Nintendo Wii U är företagets minst sålda konsol genom tiderna, med undantag för den numera smått kultförklarade Virtual Boy. Med blott tio miljoner krängda enheter, en siffra som blir särskilt dyster i jämföre med föregångarens 100 miljoner, är den en smärre katastrof.
Nintedos nya vid, Tatsumi Kimishima, ska ha dömt ut konsolen redan från början. Enligt den japanska tidningen Nikkei (via Nerdreactor) ska han ha påpekat att den var alldeles för lik sin föregångare - något som blev uppenbart på den där ökända presskonferensen när den avtäcktes.
Kimishima har en stor utmaning framför sig de kommande åren och det ryktas ju att deras nästa konsol ska släppas redan nästa år. Enligt vissa obekräftade rykten ska NX dessutom drivas av Android, vilket skulle vara ett naturligt steg för företaget som har sagt sig vilja satsa mer på mobiler.