Diskussionen kring piratkopieringens vara eller inte vara är evigt pågående bakom kulisserna. Vissa uttrycker att det handlar om att det är för dyrt med spel, medan andra har helt andra grundläggande ingångs- och utgångspunkter. Gabe Newell, högsta hönset på #Valve, tog sig under en konferens i Seattle ett djupt andetag och lät sina tankefrön sätta spår.

– En sak som vi lärt oss är att piratkopiering inte är en prisfråga. Det är en fråga om tjänster. Det enklaste sättet att stoppa piratkopiering är inte att sätta antipirat-teknologi i arbete. Det handlar om att ge folk en tjänst som är bättre än den de får från piraterna.

Newell yttrade sig vidare om att Ryssland numer är den näst största europeiska marknaden

– För att ta ett exempel, Ryssland. Du säger, åh, jag kommer ta mig in i Ryssland, folk säger, du är dödsdömd, de piratkopierar allt i Ryssland. De som säger till dig att ryssarna piratkopierar är de som väntar sex månader med att lokalisera deras produkt för Ryssland. Såvitt vi är anbelangade så är den frågan ställd och besvarad. Det krävss inte mycket för att erbjuda en bättre tjänst för att göra piraterna till ett ickeproblem.