Chefen för #Square Enix i USA, Mike Fischer, säger att #Activision Blizzard var "galna" som övergav #True Crime: Hong Kong. Square Enix anser att det är en riktig guldklimp de hittat i form av #United Fronts spel, och de döpte om guldklimpen till #Sleeping Dogs.
– Spelet var, på ett sätt, upptäckt. Minuten de visade det för oss kände vi att vi hade hittat en riktig guldklimp. I början skulle ju så klart spelet vara True Crime: Hong Kong från Activision. Jag kan inte tala om varför de släppte det. Jag tänker inte spekulera å deras vägnar. Allt jag vet är att de måste vara galna. För det här spelet är helt fantastiskt, säger Square Enix USA-chef Mike Fischer.
– Det finns helt klart mycket inspiration från The Departed och Infernal Affairs. Du spelar en undercover-polis som börjar känna av blandade lojaliteter. Men den öppna världen känns som Arkham City, striderna känns lika bra som i ett fighting-spel, bilkörandet är lika bra som Need for Speed och historien är lika innehållsrik och intressant som Mass Effect. Allt i ett enda spel.
Sleeping Dogs är aktuellt till pc, Xbox 360 och Playstation 3. Det släpps i mitten av augusti. FZ provspelade nyligen äventyret, vi är inte riktigt lika hyperentusiastiska som Square Enix-bossen – men visst har det potential.