Inlägg av h2o
Inlägg som h2o har skrivit i forumet
Jag behöver inte gratis spel, jag behöver spel i en lagom prisklass som jag får testa först för att se hur kvalitén är.
Detta kan mycket väl bli mitt första Telltale game.
The Walking Dead är ett utmärkt spel, du borde ge det en chans!
Jag har ingen DVD-ROM tyvärr
Går ju att ladda ner expansionen från Blizzard...
K: Moderkort 1156 ATX
Hallå! Letar efter ett Socket 1156 ATX Moderkort för att ersätta mitt Gigabyte P55A-UD5 som jag tror har fått en kortslutning nånstans.
Behöver ju inte vara nåt superbra kort, men ser gärna att det inte är mATX och inget integrerat GFX. Sålänge du finns runt Stockholmsområdet är jag intresserad!
Moon är en sjukt bra film, en av de bästa Sci-Fi filmerna någonsin... Hoppas bara att detta projekt blir lika lyckat!
Går det sälja sina spel man har på steam? Om inte, är väl inte det här så mycket värre eller?
Skillnaden med Steam är ju att du kan spela dina spel på vilken dator som helst i världen sålänge du har en internetuppkoppling. Detta är enligt mig en fair trade-off för att inte kunna sälja spelet i efterhand på Steam.
Du är inte fysiskt begränsad till en konsol/PC vilket verkar vara tanken bakom Sony's tänkande i detta patent. Så du kommer inte kunna sälja ditt spel när du är klar med det, och är du o hälsar på släkten kan du inte spela dina spel på din kusins PS4 utan måste ta med dig din konsol på resan.
Betydligt sämre deal.
IMO är det ganska klart att man behöver internet anslutning hela tiden och inte bara när man loggar in.. Eller är det så att jag har vant mig vid det efter som jag kör både WoW, Sc2 och D3?
SC2 har iofs ett offline mode som fungerar alldeles utmärkt..
Du kan inte spela Multiplayer på SC2 offline mode. Sen är bara Offline mode aktiverat i 30 dagar sen måste du logga in online igen för att kunna få yttligare 30 dagar att kunna vara offline.
Sen är jag inte 100% säker men tror att du inte kan spela annat en Terran mot AI och så är det en gräns på hur lång singelplayer du kan lira. Men är inte säker på de två sista doc.
Lite off topic snack
Självklart kan man inte spela Multiplayer i offline mode. Det var ju självklart, men när man tex vill spela Single Player behöver man inte vara online, och alla raserna kan spelas mot AI, kampanjen osv funkar.
Meningen var att ifall D3 hade haft Single Player som D2 hade du kunnat ha en SP karaktär som du inte spelade multiplayer med och på så sätt kunde du spelat utan att behöva stå ut med alla problemen D3 hade i början.
IMO är det ganska klart att man behöver internet anslutning hela tiden och inte bara när man loggar in.. Eller är det så att jag har vant mig vid det efter som jag kör både WoW, Sc2 och D3?
SC2 har iofs ett offline mode som fungerar alldeles utmärkt..
Detta problem hade dom kunnat slippa om dom gett oss möjligheten att lira singleplayer offline.
Precis. Hade man bara kunnat lira Singleplayer offline skulle releasen nog gått riktigt smidigt, jag spelade tex själv först eftersom jag hade ledigt på release-dagen, men polarna jobbade och fick vänta tills kvällen innan vi alla lirade tillsammans. Först då hade jag gått online annars, och hur många andra hade inte gjort på samma sätt?
Med Steam kan jag ladda ner alla mina köpta spel på vilken dator som helst och fortfarande spela alla single-player spelen när internet är nere. Rätt simpelt koncept att ha single player delen tillgänglig offline och multiplayer via lan/internet. Steam som DRM fungerar väl ändå rätt bra?
I'm so there.
Varför röstar alla på en karaktär utan röst eller personlighet eller bakgrundshistoria eller någonting? Kan någon förklara? Att rösta på Gordon Freeman känns lite som att rösta på muspilen i MS Röj.
Det är för att DU är Gordon Freeman. Folk identifierar sig med honom för att de har "varit" honom, så känner jag iaf och det är därför han får min röst, utan tvekan.
De gamla Bullfrog spelen är seriöst bland den bästa tiden jag upplevt som gamer. Theme Park, Magic Carpet, det var spel som man aldrig trodde nån kunde göra bättre. Tycker fortfarande att Rollercoaster Tycoon aldrig var lika roligt som Theme Park.
Theme Park 2 & Magic Carpet 3 tack. Släng in lite Populus också, spelade tyvärr aldrig mer än demot till nån av dem, vilket iofs var förbannat kul.
Håller med till fullo. För mig brukar storyn vara jävligt viktig. Det är den som får mig att investera i spelet, att få reda på vad som händer. Längtar ju fortfarande efter HL2: Episode 3...
Being a dickhead's cool!
So true.
<3 den musikvideon.
Tävla och vinn Magicka
Ingen idé att va med i tävlingen, detta är ett solklart köp. Inte bara för att det är ett otroligt underhållande spel, det är också bevis på talangen som finns inom den Svenska spel-industrin och ska belönas med ett köp. Arrowhead har skapat något nytt, roligt och varit otroligt smarta med att sälja det för rätt pris.
En uppföljare hoppas jag starkt på, men också att dem inte snöar in sig på Magicka endast, vore spännande att se vad de kan göra me andra genrer
Har testat spelet på datorn och så otroligt lovande... ruskigt sugen på att köpa o spela det ordentligt men... att sitta med tangenbord och spela känns inte värt det. Samtidigt att lägga ut 2000-3000kr på en ratt känns lite väl mycket! Visst finns de några få för runt 500lappen men man tvivlar väl lite på hur bra dem är...
Har nån nå tips kanske?
Äntligen tillbaka till rötterna!!! Inge mer jävla bling bling skit!
Wöööörd!
Men jag fick tårar i ögonen av att se sådana dyrgripar till bilar användas på det där sättet.
Kan bara instämma med dessa två. NFS 3: Hot Pursuit var de bästa arcadracing spelet jag lirat
Man längtar ju redan nå galet efter nya Top Gear avsnitt... 27:e Juni är inte så långt bort men fan, kan dem inte släppa det här spelet nu så man får dämpa sina begär lite?
Tycker inte detta är speciellt förvånande, men jag är inte emot det. Det är bättre än Valves alternativ.
Även om man köper Half-Life 2 (eller något annat Steamworksspel) i butik så låser man spelet till sitt Steamkonto och kan omöjligen sälja det om man så önskar det. Men nu med EAs service så kan man få spelet att byta konto för en mindre summa.
Har inte ens tänkt tanken att sälja någon av mina Valve spel och jag har alla förutom Blue Shift, som av nån anledning jag ändå får gratis på mitt lilla Steam konto.
Ser seriöst inget problem med att jag inte kan sälja dem begagnat då kvalitén på spelen är så pass höga att jag fortfarande spelar dem idag. (IE Half Life är nu 12 år gammalt och fortfarande ett av de bästa spelen jag har, plus mods som CS & NS som spelas nästan dagligen)
Sen kan jag också ladda ner dem till vilken dator som helst vart jag än är i världen sålänge jag kommer ihåg lösenordet till mitt Steam konto vilket inte är fy skam!
Ni får väl ursäkta min Valve-fanboyism men jag gillar faktiskt Steam som en tjänst i överlag. Håller alla spelen uppdaterade åt mig, gratishelger på MW:2 som faktiskt gjort mig sjukt sugen på att köpa spelet... skulle inte EA ta betalt för demos också? Bättre o köra Steam konceptet och langa fram gratishelger där du får tillgång till hela spelet på en begränsad tid, du slipper göra ett demo och du lockar in ganska rejält mer spelare skulle jag gissa på.
Gynnar bara dig som kund som får ett rejält smakprov på det kompletta spelet och kostar inte utvecklaren ett öre förutom kanske några servrar som ska klara av alla nedladdingarna...
Det såg rätt hyfsat ut förutom att hjulen inte direkt pekar i färdrikningen i kurvorna.
Det lät för övrigt som att det var Brawn's testförare Anthony Davidson som pratade.
Såg ut som att de var från nåt gammalt arkadspel tack vare hjulen. Som att bilen bara åker rakt fram och att det är banan som svänger höger/vänster åt en
Brawn äger btw <3
Det är väl lite löjligt att skippa LAN stöd... är man på ett LAN så vill man ju kunna lira över LAN inte behöva koppla upp sig mot Battle.net osv för att kunna spela me polarna... skärpning Blizzard.