Från och med ikväll och under hela helgen möts några av världens bästa spelare i Starcraft II och flera andra tunga e-sportstitlar. Ni ser tävlingarna hos FZ.

Vårens e-sportssäsong sparkar igång i och med MLG Winter Champs i Columbus som går av stapeln ikväll och pågår under hela helgen. Spelare från hela världen gör upp i bland andra #Starcraft II, #SoulCalibur V och #Halo: Reach. Huvudrätten är självklart #Blizzards strategipärla och fyra av sex streams står redo att leverera spännande, tajta och episka matcher.

Samtliga kanaler kommer ni åt via vår stream undertill (även om ni måste betala extra för att se somliga) och för att ni ska ha full koll finns ett fylligt schema längst ner på sidan. Ha dock i åtanke att ni får plussa på sex timmar på tiderna, så räkna med en del nattvak.

Vi knyter ihop varje dag med en sammanfattning så att ni har full koll på de största och viktigaste händelserna. Är ni redo? Är snacks inhandlat? Ligger läsken på kylning? Bra! Ikväll klockan 23.00 sparkar vi igång ett maffigt veckoslut i e-sportens namn.

<object id="MLGPlayer" width="455" height="300" classid="clsid:D27CDB6E-AE6D-11cf-96B8-444553540000">
<param value="true" name="allowfullscreen"></param><param value="always" name="allowscriptaccess"></param><param value="high" name="quality"></param><param value="true" name="cachebusting"></param><param value="#000000" name="bgcolor"></param><param name="movie" value="http://liveplayer.majorleaguegaming.com/static/player.swf"></param><param value="config=%7B%22clip%22%3A%7B%7D%2C%22plugins%22%3A%7B%22controls%22%3A%7B%22autoplay%22%3Atrue%2C%22streams%22%3A%22sc2Central%2Csc2Game1%2Csc2Game2%2Csc2Game3%2Chalo%2Cfighting%22%7D%7D%2C%22playlist%22%3A%5B%7B%7D%5D%7D" name="flashvars"></param><embed src="http://liveplayer.majorleaguegaming.com/static/player.swf" type="application/x-shockwave-flash" width="455" height="300" allowfullscreen="true" allowscriptaccess="always" cachebusting="true" flashvars="config=%7B%22clip%22%3A%7B%7D%2C%22plugins%22%3A%7B%22controls%22%3A%7B%22autoplay%22%3Atrue%2C%22streams%22%3A%22sc2Central%2Csc2Game1%2Csc2Game2%2Csc2Game3%2Chalo%2Cfighting%22%7D%7D%2C%22playlist%22%3A%5B%7B%7D%5D%7D" bgcolor="#000000" quality="true"></embed></object>

Klicka för mer information

FRIDAY (MARCH 23, 2012)

STARCRAFT II - MAIN STREAM

5:00 PM - 5:05 PM Sundance Event Welcome & All-Game Pregame Show
5:05 PM - 5:30 PM Dr. Pepper Ultimate Access Pregame Show: Starcraft 2
5:30 PM - 6:00 PM Pool Play - MarineKing (Red) vs. MC (Blue)
6:00 PM - 7:00 PM Pool Play - DongRaeGu (Red) vs. Naniwa (Blue)
7:00 PM - 8:00 PM Pool Play - Huk (Red) vs. Violet (Blue)
8:00 PM - 9:00 PM Pool Play - Oz (Red) vs. Parting (Blue)
10:00 PM - 11:00 PM Pool Play - MarineKing (Red) vs. Sase (Blue)
11:00 PM - 12:00 AM Pool Play - Naniwa (Red) vs. Demuslim (Blue)
7:00 PM - 8:00 PM Pool Play - Optional Bonus Match (Choice), Day Wrap

STARCRAFT II - GAMEPLAY 1 STREAM

5:30 PM - 6:45 PM Pool Play - Violet (Red) vs. Ret (Blue)
6:45 PM - 7:45 PM Pool Play - Oz (Red) vs. Grubby (Blue)
7:45 PM - 8:45 PM Pool Play - MC (Red) vs. Sase (Blue)
8:45 PM - 9:45 PM Pool Play - DongRaeGu (Red) vs. Demuslim (Blue)
9:45 PM - 10:45 PM Pool Play - Huk (Red) vs. Ret (Blue)
10:45 PM - 11:45 PM Pool Play - Parting (Red) vs. Grubby (Blue)

STARCRAFT II - GAMEPLAY 2 STREAM

5:30 PM - 6:45 PM Pool Play - Ganzi (Red) vs. Sase (Blue)
6:45 PM - 7:45 PM Pool Play - Demuslim (Red) vs. Haypro (Blue)
7:45 PM - 8:45 PM Pool Play - MarineKing (Red) vs. Ganzi (Blue)
8:45 PM - 9:45 PM Pool Play - Grubby (Red) vs. TheStc (Blue)
9:45 PM - 10:45 PM Pool Play - Ganzi (Red) vs. MC (Blue)
10:45 PM - 11:45 PM Pool Play - DongRaeGu (Red) vs. Haypro (Blue)

STARCRAFT II - GAMEPLAY 3 STREAM

5:30 PM - 6:45 PM Pool Play - Huk (Red) vs. Socke (Blue)
6:45 PM - 7:45 PM Pool Play - Parting (Red) vs. TheStc (Blue)
7:45 PM - 8:45 PM Pool Play - Ret (Red) vs. Socke (Blue)
8:45 PM - 9:45 PM Pool Play - Naniwa (Red) vs. Haypro (Blue)
9:45 PM - 10:45 PM Pool Play - Violet (Red) vs. Socke (Blue)
10:45 PM - 11:45 PM Pool Play - Oz (Red) vs. TheStc (Blue)

HALO REACH STREAM

5:00 PM - 5:05 PM Sundance Event Welcome & All-Game Pregame Show
5:05 PM - 5:30 PM Dr. Pepper Ultimate Access Pregame Show: Halo Reach
5:30 PM - 6:00 PM FFA - Round 1 Heat 1 (Choice)
6:00 PM - 6:30 PM FFA - Round 1 Heat 2 (Choice)
6:30 PM - 7:00 PM FFA - Round 1 Heat 3 (Choice)
7:00 PM - 7:30 PM FFA - Round 1 Heat 4 (Choice)
7:30 PM - 8:00 PM FFA - Round 2 Heat 1 (Choice)
8:00 PM - 8:30 PM FFA - Round 2 Heat 2 (Choice)
8:30 PM - 9:00 PM FFA - Round 3 (Choice)
9:00 PM - 9:30 PM FFA - Round 4 - (Full Screen Start) (Choice)
9:30 PM - 10:00 PM FFA - Round 5 (Choice)
10:00 PM - 10:30 PM FFA - Round 6 (Quarterfinals) (Choice)
10:30 PM - 11:00 PM FFA - Round 7 (Semifinals) (Choice)
11:00 PM - 11:30 PM FFA - Round 8 (Finals), Day Wrap

FIGHTING STREAM

5:00 PM - 5:05 PM Sundance Event Welcome & All-Game Pregame Show
5:05 PM - 5:30 PM Dr. Pepper Ultimate Access Pregame Show: Fighters
5:30 PM - 6:00 PM KoF - Winners Round 1 A (Choice)
6:00 PM - 6:30 PM KoF - Winners Round 1 B (Choice)
6:30 PM - 7:00 PM KoF - Winners Round 2 A (Choice)
7:00 PM - 7:30 PM KoF - Winners Round 2 B (Choice)
7:30 PM - 8:00 PM KoF - Winners Round 3 A (Choice)
8:00 PM - 8:30 PM KoF - Winners Round 3 B (Choice)
8:30 PM - 9:00 PM KoF - Winners Round 4 A (Choice)
9:00 PM - 9:30 PM KoF - Winners Round 4 B (Choice)
9:30 PM - 10:00 PM KoF - Winners Round 5 A (Choice)
10:00 PM - 10:30 PM KoF - Winners Round 5 B (Choice)
10:30 PM - 11:00 PM KoF - Winners Round 6 A (Choice)
11:00 PM - 11:30 PM KoF - Winners Round 6 B (Choice)
11:30 PM - 12:00 AM KoF - Losers Round 10 (Choice), Day Wrap

SATURDAY (MARCH 24, 2012)

STARCRAFT II - MAIN STREAM

12:45 PM - 1:00 PM Dr. Pepper Ultimate Access Pregame Show: Starcraft 2
1:00 PM - 2:00 PM Open Bracket - Winners Round 6 (Choice)
2:00 PM - 2:30 PM Pool Play - (Choice)
2:30 PM - 3:30 PM Pool Play - (Choice)
3:30 PM – 4:30 PM Pool Play - (Choice)
4:30 PM – 6:00 PM Pool Play - (Choice)
6:30 PM - 7:00 PM Pool Play - (Choice)
7:00 PM - 8:00 PM Pool Play - (Choice)
8:00 PM - 9:00 PM Pool Play - Optional Bonus Match (Choice), Day Wrap

STARCRAFT II - GAMEPLAY 1 STREAM

11:00 AM - 12:00 PM Open Bracket - Winners Round 5 (Choice)
12:00 PM - 1:00 PM Open Bracket - Winners Round 5 (Choice)
1:00 PM - 2:00 PM Open Bracket - Winners Round 6 (Choice)
2:00 PM - 3:15 PM Pool Play - (Choice)
3:15 PM - 4:15 PM Pool Play - (Choice)
3:15 PM - 4:15 PM Pool Play - (Choice)
4:15 PM - 5:15 PM Pool Play - (Choice)
5:15 PM - 6:15 PM Pool Play - (Choice)
7:15 PM - 8:15 PM Pool Play - (Choice)
8:15 PM - 9:00 PM Pool Play - (Choice)
9:00 PM – 10:00 PM Championship Bracket - Losers Round 2 (Choice)

STARCRAFT II - GAMEPLAY 2 STREAM

11:00 AM - 12:00 PM Open Bracket - Winners Round 5 (Choice)
12:00 PM - 1:00 PM Open Bracket - Winners Round 5 (Choice)
1:00 PM - 2:00 PM Open Bracket - Winners Round 6 (Choice)
2:00 PM - 3:15 PM Pool Play - (Choice)
3:15 PM - 4:15 PM Pool Play - (Choice)
3:15 PM - 4:15 PM Pool Play - (Choice)
4:15 PM - 5:15 PM Pool Play - (Choice)
5:15 PM - 6:15 PM Pool Play - (Choice)
7:15 PM - 8:15 PM Pool Play - (Choice)
8:15 PM - 9:00 PM Pool Play - (Choice)
9:00 PM – 10:00 PM Championship Bracket - Losers Round 2 (Choice)

STARCRAFT II - GAMEPLAY 3 STREAM

11:00 AM - 12:00 PM Open Bracket - Winners Round 5 (Choice)
12:00 PM - 1:00 PM Open Bracket - Winners Round 5 (Choice)
1:00 PM - 2:00 PM Open Bracket - Winners Round 6 (Choice)
2:00 PM - 3:15 PM Pool Play - (Choice)
3:15 PM - 4:15 PM Pool Play - (Choice)
3:15 PM - 4:15 PM Pool Play - (Choice)
4:15 PM - 5:15 PM Pool Play - (Choice)
5:15 PM - 6:15 PM Pool Play - (Choice)
7:15 PM - 8:15 PM Pool Play - (Choice)
8:15 PM - 9:00 PM Pool Play - (Choice)
9:00 PM – 10:00 PM Championship Bracket - Losers Round 2 (Choice)

HALO REACH STREAM

12:45 PM - 1:00 PM Dr. Pepper Ultimate Access Pregame Show: Halo Reach
1:00 PM - 1:45 PM 4v4 - Winners Round 2 A (Choice)
1:45 PM - 2:30 PM 4v4 - Winners Round 2 B (Choice)
2:30 PM - 3:15 PM 4v4 - Winners Round 3 A (Choice)
3:15 PM - 4:00 PM 4v4 - Winners Round 3 B (Choice)
4:00 PM - 4:45 PM 4v4 - Winners Round 3 C (Choice)
4:45 PM - 5:30 PM 4v4 - Winners Round 3 D (Choice)
5:30 PM - 6:15 PM 4v4 - Winners Round 4 A (Full Screen Start) (Choice)
6:15 PM - 7:00 PM 4v4 - Winners Round 4 B (Choice)
7:30 PM - 8:45 PM 4v4 - Winners Round 5 A (Best of 5s Start) (Choice)
8:45 PM - 10:00 PM 4v4 - Winners Round 5 B (Choice), Day Wrap

FIGHTING STREAM

12:45 PM - 1:00 PM Dr. Pepper Ultimate Access Pregame Show: Fighters
1:00 PM - 1:30 PM SCV - Winners Round 4 A (Choice)
1:30 PM - 2:00 PM SCV - Winners Round 4 B (Choice)
2:00 PM - 2:30 PM SCV - Winners Round 5 A (Choice)
2:30 PM - 3:00 PM SCV - Winners Round 5 B (Choice)
3:00 PM - 3:30 PM SCV - Losers Round 8 (Choice)
3:30 PM - 4:00 PM MK - Winners Round 1 A (Choice)
4:00 PM - 4:30 PM MK - Winners Round 1 B (Choice)
4:30 PM - 5:00 PM MK - Winners Round 2 (Choice)
5:30 PM - 6:00 PM MK - Winners Round 3 A (Choice)
6:00 PM - 6:30 PM MK - Winners Round 3 B (Choice)
6:30 PM - 7:00 PM MK - Winners Round 4 A (Choice)
7:00 PM - 7:30 PM MK - Winners Round 4 B (Choice)
7:30 PM - 8:00 PM MK - Losers Round 6 (Choice)
8:00 PM - 8:30 PM KoF - Winners Finals
8:30 PM - 9:15 PM KoF - Losers Finals
9:15 PM - 10:00 PM KoF - Finals
9:30 PM - 10:00 PM Awards Ceremony, Uncharted 3 FFA Finals, Day Wrap

SUNDAY (MARCH 25, 2012)

STARCRAFT II - MAIN STREAM

11:30 AM - 12:00 PM Dr. Pepper Ultimate Access Pregame Show: Starcraft 2
12:00 PM - 1:00 PM Championship Bracket - Winners Semifinals A
1:00 PM - 2:00 PM Championship Bracket - Winners Semifinals B
2:00 PM - 3:00 PM Championship Bracket - Winners Finals
3:00 PM - 4:00 PM Championship Bracket - Losers Round 8 (Choice)
4:00 PM - 5:00 PM Championship Bracket - Losers Round 9
5:00 PM - 6:00 PM Championship Bracket - Losers Finals
6:00 PM - 9:00 PM Championship Bracket – Finals, Awards Ceremony

STARCRAFT II - GAMEPLAY 1 STREAM

10:00 AM - 11:00 AM Championship Bracket - Losers Round 3 (Choice)
11:00 AM - 12:00 PM Championship Bracket - Losers Round 4 (Choice)
12:00 PM - 1:00 PM Championship Bracket - Losers Round 5 (Choice)
1:00 PM - 2:00 PM Championship Bracket - Losers Round 6 (Choice)
2:00 PM - 3:00 PM Championship Bracket - Losers Round 7 (Choice)
3:00 PM - 4:00 PM Championship Bracket - Losers Round 8 (Choice)
4:00 PM - 5:00 PM Championship Bracket - Losers Round 9 (Simulcast)
5:00 PM - 6:00 PM Championship Bracket - Losers Finals (Simulcast)
6:00 PM - 9:00 PM Championship Bracket - Finals (Simulcast)

STARCRAFT II - GAMEPLAY 2 STREAM

10:00 AM - 11:00 AM Championship Bracket - Losers Round 3 (Choice)
11:00 AM - 12:00 PM Championship Bracket - Losers Round 4 (Choice)
12:00 PM - 1:00 PM Championship Bracket - Losers Round 5 (Choice)
1:00 PM - 2:00 PM Championship Bracket - Losers Round 6 (Choice)
2:00 PM - 3:00 PM Championship Bracket - Losers Round 7 (Choice)
3:00 PM - 4:00 PM TBD
4:00 PM - 5:00 PM Championship Bracket - Losers Round 9 (Player 1)
5:00 PM - 6:00 PM Championship Bracket - Losers Finals (Player 1)
6:00 PM - 9:00 PM Championship Bracket - Finals (Player 1)

STARCRAFT II - GAMEPLAY 3

10:00 AM - 11:00 AM Championship Bracket - Losers Round 3 (Choice)
11:00 AM - 12:00 PM Championship Bracket - Losers Round 4 (Choice)
12:00 PM - 1:00 PM Championship Bracket - Losers Round 5 (Choice)
1:00 PM - 2:00 PM Championship Bracket - Losers Round 6 (Choice)
2:00 PM - 3:00 PM TBD
3:00 PM - 4:00 PM TBD
4:00 PM - 5:00 PM Championship Bracket - Losers Round 9 (Player 2)
5:00 PM - 6:00 PM Championship Bracket - Losers Finals (Player 2)
6:00 PM - 9:00 PM Championship Bracket - Finals (Player 2)

HALO REACH STREAM

11:00 AM - 11:15 AM Dr. Pepper Ultimate Access Pregame Show: Halo Reach
11:15 AM - 12:30 PM 4v4 - Winners Round 6 (Choice)
12:30 PM - 1:45 PM 4v4 - Winners Semifinals A
1:45 PM - 3:00 PM 4v4 - Winners Semifinals B
3:00 PM - 4:15 PM 4v4 - Losers Round 12
4:15 PM - 5:30 PM 4v4 - Winners Finals
5:30 PM - 7:00 PM 4v4 - Losers Finals
7:00 PM - 8:30 PM 4v4 – Finals, Awards Ceremony

FIGHTING STREAM

11:30 AM - 12:00 PM Dr. Pepper Ultimate Access Pregame Show: Fighters
12:00 PM - 12:30 PM SCV - Winners Round 6 A (B Optional)
12:30 PM - 1:00 PM SCV - Losers Round 10 (Choice)
1:00 PM - 1:30 PM SCV - Winners Finals
1:30 PM - 2:15 PM SCV - Losers Finals
2:15 PM - 3:00 PM SCV – Finals, Awards Ceremony
3:30 PM - 4:00 PM MK - Winners Round 5 (Choice)
4:00 PM - 4:30 PM MK - Winners Round 6 A
4:30 PM - 5:00 PM MK - Winners Round 6 B
5:00 PM - 5:30 PM MK - Losers Round 10
5:30 PM - 6:00 PM MK - Winners Finals
6:00 PM - 6:45 PM MK - Losers Finals
6:45 PM - 7:30 PM MK - Finals

Skicka en rättelse