Inlägg av Bro Exotic
Inlägg som Bro Exotic har skrivit i forumet
Bloodborne Remake av Bluepoint som exklusiv lanseringstitel till PS6 bekräftat!
En av spelvärldens sämst optimerade spel. Ser ut som suddgummi på PS5 och kräver 4090 för spelbar prestanda på PC i 4K, även med uppskalning. KCD2 visar hur ett optimerat spel ska se ut och fungera.
Ja, för Baldur's Gate 3, Black Myth: Wukong och Elden Ring med mera säljer ju inte alls.
Bästa bilspelet jag spelat, rekommenderas starkt.
Spännande hoppas att det blir bra direkt och inte efter många månader av uppdateringar. Älskar materialet och Conan lyckades ju bli bra tillslut så finns hopp.
Ingen är förvånad att konsoler generellt hämnar utveckling, både tekniskt men också begränsat vad som är möjligt i spel. Rent utav lurendrejeri med konsoler som inte tillför någon nytta överhuvudtaget.
Visst är det så att konsoler hämnar utvecklingen och sätter enorma gränser på vad som är möjligt i spel. Men att säga att de inte tillför någon nytta är direkt fel. Konsoler är billiga instegsmodeller till spelvärlden för de som annars inte hade haft råd eller kunskapen att kliva in via PC-byggandet. T.ex. såldes PS5 för $375 i USA under Black Friday och julen och för de pengarna kan du inte bygga en dator som ger likvärdig spelupplevelse, inte ens nära.
Beror på hur bra spelet är och om det håller samma tema som förra spelen eller om de backat.
Jag spelar för fullt. Det är ett bättre Battlefield än Battlefield och en mycket rolig och kompetent extraction shooter för ett mycket bra pris.
Riktigt kul! Blir ett köp i framtiden.
Wow! Ser mycket bättre ut än Witcher 4. Blir nog dag ett på detta förutsatt att själva spelet ser lika bra ut.
Rebel Wolves som gäller nu.
Om det här spelet debuterar med över 10 000 spelare på Steam på lanseringsdagen blir jag imponerad.
Deltog i första testet och hade aldrig spelet ett MH-spel förut men jag hatade verkligen precis allt. Kändes segt, klumpigt och frustrerande. Sedan att det kräver 4090 för att få knappa 60 FPS i nativeupplösning är bara pinsamt.
Persona 4: Golden - mitt sista spel på backlogen sen är jag en fri man som aldrig ska ha 30+ i backloglistan igen.
Tyvärr ingen tid för nya spel ännu först 2025. Måste klara Persona 4: Golden och Crusader Kings III innan Final Fantasy 7: Rebirth kommer till PC. SEN efter det får jag köpa nya spel.
Blir det en extern studio då? För Bethesda kan ju inte ens få till Starfield snyggt med bra animationer så kan ju inte vara de som remake:ar Oblivion.
Som många andra nämnt har Steams reor bara blivit sämre och sämre i och med borttagandet av deras "Flash Sales" osv. Förut ansågs allt under -75% som dåligt nu är det 25-35% som standard och folk jublar över 50%.
Bloodborne Remake av samma utvecklare som gjorde Demon's Souls Remake till PS6 som lanseringstitel och vi snackar big business.
Haha sjukt hur de misslyckas gång på gång och måste "korrigera" det efter släpp. Kanske dags att investera i en QA-avdelning?