I en forumtråd på det officiella forumet skriver #Diablo 3-spelare att de anser att det finns alldeles för lite att göra när man väl har klarat ut svårighetsgraden Inferno. Community Manager på #Blizzard, Bashiok, erkänner att så är fallet.
– Vi medger att jagandet efter utrustning inte är nog för ett långsiktigt hållbart end-game. Det är fortfarande massor av personer som spelar varje dag och vecka, men tillslut kommer de att få slut på saker att göra (om de inte redan har det). Ärligt talat är Diablo 3 inte World of Warcraft. Vi kan inte pumpa ut massor av nytt gameplay och innehåll varannan månad. Det måste finnas något annat som håller folk engagerade, och vi vet att det inte finns i spelet ännu.
Vidare skriver han att nästa patch, 1.0.4, kommer att fixa och ändra flera saker i spelet. Och i patch 1.1 kommer PvP-arenan att lanseras.
– Jag tror att dessa två patchar kommer att ge spelare massor att göra, och få dem tycka att det är ännu mer spännande att spela, men de kommer inte att vara riktiga end-game-lösningar. Åtminstone inte vad vi skulle förvänta oss av ett riktigt end-game. Vi har några idéer om ett "progression"-system, men ärligt talat är det en gigantisk funktion om vi försöker få det att fungera bra. Sådana saker är inte möjliga förrän långt efter patch 1.1 som i sin tur fortfarande är långt borta.
Spelar du fortfarande Diablo 3? Känns det som att det är något som saknas?