Inlägg av Xerious

Inlägg som Xerious har skrivit i forumet

1

Behövde inte tänka länge!

Fram till 2020-04-07 är det 50% rabatt på Tabletop Simulator på Steam. Om man dessutom är 4 personer som ska spela kan man köpa ett 4-pack vilket tillsammans drar ner kostnaden till knappt 7€ per kopia.

Min brädspelsgrupp slog till på detta igår. Vi testade lira Azul och Horrified, vilket var väldigt trevligt. Det gick snabbt att lära sig hur det fungerar (deras tutorial förklarar basics på ett bra sätt och tar endast ca 2-3 minuter att köra igenom) och jag tror jag talar för alla i gruppen när jag säger att det var över förväntan!

Mina intryck av Tabletop Simulator:
+ Extremt mycket samt varierat community-skapat innehåll (hittade t.ex. Lasse Kronérs Wall Street där)
+ Enkelt att använda
+ Snyggt och anpassningsbart (kan välja egna bakgrunder och bord)
+ Behöver inte starta ett nytt rum för att byta spel
+ Stabilt och förvånansvärt få buggar trots att det är så fysikbaserat
+ Känslan! Man ser vad andra gör och tittar på i spelet, vilket gör att det verkligen känns som en virtuell brädspelsträff

- Ett fåtal buggar, fick starta om spelet en gång pga en bugg i menyerna
- Lite krångligt att ansluta sig till ett rum med lösenord ibland (lite fördröjning innan lösenordsrutan dyker upp efter att man blivit inbjuden)

Kan starkt rekommendera detta!

Skrivet av NordhNet:

Synar och höjer med https://twitter.com/cohhcarnage/status/1240325077897564161?s=...

Jag håller med att kan bli problematiskt för många

Yes, jag är en sån som jättelätt blir illamående med låg FOV. Värsta är såklart förstapersonsspel, så detta kanske kan gå med tanke på att det är tredjeperson. Jag hoppas dock verkligen att de inser att det inte bara är en bra-att-ha inställning, utan något som gör att folk faktiskt klarar av att spela spelet.

Skrivet av Nasder:

Du kan ställa din dator vart du vill, serverhall, källaren, bilen eller på månen och spela på den. Nada problemas. Problemet med GFN är det komersiella syftet, det gillar inte en vanlig EULA. Så Nvidia behöver tillstånd att använda spelet för komersiellt syfte, detta inkluderar att låta folk spela det med deras egna licens mot betalning genom GFN. Och nu erbjuder de ändå inte en dator eller datorkraft, utan en tjänst för spel. Jag kan inte använda GFN för att konvertera videofiler, hålla på med photoshop eller göra annat på, utan endast spela spel (än så länge). At the end of the line, så är det så enkelt (och tråkigt) att Nvidia behöver tillstånd för att använda spelen i komersiellt syfte, även om de tvingar användarna att bistå med egna licenser för spelen.

Precis. Jag tror det ligger mycket i att Nvidia riktat in sig på just spel i sin marknsadsföring, och att de försöker göra saker lättare för sina kunder genom att t.ex. förinstallera dem osv. Hade det bara handlat om att hyra en dator som många hävdar, tror jag inte det hade uppstått lika mycket juridiska problem.

Faktum är att denna tjänst egentligen redan existerar indirekt i form av t.ex. Amazon EC2, vilket egentligen är avsett för att användas av utvecklare som behöver beräkningskraft. Jag har själv inte testat spela på deras datorer, men här är en artikel som beskriver hur man går till väga: https://medium.com/@bmatcuk/gaming-on-amazon-s-ec2-83b178f47a...

Att spela via GFN är säkerligen en mycket bättre upplevelse än att spela via EC2, men jag tror att vissa av anledningarna till att GFN är bättre också medverkar till att det blivit konflikter med utgivare.

Xbox 361

Skrivet av NuZ:

Underhållande tråd!
Jag har mina åsikter om hur betygen sätts och av vem som får skriva den på fz, men betygskalan är bra och glasklar. 1-5 där 3 är bra.

Jag håller med dig angående att betygsskalan är bra och har full respekt för att du även tycker den är glasklar, men den här tråden tycker jag pekar på att den är långt ifrån glasklar för alla. Enligt mig är detta det stora problemet, för oavsett hur fel och ologiskt man kan tycka det är att tolka skalan på ett sätt som inte motsvarar vad den egentligen representerar, så kommer många oundvikligen göra detta ändå. Jag tycker därför att det är relevant att diskutera vad man kan göra för att den ska bli tydligare, men samtidigt är denna tråd som andra har påpekat kanske fel ställe att göra detta.

För att gå lite on-topic så har jag varit lite tveksam över detta spel, och recensionen gav mig den information jag behövde för att kunna ta beslutet att avstå från ett köp. Jag hade nog övervägt att skaffa det om det varit ett riktigt mästerverk, men nu blir det nog istället att titta på en genomspelning på YouTube för att få del av storyn. Tack för en bra recension!

Skrivet av matt76:

Precis, men kanske bidrar till mindre tjafs om vad en siffra representerar. Särskilt med tanke på att all fokus läggs på just siffran och inte på det efterföljande ordet "Bra".

Jag instämmer.

Det är absolut inte ett dåligt betygssystem. Tvärtom är det nog det jag tycker bäst om av de jag sett.

Problemet är att innebörden av betygssystemet associeras med en sifferskala som vanligtvis tolkas annorlunda. För att kunna ta till sig den information som avses förmedlas måste man först ha läst definitionen. Uppenbarligen är det inte många som gör det, vilket begränsar betygets möjligheter att tjäna sitt syfte: att ge ett snabbt intryck om hur bra ett spel är. Att hoppa över siffrorna och istället direkt presentera innebörden tycker jag personligen låter som ett bra förslag.

Detta är säkerligen inte unikt för just det här spelet, men det känns ganska ohederligt att genom bilderna ge intrycket av att man kan få ett mynt för 105 kr, eller en hel kista för 1030 kr, när det senare i själva verket handlar om 11-12 mynt i förhållande till det första alternativet.

Grymt! Fungerar jättebra nu!

Jag har ett litet bekvämlighetsförslag: Om man inte hittar produkten man sökte efter skulle länken "Se på prisjakt" kunna finnas där ändå, fast då går den till prisjakt med produktnamnet inskrivet i sökfältet. Ibland hittar man inte en produkt pga stavfel eller överflödig info i produkttiteln, och då hade det varit perfekt att kunna komma till prisjakt och modifiera sökningen. Det går såklart att markera namnet och gå till prisjakt manuellt, men om du har tråkigt någon dag kanske det kan vara kul att pilla med, vad vet jag

Nötte THPS4 stenhårt med en polare på GameCube, sen dog allt skatesug för mig när jag testade THUG. Tyckte det var coolt att man kunde göra så mycket, men det märktes verkligen att fokus hade flyttats från skejtandet. När jag väl fick testa Skate 3 vart jag helt såld och nu känns det inte som att jag någonsin kommer kunna gå tillbaka till THPS-kontrollerna. Väntar hoppfullt på Skate 4 och/eller Session!

Skrivet av Eldano:

Ibland kan det vara så att produkten inte finns på prisjakt eller att prisjakt inte känner igen sökfrasen. Har du något exempel där det inte fungerar? Jag har nämligen testat lite, och i många fall fungerar det faktiskt bra. Lämna gärna en länk så underlättar det för mig. Tack!

Upptäckte nu att amazon.co.uk fungerar felfritt, men oavsett vilken produktsida jag besöker på amazon.com så får jag upp "Yu-Gi-Oh Konami Yu Gi Oh : LON-E031 Unlimited Edition The Unfriendly Amazon Common Card - ( Labyrinth of Nightmare YuGiOh Single )".

Här är två identiska produktsidor på US och UK:
https://www.amazon.com/Hitchhikers-Guide-Galaxy-Quintessentia...

https://www.amazon.co.uk/Hitchhikers-Guide-Galaxy-Quintessent...

US-versionen visar Yu-Gi-Oh för mig, medan UK-versionen visar "Sökningen gav inget resultat" som väntat.

Hoppas det hjälper!

Riktigt smidigt plugin! Om du kan fixa så det funkar på Amazon också hade det varit kanon

Knappast kan det spela så stor roll att det utspelar sig i luftrummet ovanför en planet istället för ute i rymden? Själv spelade jag förr mycket Rogue Leader och vill minnas att en del av mina favoritbanor där utspelade sig nära marken.

Jag hoppas på att de inför lite mer intressanta objectives och förhoppningsvis släpper de kanske även banor som utspelar sig i rymden. Men i första hand är jag väldigt glad över att de har med spellägen som detta där flygandet är i fokus!

Själv sitter jag i stort sett varje kväll på twitch och glor när Trump spelar. Riktigt lärorikt att titta på när han spelar arena eftersom han förklarar hur han tänker i stort sett hela tiden. Dessutom kan man lära sig mycket av hans arena drafts vad gäller vilka kort som är bra/dåliga. Nu säger jag inte att han är världsbäst och alltid har rätt, men han har spelat mycket MTG innan så han har mycket vettiga tankar och idéer.

Skrivet av lolBEEF:

Det är inte DICE som gör Battlefront. Det är Danger Close, de som har gjort MoH 2010.

OnT: Peggle 2 vann.

Jaså? Har du någon länk som kan bekräfta detta?
Även om så skulle vara fallet går de i alla fall under DICE-loggan, så de har ju en del att leva upp till.
Som sagt så är jag riktigt glad över att spelet är på gång, även om det nu inte skulle vara "det riktiga" DICE som gör det

Star Wars: Battlefront såklart!
Jag har väntat på detta sedan tvåan kom ut. Minns att jag flera gånger suttit och drömt om hur fantastiskt det skulle kunna bli om DICE gjorde trean. Bara att få veta att ett nytt Battlefront var på gång skulle ha gjort mig överlycklig - att få veta att just DICE gör det känns helt overkligt! Hoppas de gör det bra!

Efter att ha följt alla rykten om, och längtat efter, Battlefront 3 sedan Battlefront 2 ser jag verkligen detta som något positivt. Det jag funderar över är om det blir just det eller ett Republic Commando 2. Både SW:BF2 och SW:RC är bland de bästa Star Wars-spelen jag spelat, så jag blir nöjd oavsett (förutsatt att de gör det bra, såklart).

Jag har inte spelat så överdrivet många rally-/racingspel så jag kan inte direkt avgöra huruvida fysiken på grus är bra eller dålig, men nog var det härligt att blåsa runt off-road i demot!

Förväntar man sig Forza 5 kan jag förstå att man blir besviken. Jag för min del låter Forza 4 ta hand om "realismen" och tar tacksamt emot Horizon som en överlägsen konkurrent till Need for Speed. Men det kan ju också bero på att jag längtat efter ett riktigt bra open world-spel sedan jag slutade spela NFS Most Wanted

1