen och inse hur mycket bättre vi har det nu
En sak som jag också sett tagits upp är att det är ingen trafik, all trafik osv spawnar just framför en tom så man kan se en tom raksträcka men medans man åker på den så fadar trafiken in eftersom.
Måste väll vara det som beror på man ser längre osv och åtgärder "mot det" inte fixat.
Ett ytterligare tecken på hafsverk.
Hmm, det är inget jag har reagerat på. Måste kolla när jag kommer hem. Däremot är bilisterna hyfsat dumma i huvudet. Men det tror jag dom var i originalspelet också.
Tja, var ska vi börja? Texturalignments som är fel (många vägar, natur, flytande träd osv), skyltfönster osv som är felstavade, karaktärer som ser ut som playdoh-plastdockor i ett LEGO-spel, karaktärer med helt abnormala leder eller bloatade till monster, massor med texturbuggar och NPC-pathwaybuggar, kraftigt överdimensionerat regn som ser ut som snö och gör det omöjligt att köra i, speciellt när det är mörkt, regn som regnar "bakom" vattnet (Z-buffer layer-fel?), regn som regnar igenom bryggor, tak och annat, prestandaproblem i massor, ingen dimma så hela spelvärlden ser totalt ful ut. Massor med buggar som fixades i sista versionerna är tillbaka (backport från en äldre build?) inkl "Hot Coffee", ljud som saknas eller låter för jävligt. Finns massor och massor med rapporter på detta precis överallt nu, du måste verkligen ha sovit för att ha missat alla nyheter om det :).
Detta är OK för en tidig betaversion där de ska fixa buggar, korrigera texturer och patcha kod för att få till effekter osv rätt, inte för ett spel de tar fullpris för samtidigt som de går runt och stämmer moddskapare till höger och vänster för att ha gjort ett bättre jobb på sin fritid än vad ett multimiljard-företag lyckas med med sina tusentals utvecklare och full källkod och allt...
Jag har inte läst så mycket om det. Utgår mer från min egen upplevelse med trean
Jag har inte heller läst något om vad Rockstar har lovat med denna remaster. Om dom siktade på att hålla spelen så när originalen som möjligt eller om dom hade högre ambitioner.
Var alla dom här sakerna fixade i exempelvis GTA 3 till PC? Jag tänker att regn som faller igenom byggnader var vanligt på den tiden. Sen följde jag en guide för att hitta lite hidden packages och på ett stället flöt en buske på exakt samma sätt som i videon som var inspelad från PC så det felet verkade finnas sen innan. Regnet har jag inte heller haft något större problem med förutom att det är förbannat fult. Och sen att karaktärerna ser ut som Lego gubbar tycker jag är kul. Dom har ju också samma proportioner som dom hade i dom gamla spelen dvs breda som en ladugårdsvägg
Vad hade du för förväntningar på spelet? Personligen tänkte jag bara att det skulle vara samma spel som förr men med lite bättre grafik och än är jag inte så besviken
Medmänsklighet, tålamod, allmänbildning och sunt förnuft..
..och till viss del fysisk media. När vi flyttade för ca sex år sedan kasserade jag en tio-tolv flyttlådor med DVD-filmer, spel och böcker. Numera äger jag inte längre en fysisk skiva av något slag. Hej, digitala spel, ljudböcker och streamingtjänster! Lättja, bekvämlighet och överflödets förbannelse segrade över den överlägsna känslan av att öppna ett fodral eller bläddra i en bok tyvärr.
Har du några hyllor hemma och i så fall vad fyller du dom med om inte spel, filmer eller böcker?
Bing hittade dit också
Se där ja. Tänk om Microsofts egen söktjänst inte hade hittat Gamepass 😂
Tycker detta visar hur viktigt det är att ha en slutvision för ett spel och att det behövs att någon styr alla mot den visionen.
Tänker på Anthem som utvecklades utan något övergripande mål och blev ett magplask.
Jag hade gärna spelat BG&E2 men samtidigt har jag aldrig riktigt trott att en uppföljare skulle göras. Speciellt inte med samma härliga känsla som i det första spelet.
Sorry, trodde ni var ett utdöende släkte ❤️
Jag är gammalmodig av mig. Blir lite stressad av det rullande schemat som är på gamepass. Föredrar att veta vilka spel jag har i mitt biliotek och att dom kommer bli kvar där tills jag raderar eller säljer dom.
Men bra tjänst. Jag köper en månad då och då till PC när jag vill testa en massa olika spel som jag sen kan köpa till mitt Playstation
Själv tycker jag det är riktigt nice att kunna spela Gta3 igen. Även om vissa av kontrollerna är sega. Men fortfarande bättre än vad det va i orginalet.
Till och med redan börjat komma moddar https://www.patreon.com/posts/sa-de-rain-fix-1-58661157
Tycker också det är kul. Gillar till och med det nya utseendet. Gissar att du spelar på PC eftersom du snackar om moddar?
Om du gör det, hur tycker du att det flyter? Spelar på PS5 och jag får framedrops då och då i performance mode. Något som jag inte tycker borde hända.
Ingen större förlust om den förblivit osläppt på PC med tanke på vilken katastrof spelet är. Helt ovärdigt originalen. Den chef som godkänt denna borde kickas med tanke på vilket skräpjobb de gjort med den, eller jobbat vidare på den i ett halvår till och sett till att det såg vettigt ut.
Såg fram emot remastern men icke, spelet får sålla sig till mästerverk som Warcraft 3 Reforged och för alltid bli ett skinande exempel på vad som händer när giriga advokater och aktieägare tar över spelstudios...
Vad är det som är en katastrof? Spelar på PS5 och tycker det ser bra ut och funkar fin fint jämfört med originalversionen av GTA 3 jag har på PC. Tycker det känns som jag spelar det som jag kom ihåg spelet från förr.
Det enda jag irriterat mig på hittills är att jag tycker det är dåligt optimerat för sitt utseende. Får framedrops i performance mode samtidigt som Ghost of Tsushima flyter på utan problem.